Łukasz Ciepliński i Bzura 2009-podsumowanie

/ 8 zdjęć
Zdjęcia i foto: Łukasz Ciepliński i Bzura 2009-podsumowanie Historia i tradycja sochaczew
+3

Udział Stowarzyszenia na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek” w tegorocznej rekonstrukcji Bitwy nad Bzurą rozłożył się na 2 dni: sobotę 12 i niedzielę 13 września.

Sobota

Na prośbę Jolanty Zalewskiej zainicjowaliśmy akcję upamiętnienia podpułkownika Łukasza Cieplińskiego, który podczas bitwy nad Bzurą pod Witkowicami z działka przeciwpancernego zniszczył samodzielnie 8 czołgów niemieckich (bardziej szczegółowo można zapoznać się z jego życiorysem w newsie "Na szlaku bojowym Łukasza Cieplińskiego"). Udało nam się zainteresować akcją Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz gminę Młodzieszyn, której wójt-Joanna Szymańska postanowiła z uhonorowania Cieplińskiego uczynić główny punkt obchodów 70-tej rocznicy Bitwy nad Bzurą w gminie. Nawiązaliśmy również kontakt i zaprosiliśmy do współpracy przy organizacji obchodów autorkę publikacji o podpułkowniku („Nie mogłem inaczej żyć. Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci”), historyka krakowskiego IPN-u Elżbietę Jakimek-Zapart.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 17.00, pod witkowickim pomnikiem upamiętniającym przeprawę wojsk polskich przez Bzurę w 1939 r. Została ona zorganizowana w ramach Apelu poległych, będącego elementem XXXIX Mazowieckiego Rajdu ZHP Szlakami Walk nad Bzurą, a organizowanego w obecnej formie od 2002 r. przez Komendanta Hufca ZHP Sochaczew Krzysztofa Wasilewskiego oraz Kapelana Hufca ZHP Sochaczew Ks. pwd. podporucznika rezerwy Konrada Zawiślaka. Wśród zgromadzonych znaleźli się m.in. starosta Piotr Osiecki,Dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą Maciej Wojewoda, nauczyciele z młodzieszyńskiego Zespołu Szkół, harcerze z 14 DH im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, Elżbieta Jakimek-Zapart, a także rodzina Łukasza Cieplińskiego-Państwo Kuińscy z Poznania, którzy przywieźli Order Orła Białego-pośmiertne odznaczenie dla pułkownika dokonane 3 maja 2007 r. przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Jako ciekawostkę potraktować można fakt, że na zaproszenie odpowiedzieli również członkowie grupy rekonstrukcyjnej kontynuującej tradycję jednostki macierzystej Cieplińskiego-62 pułku piechoty z Bydgoszczy. Słowo wstępne wygłosiła wójt gminy Młodzieszyn-Joanna Szymańska oraz gospodarz uroczystości Komendant sochaczewskiego hufca ZHP Krzysztof Wasilewski.

Pierwszym elementem uroczystości była krótka inscenizacja symbolicznie rekonstruująca epizod Cieplińskiego znad Bzury, którą prezentował 18 pułk piechoty (w dużej części składający się z członków i sympatyków „Naszego Zamku”) oraz grupa „AA7”. 18 pułk piechoty pełnił następnie podczas uroczystości wartę honorową. Rekonstrukcję omawiał członek naszego Stowarzyszenia oraz pracownik Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą Jakub Wojewoda. Po rekonstrukcji oddano głos Elżbiecie Jakimek-Zapart, która zapoznała zebranych ze szczegółami biografii podpułkownika Cieplińskiego. Wyjątkowe wrażenie wywarły adresowane przez prelegentkę do licznie zgromadzonej młodzieży, cytowane fragmenty jego grypsów, które pisał z celi śmierci do żony i syna. W kulminacyjnym punkcie uroczystości Kapelan Hufca ZHP Sochaczew Ks. Konrad Zawiślak odsłonił i poświęcił tablicę upamiętniającą postać Cieplińskiego, a w szczególności jego czyn związany z bitwą nad Bzurą. Pod tablicą złożone zostały wieńce. Następnie młodzi harcerze złożyli przyrzeczenie (KH ZHP Sochaczew, 14 DH im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich) oraz odmówiono modlitwę za poległych. Po części oficjalnej przyszedł czas na rozmowy kuluarowe pamiątkowe zdjęcia oraz wręczenie zaproszonym gościom kilkunastu egzemplarzy książki „Nie mogłem inaczej żyć. Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci”, które następnie podpisywała Elżbieta Jakimek-Zapart. Dla chętnych była również szansa na obejrzenie Orderu Orła Białego. Uroczystość należy uznać za duży sukces i jednocześnie pogratulować wójt Szymańskiej, jej pracownikom oraz rekonstruktorom i harcerzom bardzo dobrej organizacji.

Niedziela

W dzień rekonstrukcji prezentowaliśmy naszą plenerową ekspozycję, jak co roku przy „polu bitwy”-w okolicach Brochowa, w godzinach 12.00-16.00. Namiot ulokowaliśmy tym razem w jednym bloku z Portalem „Do broni”. Zgodnie z tegoroczną tendencją, na wystawie położyliśmy nacisk na prezentację i promowanie nowych wizualizacji zamkowych oraz na akcję „Ratujmy nasze zabytki” z motywem przewodnim „baszty tatarskiej”. Jedna tablica prezentowała również życiorys i dokonania podpułkownika Łukasza Cieplińskiego. Jak zwykle na naszym stoisku dostępne były materiały promocyjne i merytoryczne „Naszego Zamku” w postaci wizytówek, ulotek i folderków Stowarzyszenia. Ekspozycja wzbudziła spore zainteresowanie i była szansą na promowanie naszych celów oraz poglądów wśród ludzi z różnych części Polski. Udało się nam również nawiązać kontakt ze Stowarzyszeniem Motocyklistów Sochaczewskich, które w ostatnim czasie w tak udany sposób zajmuje się zagospodarowaniem i przywróceniem do życia sochaczewskiej przystani. Dzięki pomocy Prezesa Stowarzyszenia E-Sochaczew Marcina Ryńskiego doszło do półgodzinnego wywiadu dla Pierwszego Programu Polskiego Radia, w którym mięliśmy okazję zaprezentować różne aspekty naszej działalności, sukcesy oraz problemy na przyszłość. Przybliżyliśmy również słuchaczom postać podpułkownika Cieplińskiego oraz nasze działania związane z jego upamiętnieniem. Mieliśmy również przyjemność gościć na ekspozycji wójt gminy Młodzieszyn Joannę Szymańską oraz Elżbietę Jakimek-Zapart.

Łukasz Popowski

PS

Już tradycyjnie składamy podziękowania dla Miejskiego Domu Kultury (placówki Centrum i Boryszew) za wypożyczenie sztalug na ekspozycję.

Zobacz zdjęcia z uroczystości w naszej galerii

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy