Maska Fest Sochaczew - Festiwal Teatrów Eksperymentalnych

Zdjęcia i foto: Maska Fest Sochaczew - Festiwal Teatrów Eksperymentalnych Sztuki sceniczne sochaczew

To pierwsze takie wydarzenie w naszym mieście. 20 czerwca zapraszamy na MASKA FEST / FESTIWAL TEATRÓW EKSPERYMENTALNYCH do Miejskiego Ośrodka Kultury w Sochaczewie .

 

Chcemy, by Festiwal stał się zaczątkiem cyklicznego przeglądu, na którym prezentowane będą eksperymentalne spektakle z pogranicza teatru, tańca, muzyki i performansu.

 

W  tegorocznej edycji pojawią się dwa spektakle: „Kruchość kryształowej powłoki” Teatru Maska, „ARTYSTA. Mechanika ucieczki” zespołu Sztuka Nowa. Pierwszy o godz. 18:00, drugi o 20:00.

 

Oba spektakle wyreżyserował Dawid Żakowski, instruktor Miejskiego Ośrodka Kultury w Sochaczewie i założyciel Stowarzyszenia Sztuka Nowa, które promuje teatr fizyczny oraz prowadzi profesjonalne badania nad interdyscyplinarnymi formami teatralnymi w Polsce i za granicą.

 

„Mamy nadzieję, że Festiwal wejdzie do stałej oferty kulturalnej Sochaczewa i że z roku na rok będzie się rozrastał. Liczę, że przyciągniemy widzów w różnym wieku zainteresowanych teatrem ambitnym, stawiającym pytania i nieoczywistym pod względem formalnym” – tak o nowym sochaczewskim Festiwalu mówi Dawid Żakowski.

 

Pierwszy z prezentowanych spektakli - „Kruchość kryształowej powłoki” gospodarzy, czyli Teatru Maska – zobaczymy o godzinie 18:00. Widzowie Miejskiego Ośrodka Kultury mogli oglądać go wcześniej tylko raz, w marcu, podczas jego premiery. W wyniku poszukiwań młodych aktorów z Teatru Maska powstał intrygujący spektakl „Kruchość kryształowej powłoki”, w którym przedstawione są dwie równoległe historie. Jedna snuta z perspektywy mikrospołeczności ogarniętej szałem zbiorowego pędu cywilizacyjnego, druga z perspektywy jednostki poszukującej alternatywnych form relacji z naturą. Całość zamknięta jest w surowej formie współczesnej rytualności życia codziennego. Spektakl opowiada o mrocznym obliczu budzącej się wiosny, o czasie niepewności i buntu, a także porusza kwestie ekologii. Patrząc na stosy mieniących się w czerwonym świetle plastikowych butelek i szeleszczące między nogami aktorów kartki papieru, możemy zadać sobie pytanie, czym dla współczesnego człowieka jest jego związek z naturą i czy zdajemy sobie sprawę z jego wartości. Ważnym elementem spektaklu jest też komponowana na żywo muzyka stanowiąca wariację na temat utworu Strawińskiego. Gościnnie na żywo w trakcie przedstawienia gra sochaczewski zespół muzyki elektronicznej - Arcade Dancefloor.

 

Wyjątkową okazją będzie gościnny występ zespołu Sztuka Nowa ze spektaklem „ARTYSTA. Mechanika ucieczki” o  godzinie 20:00. W spektaklu tym biogramy artystyczne 7 zupełnie różnych twórców stają się pretekstem do dialogu z widzem na temat indywidualnych uwarunkowań związanych z czasem i kontekstem społecznym, w jakim wybrana jednostka funkcjonuje. Brak linearnej narracji spektaklu pozwala uruchomić różnorodne formy ekspresji i daje możliwość zabawy konwencjami. Przedstawienie przenosi widzów w sytuację rockowego i hiphopowego koncertu, seansu psychoanalitycznego, wywiadu ze znaną postacią, autorskiego spotkania promocyjnego, czy też w rzeczywistość gry komputerowej. Spektakl zdobył I miejsce na Warszawskim Festiwalu Teatralnym Młodych 2014 w Starej Prochowni. Był pokazywany w Instytucie Teatralnym w Warszawie w ramach cyku "Mów za siebie", na deskach warszawskiego Teatru Studio w ramach Młodzieżowych Spotkań Teatralnych 2015 oraz na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Niesfornych w Teresinie.

 

Dwie mocne propozycje teatralne pokazywane w ramach zupełnie nowego festiwalu w naszym mieście. Warto skorzystać i w sobotni wieczór wybrać się do teatru. Wstęp na każdy ze spektakli jedynie 5 zł.

 

PROGRAM W SKRÓCIE

Teatr Maska i Miejski Ośrodek Kultury w Sochaczewie zapraszają na:

MASKA FEST czyli I edycja Festiwalu Teatrów Eksperymentalnych

sobota  20.06.2015

 

Spektakle w ramach festiwalu:

18:00 - ''Kruchość kryształowej powłoki'' Teatr Maska

20:00 - ''Artysta. Mechanika ucieczki" Sztuka Nowa

 

Wstęp na oba spektakle biletowany w cenie 5 zł.

 

Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Sztuka Nowa, www.sztukanowa.pl

 

Informacje dodatkowe
  5
  Oceń
  (2 głosów)

   

  Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:  wybieram się tam!

  Opinie i komentarze użytkowników (0)

  skomentuj ten artykuł

  e-Sochaczew.pl poleca filmy