Łukasz Ciepliński i Bzura 2009-zapraszamy

/ 1 komentarzy
Zdjęcia i foto: Łukasz Ciepliński i Bzura 2009-zapraszamy Historia i tradycja sochaczew

Pragniemy zaprosić na tegoroczną rekonstrukcję bitwy nad Bzurą, w której jako Stowarzyszenie „Nasz Zamek” brać będziemy udział już trzeci raz. Tym razem nasza oferta będzie bogatsza i rozłoży się na 2 dni-sobotę 12 i niedzielę 13 września.

W sobotę zajmiemy się przygotowywanym już od zeszłego roku upamiętnieniem postaci podpułkownika Łukasza Cieplińskiego, bohatera znad Bzury, aktywnego działacza polskiego podziemia, ostatniego prezesa WIN-u, bestialsko zamordowanego w katowniach UB-w mokotowskim więzieniu-1 marca 1951 r. (bardziej szczegółowo można zapoznać się z jego życiorysem w newsie Na szlaku bojowym Łukasza Cieplińskiego). Po zainteresowaniu i we współpracy z Gminą Młodzieszyn oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą postanowiliśmy upamiętnić epizod Cieplińskiego związany z bitwą nad Bzurą, kiedy to w walkach pod Witkowicami z działka przeciwpancernego zniszczył on samodzielnie 8 czołgów niemieckich, za co według różnych źródeł został odznaczony przez gen. Tadeusza Kutrzebę Orderem Virtuti Militari V klasy oraz awansowany do stopnia porucznika. Do współpracy przy organizacji obchodów zaprosiliśmy autorkę publikacji o podpułkowniku („Nie mogłem inaczej żyć. Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci”), historyka krakowskiego IPN-u Elżbietę Jakimek-Zapart. Przedsięwzięcie będzie głównym punktem obchodów 70-cio lecia bitwy nad Bzurą w gminie Młodzieszyn. W programie przewidziano:

-Widowisko historyczne pt. „Pogromca Czołgów”-krótka inscenizacja w sposób symboliczny rekonstruująca czyn Łukasza Cieplińskiego (MGRH II/18 pp, GRH „AA7”)

-Odczyt dotyczący biografii Śp. ppłk. Łukasza Cieplińskiego-przedstawi Elżbieta Jakimek-Zapart, IPN Kraków

-Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci Śp. ppłk. Łukasza Cieplińskiego

-Poświęcenie tablicy

-Przyrzeczenie harcerskie (KH ZHP Sochaczew, 14 DH im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich)

-Modlitwa za poległych


Uroczystość rozpocznie się o 17.00 w Witkowicach przy pomniku upamiętniającym przeprawę wojsk polskich przez Bzurę w 1939 r. Na uroczystościach obecna będzie rodzina Cieplińskiego, Elżbieta Jakimek-Zapart oraz Joalnta Zalewska, która jako pierwsza podsunęła naszej organizacji pomysł uhonorowania podpułkownika. My zaś poza podniesieniem lokalnego epizodu związanego z bitwą nad Bzurą, chcieliśmy wpisać się w ogólnopolski trend przywracania pamięci o tzw. Żołnierzach Wyklętych (określenie żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór zbrojny próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944-1963).

W niedzielę w godzinach 11.00-16.00 zgodnie z tegoroczną tendencją, na naszej plenerowej ekspozycji w okolicach Brochowa, położymy główny nacisk na prezentację i promowanie nowych wizualizacji zamkowych. Na „Bzurze” będzie szansa na ich skonfrontowanie z szerszym niż tylko sochaczewskie audytorium. Zamierzamy również kontynuować akcję „Ratujmy nasze zabytki” z motywem przewodnim „baszty tatarskiej”. Jak zwykle na naszym stoisku otrzymać będzie można materiały promocyjne i merytoryczne „Naszego Zamku” w postaci wizytówek, ulotek i folderków Stowarzyszenia. Rozdawać będziemy również pismo, związane z atrakcjami turystycznymi na Mazowszu, wydawane przez Szlak Książąt Mazowieckich, z którym prowadzimy udaną współpracę. Dostępne również będą ulotki wspierającej nas finansowo Kuszówki, specjalizującej się w przejazdach powozami konnymi.

Serdecznie zapraszamy!

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

jankolujankolu
0
Cieszy mnie wspomnienie o tym niezwykłym człowieku. Minęło już wiele lat od jego śmierci i gdyby nie książka Gabriela Brzęka "Dewjtisa" nie wiedziałbym o jego istnieniu. Później poznałem wiele szczegółów jego życia.
Ten fakt związany z bitwą nad Bzurą jest ogólnie mniej znany, ale jaki ważny.
Najczęściej (w jego biografii) mówi się o latach okupacji i o czasach stalinowskich.
Dobrze, że jego zasługi będą znane po latach.
Niech o nim nie mówią kamienie, ale ludzie.

(2009-10-18 21:01)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy