Marcin Kierwiński o geotermii, polityce socjalnej czy współpracy z UE

Zdjęcia i foto: Marcin Kierwiński o geotermii, polityce socjalnej czy współpracy z UE  Wybory parlamentarne 2019 sochaczew

Kandydat na posła Marcin Piotr Kierwiński. Miejsce numer 1 na liście Koalicji Obywatelskiej. Odpowiada na pytania jakie nurtują mieszkańców naszego regionu.1. Czy wzmocnienie jednostki wojskowej, znajdującej się w Bielicach jest zadaniem, które rząd powinien podjąć z dużo większym naciskiem? Czy te działania, które zostały do tej pory podejmowane są zasadne i zmierzające w dobrym kierunku? 

 

W sytuacji, gdy mamy tak nieprzewidywalnego sąsiada, jakim jest Rosja, wszystkie działania, które mają zwiększyć bezpieczeństwo naszego kraju, muszą być traktowane przez rząd priorytetowo. Dotyczy to szczególnie kwestii ochrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. Duch imperializmu Rosji w perspektywie kilku lub kilkunastu lat będzie stawał się coraz silniejszy i na to musimy być przygotowani. Po 4 latach rządów PiS, w armii panuje bałagan, zastój i marazm. Polski potencjał obronny został zmniejszony, a program modernizacji sił zbrojnych - praktycznie zatrzymany. Nie ma śmigłowców dla Polskiej armii, nie ma wsparcia dla polskiego przemysłu obronnego. W Stanach Zjednoczonych kupowany jest bardzo drogi sprzęt, który realnie dostępny będzie dopiero za kilka lat. Priorytetowość tych właśnie zakupów jest bardzo dyskusyjna. Nie sztuką jest wydać pieniądze. Sztuką jest wydać je tak, aby Polska była bezpieczna. Dziś potrzebujemy przemyślanego i skutecznego planu, który należy zacząć wdrażać natychmiast. 

 

2. Szpital w Sochaczewie ma ogromne zadłużenie. Pacjenci czekają w długich kolejkach, szczególnie jeśli chodzi o specjalistów. Czy jest jakaś szansa na poprawę tej sytuacji?

 

Polska służba zdrowia jest dziś na OIOMie. Minister Szumowski i PiS nie zdali egzaminu z zarządzania polską służbą zdrowia. Zadłużenie szpitali powiatowych rośnie lawinowo, co finalnie może doprowadzić do tego, że te placówki nie będą w stanie normalnie funkcjonować. Wiele oddziałów specjalistycznych w szpitalach jest zamykanych. Z roku na rok jest gorzej. W sumie, badane szpitale, w połowie roku zanotowały straty jak za cały rok! Łączne zadłużenie szpitali w Polsce jest na rekordowym poziomie i wynosi 17mld złotych.  Dlatego w pierwszej kolejności należy zająć się zmniejszeniem długów szpitali. Będziemy dążyć do tego, aby wydatki na służbę zdrowia rzeczywiście wyniosły 6 proc. PKB już w roku 2020. Następnie należy rozwiązań problem, jakim jest brak lekarzy. Na Mazowszu praktycznie każda placówka boryka się z brakami kadrowymi. W sochaczewskim szpitalu w kwietniu tego roku brakowało nawet 45 pielęgniarek. Młodzi lekarze wyjeżdżają za granicę, bo widzą w jakim stanie jest polska służba zdrowia. Zresztą czemu się tu dziwić przecież podczas strajku lekarzy rezydentów od polityków PiSu usłyszeli, że „mają pracować dla idei” oraz „niech jadą” (za granice). Ta arogancja władzy musi się skończyć. Praca lekarza i pielęgniarki w Polsce musi być atrakcyjna pod względem zarówno finansowym, jak i możliwości doskonalenia zawodowego. Chcemy, by studenci medycyny już̇ od II roku studiów otrzymywali specjalne samorządowe stypendia, które sprawią, że gdy zostaną̨ lekarzami, rozpoczną̨ pracę w pobliskim szpitalu. Lokalne społeczności mogą̨ i muszą zabiegać o to, by przyszli specjaliści nie wyjeżdżali. W przeciwnym razie kolejki do specjalistów będą się nadal wydłużać. A w ciągu ostatnich 4 lat wydłużyły się średnio o 1,5 miesiąca!!!


Ogromnym problemem jest dziś także sytuacja na SOR-ach. Niestety, dotyczy to również SOR-u, w sochaczewskim szpitalu. Tak zwana „sieć szpitali” sprawiła, że SORy są jedynym miejscem, gdzie można uzyskać pomoc. Skutkiem ubocznym jest to, że SORy muszą obsłużyć setki pacjentów, czasem niekoniecznie wymagających natychmiastowej pomocy. Chcemy wznowić dyżury świąteczne i nocne. W ten sposób zredukujemy kolejki na SOR-ach. Doprowadzimy do tego, że pacjent SOR w ciągu pierwszych 60 minut otrzyma opiekę i będzie dokładnie wiedział, jaki jest jego plan leczenia. Na koniec przytoczę tylko jeden fakt. W tej kadencji zdarzały się lata, gdy na chemioterapię państwo wydawało mniej niż na toporną propagandę w TVPiS. Czy to jest normalne? Odpowiedzcie sobie Państwo sami.

 

3. Czy dopłaty do usług medycznych, które są świadczone na terenie szpitali byłyby dobrym pomysłem? 

 

Państwowa służba zdrowia musi świadczyć usługi dla wszystkich pacjentów. Takie usługi powinny być zagwarantowane wszystkim Polkom i Polakom. Dziś powinniśmy przede wszystkim rozmawiać o tym, jak funkcjonuje służba zdrowia i co zrobić, żeby tę sytuację uzdrowić. Oczywiście pacjenci powinni mieć wybór. Częściowa odpłatność może stanowić jedynie uzupełnienie usług gwarantowanych przez państwo. Nie może być jednak tak, że pacjenci są zmuszeni do tego, aby skorzystać z prywatnej opieki, ponieważ na wizytę np. w kardiologa trzeba dziś czekać 24 miesiące. Taki stan rzeczy pokazuje jak chora w Polsce jest służba zdrowia. Ona znajduje się na OIOMie, a znachor (z PiS), który do tego doprowadził jest nadal w doskonałym nastroju.  

 

4. Polityka zagraniczna, współpraca z UE – jaki ma wpływ na samorządy i co można zrobić w kierunku jej ulepszenia?

 

Członkostwo w UE jest jednym z gwarantów polskiego bezpieczeństwa i gwarantem rozwoju polskiej gospodarki. Od wielu lat dzięki środkom europejskim realizowane są inwestycje, co szczególnie widoczne jest w samorządach, które najlepiej wiedzą, jak wykorzystać fundusze. Wyjątkowo korzystana dla nas aktualna perspektywa finansowa, w której rządowi PO-PSL udało się pozyskać rekordowe 500 mld zł. Dziś ogromnym wyzwaniem dla rządzących jest  zapewnienie na przyszłą perspektywę finansową środków równie wysokich. Pierwsze informacje dotyczące projektu budżetu UE niestety nie są dla nas dobre. Mimo tego, że w przyszłej perspektywie budżet całkowity UE jest większy, projekt budżetu dla Polski zakłada, że Polska otrzyma 100 mld mniej. 100 mld mniej na drogi, przedszkola, dopłaty dla rolników i służbę zdrowia! To jest konkret! I to jest miara braku profesjonalizmu PiS w polityce zagranicznej. Za partactwo PiS mogą zapłacić Polacy. 


Rządzący powinni zrobić wszystko, aby jak najwięcej środków trafiło do samorządów. Niestety, rządzący zamiast zatroszczyć się o to, lansują dziś bardzo niebezpieczny pomysł dotyczący podziału Mazowsza. Tymczasem po dokonaniu podziału, w wyniku którego wydzielona zostanie Warszawa, Mazowsze będzie najuboższym województwem w kraju. Województwem, które nie da rady utrzymać się samo. Co ciekawsze Warszawa wydzielona z Mazowsza   straci szansę na środki europejskie. 

 

5. Źródła energii. Na co powinniśmy stawiać. 

Energetyka na świecie w ostatnich pięciu latach zmieniła się całkowicie. Pojawiły się̨ nowe regulacje środowiskowe, obniżył się̨ koszt nowych zielonych technologii. Energetyka solarna stała się̨ tańsza nawet o 90%. W tym okresie – z powodu nieudolnej polityki obecnego rządu – w Polsce spada udział energii wytwarzanej z odnawialnych źródeł. PiS zamiast inwestować w energię odnawialną inwestuje w rosyjski węgiel, który sprowadza do Polski w gigantycznych ilościach. W 2018 r. import rosyjskiego węgla wyniósł 14 milionów ton! Chcemy nadgonić stracony czas. Naszym celem jest to, aby w ciągu najbliższych dziesięciu lat co najmniej 1/3 energii pochodziła ze źródeł odnawialnych: wiatru, słońca, wody. Wszyscy, którzy będą̨ chcieli inwestować w przyjazne środowisko, ale też wydajną, bezpieczną gospodarkę̨ energetyczną, otrzymają̨ wsparcie państwa. Dotyczy to nie tylko firm i samorządu, ale także obywateli. Stworzymy mechanizm preferencyjnych pożyczek dla firm i obywateli chcących inwestować́ w przydomowe odnawialne źródła energii. Panele słoneczne, przydomowe wiatraki i pompy ciepła to przyszłość! Każdy z nas, jeśli tylko będzie chciał, stanie się̨ niezależny energetycznie. Im więcej energii odnawialnej w naszym mixie energetycznym, tym większe prawdopodobieństwo, że poradzimy sobie z duszącym smogiem. Energia odnawialna to teraz nie kwestia kosztów a kwestia naszego zdrowia i życia. 


6. Polityka socjalna państwa. Czy idzie w dobrym kierunku?

 

Polacy przyzwyczaili się do takich programów jak 500+. One muszą być utrzymane. Polityka socjalna naszego kraju nie powinna jednak opierać się jedynie na takich programach. Państwo musi zacząć realnie wspomagać także osoby najbardziej potrzebujące. Jako przykład może posłużyć sytuacja opiekunów osób niepełnosprawnych. Tutaj niestety państwo PiS nie zadziałało, a powinno. Każdy chyba pamięta protestujące w Sejmie matki, i butę i arogancje PiS wobec nich. Należy też wpierać osoby pracujące, ponieważ ciężka praca musi się opłacać i musi być szanowana. Proponowany przez nas program „Niższe podatki, wyższa płaca” to skok najniższych zarobków o ponad 600 zł miesięcznie, co daje prawie 7,5 tys. zł rocznie! Na programie najbardziej skorzystają̨ osoby aktywne, pracujące, ale zarabiające poniżej 4,5 tysiąca złotych miesięcznie. To oferta, na której wyraźnie skorzystają̨ mieszkańcy małych miejscowości.

 

7. Program mieszkanie plus – na terenie Sochaczewa są dwie lokalizacje – czy program ten ma szansę na urzeczywistnienie? 

 

Na razie ten program funkcjonuje tylko na papierze i nic nie wskazuje na to, że to się zmieni. Do 2018 roku miały być tysiące mieszkań, a nie ma nawet tysiąca. Kompletna klapa. Niestety nie sądzę, aby liczba mieszkań wybudowanych w ramach tego programu nagle się zmieniła. Nie wierzę też w to, że w ten sposób zostaną rozwiązane problemy mieszkaniowe w Sochaczewie, czy w innych miastach. Programy, które były skuteczne i cieszyły się dużą popularnością PiS niestety zlikwidował. Cały problem w tym, że PiS zniszczyło dobry program tylko dlatego że został on wdrożony za rządów PO-PSL. Na jego miejsce nie zaproponowano realnie niczego.


Wrócimy do tego, co sprawdzone, czyli programu rządu Platformy Obywatelskiej „Mieszkanie dla Młodych”. Dzięki niemu do własnego „M” wprowadziło się̨ ponad 100 tysięcy młodych rodzin.

 

 

8. Geotermia Sochaczew – czy w źródłach, które mają około 40 st. C jest potencjał, który zaspokoi miasto wielkości Sochaczewa? Czy ogromne środki, które państwo wykłada na takie inwestycje będą realnym dobrem dla mieszkańców? 

 

Wszystkie projekty, których celem jest wspieranie energetyki odnawialnej, powinny być poważnie traktowane i dotowane przez państwo. Uważam, że geotermia może być ogromną szansą dla Sochaczewa. Potencjał, który istnieje na tym terenie należy wykorzystać. Wody geotermalne od lat z dużym powodzeniem wykorzystywane są w Polsce do różnych celów np. rekreacyjnych lub ogrzewania mieszkań. Mogą być również wykorzystane jako dodatkowe źródło wody pitnej. To czysta energia i pewne źródło ciepła na wiele lat. 


9. Środki przekazywane na samorządy – jaka przyszłość czeka takie miasta jak Sochaczew, gdyby doszło do oddzielenia podwarszawskich miejscowości?

 

Zapowiedź podziału administracyjnego Mazowsza i wydzielenie z niego Warszawy i gmin ościennych to projekt zarówno populistyczny jak i szalenie niebezpieczny. Jego wdrożenie może spowodować zapaść ekonomiczną na Mazowszu. Podział doprowadziłby bowiem do powstania bogatego województwa warszawskiego i znacznie uboższego województwa mazowieckiego, które nie byłoby w stanie normalnie funkcjonować. Cały paradoks polega na tym, że sama Warszawa także na tym rozwiązaniu nie korzysta. Jej wydzielenie równałoby się ze stratą funduszy UE. Biedny samorząd Mazowsza to brak wsparcia dla gmin i miast takich jak Sochaczew. Jednym ruchem realizując swój populistyczny pomysł PiS zaszkodziłby mieszkańcom Warszawy, Płocka, Radomia oraz Sochaczewa.


Wiele wątpliwości budzi też funkcjonalność pomysłu PiS. A proszę sobie wyobrazić sytuację, w której mieszkańcy Sochaczewa muszą jechać do urzędu wojewódzkiego np. w Siedlcach. Bo przecież PiS obiecuje każdemu z byłych miast wojewódzkich, że stolica nowego województwa będzie właśnie tam. Niestety, po dokonaniu podziału w nieprzemyślany sposób do takich sytuacji może dochodzić. 


Kwestie ekonomiczne, o których mówi dziś PiS zostały rozwiązane wprowadzonym w 2018 roku podziałem statystycznym, tak aby pieniądze europejskie trafiały do całego regionu. Dwa lata temu PiS próbował przepchnąć kolanem szkodliwą ustawę o metropolii warszawskiej. Na szczęście dzięki twardej postawi i głośnym sprzeciwie mazowieckich samorządowców udało się zastopować plany rządu. Teraz też będziemy wspierać samorządy. 


Materiał wyborczy KWW KO.

 3
Oceń
(4 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy