Market u świętego Dominika

/ 5 komentarzy

Sochaczew obiegła wieść, że właściciel hurtowni Jutex sprzedał ją i inwestor, firma Koncept WS sp. z o.o. pobuduje tu kolejny supermarket, tym razem dla sieci Netto. Ma to być zwykły parterowy obiekt, jak większość supermarketów, nijak nie pasujący do otoczenia:  budynku kościoła, wystroju placu Kościuszki, a najbardziej do projektowanej południowej pierzei placu, z fasadami kamieniczek wzorowanymi na przedwojennej zabudowie. Jednak wicestarosta Janusz Ciura wydał już inwestorowi pozwolenie na budowę obiektu.

Tadeusz Krysiak, naczelnik miejskiego wydziału gospodarki przestrzennej i architektury, jest zdania, że decyzja ta jest niezgodna z aktualnie obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, a tym samym z literą prawa.

W obronę tego rejonu przed zeszpeceniem go przez market zaangażował się również burmistrz miasta Piotr Osiecki, który rozważa nawet możliwość odwołania się od decyzji wicestarosty. Zwłaszcza, że plany zagospodarowania południowej pierzei rynku powstające w urzędzie miasta mają być gotowe już po wakacjach. W założeniach planu jest mowa o kompleksowej odbudowie, co przywrócić ma temu miejscu historyczny wygląd i funkcję. Prosty klocek marketu, witający wjeżdżających do miasta, będzie tu na pewno zgrzytem. Przykre to, zwłaszcza po wielu staraniach jakie uczyniono, by galeria handlowa, która ma powstać po starej mleczarni, zachowała jej historyczną piętrową fasadę.

Ma swoje argumenty przeciwko kolejnemu w mieście supermarketowi, a zwłaszcza w tym miejscu, prezes PSS Społem Józef Chocian.

-  Wydaje mi się, że planowany market nijak nie współgra z otoczeniem, zwłaszcza ze znajdującym się obok kościołem. Przecież będzie on czynny również w niedziele. Nie jest to dobra sytuacja dla powagi nabożeństwa. Dziwi mnie, że pan wicestarosta wydał takie pozwolenie, mimo że razem z burmistrzem byliśmy u niego. Przedstawialiśmy argumenty, by tego terenu na market nie przeznaczać. Jednak, jak się okazało, nie zostały one wysłuchane. Przypomnę, że parking na placu św. Dominika był zbudowany przez miasto. Teraz ma służyć marketowi. Myślę ponadto, że obecnie mieszkańcy Sochaczewa nie mają problemów ze zrobieniem zakupów. Są trzy Biedronki, Kaufland, Carrefour, OBI, będzie Tesco, Lidl, galeria handlowa po mleczarni przy ul. Traugutta. A jeszcze są spółdzielcze LUX-y i ostatnio kilka sklepów sieci Graf. Z tego co wiem, na przykład w Białymstoku, który liczy około 170 tys. mieszkańców, jest sześć supermarketów, a w wielokrotnie mniejszym Sochaczewie będzie ich kilkanaście. A co z małymi sochaczewskimi sklepikami, z których utrzymują się całe rodziny. Już dzisiaj coraz częściej widuje się puste powierzchnie handlowe czekające na chętnych. Nie dobijajmy rodzimego handlu.

Historycznie uzasadnia swój sprzeciw Łukasz Popowski ze stowarzyszenia Nasz Zamek.

- Nasze stowarzyszenie zajmuje się tym miejscem od 2010 roku, kiedy to, na podstawie dokumentacji fotograficznej i innej, udało nam się wydedukować, iż stojąca na skarpie firma Jutex zawiera w swoich ramach część starej zabudowy byłego klasztoru dominikanek. Tak więc znajduje się tam obiekt, który, chociaż nie jest wpisany na listę zabytków, to z racji swojego charakteru zabytkiem jest, co od dwóch lat staramy się udowodnić. Może nie jest to obiekt turystycznie atrakcyjny, ale w mizerii sochaczewskiej historycznej zabudowy również ważny. Gdy pojawiło się zagrożenie, zwróciliśmy się do konserwatora zabytków w Płocku, który zainteresował się sprawą i przekazał swoje stanowisko inwestorowi. Ten z kolei zobowiązał się, że sfinansuje badania archeologiczne tego obiektu i jeśli okaże się, że istotnie ma on zabytkowy charakter, włączy go w strukturę mającego powstać marketu. Takie podejście wydaje nam się niedopuszczalne. Przecież zabytkowe mury nie będą w markecie zauważalne. Na dodatek, jak to połączyć z handlem, powiedzmy, włoszczyzną.

Sławomir Burzyński 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (5)

RozpruwaczRozpruwacz
0
Tak to już jest, jak pan od kwiatów zajmuje stanowisko v-ce starosty i robi sobie prywatny folwark z powiatu :) (2012-07-12 10:18)
NovJanNovJan
0

"Z tego co wiem, na przykład w Białymstoku, który liczy około 170 tys. mieszkańców, jest sześć supermarketów, a w wielokrotnie mniejszym Sochaczewie będzie ich kilkanaście. "


Szanowny panie Chocian zanim pan coś powie prośba o sprawdzenie bo nie ma pan racji


samych biedronek w białystoku jest 15(info na www.biedronka.pl)! o innych sklepach nie wspominam


pomijam juz fakt iz białystok ma dwa hipermarkety(auchan,real).


nie zebym był miłośnikiem supermarketów,discoutów i innych sieciówek ale dane należy przytaczać rzetelnie a nie od czapy.


 


novjan


 

(2012-07-12 15:00)
effeff
0
NovJan czy to jest tak bardzo istotne, że się pomylił? mieszańców Sochaczewa i tak nie interesują inne miasta tylko nasze. Jak dla mnie to Wicestarosta popełnił ogromny błąd. market w tym miejscu jest to największą głupotą jaką można było dokonać. Niech się nie zdziwi, że w następnym wyborach już nie usiądzie w ciepłym foteliku.  (2012-07-14 13:56)
donmateodonmateo
0
Proponuję zamknąć LUX-y w Sochaczewie. Są stanowczo za drogie i mieszkańcy słono przepłacają.
(2012-07-15 09:25)
NovJanNovJan
0

eff napisał:


"NovJan czy to jest tak bardzo istotne, że się pomylił?"


byc moze w kontekście całej sprawy nie jest to ważne , ale zwróć uwage kto to mówi - prezes pss na sochaczew - kto jak kto ale ten pan doskonale powienien zdawać sobie z tego sprawe ile gdzie jest marketów ponieważ jest to jego bezpośrednia konkurencja


mysle ze jest to celowe mydlenie oczu takim pisaniem i urabianie opini publicznej aby nie było wiecej marketów bo to jest zagrożenie dla niebywale drogich pss-ów.


 


novjan


 

(2012-07-15 20:54)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy