Matma do poprawki

Matma do poprawki
W Polsce matematykę oblała jedna czwarta zdających. Nie było za to specjalnych problemów z językiem angielskim i polskim.
Sprawdziliśmy, jak z egzaminem dojrzałości poradzili sobie uczniowie sochaczewskich szkół.
- Najbardziej bałam się matematyki - powiedziała nam tegoroczna maturzystka Marta. - Dzięki Bogu udało się, zaliczyłam na 50 proc. Nie jest to może oszałamiający wynik, ale swoją przyszłość wiążę z przedmiotami humanistycznymi, więc nie ma to dla mnie większego znaczenia. Najważniejsze, że zdałam.
Nie wszyscy mieli tyle szczęścia. W tym roku egzamin z matematyki wypadł najgorzej. W Polsce matematykę oblała jedna czwarta zdających. Nie było za to specjalnych problemów z językiem angielskim i polskim.
Sprawdziliśmy, jak z egzaminem dojrzałości poradzili sobie uczniowie sochaczewskich szkół.
W Liceum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie, gdzie stuprocentowa zdawalność jest normą średnia z języka polskiego wyniosła prawie 67 proc., z angielskiego ponad 90 proc., a z matematyki niecałe 78 procent. LO w Szymanowie to elitarna szkoła prywatna. Do matury przystąpiły tam 24 dziewczęta.
Tylko nieco gorsze wyniki osiągnęło sochaczewskie liceum im. F. Chopina, gdzie egzamin maturalny zdawało 195 osób. Czterech uczniów będzie miało poprawkę z matematyki, a - jak dodaje dyrektor Adam Radożycki - jest to tym bardziej przykre, że zabrakło im jednego lub dwóch punktów do osiągnięcia wymaganych 30 procent. Za to inni radzili sobie świetnie. Ze stuprocentowym wynikiem język angielski zdało 28 uczniów, a 19 matematykę. Średnia szkoły z języka polskiego to ponad 67 proc., z matematyki 74 proc., z angielskiego 91 proc., z niemieckiego 84 proc.
W Sochaczewie funkcjonują także trzy zespoły szkół, które prowadzą edukację w zakresie liceum ogólnokształcącego i technikum. Jednym z nich jest ZS im. J. Iwaszkiewicza w Chodakowie. W liceum do matury przystąpiły 63 osoby, z których jedna nie zdała, 12 uczniów będzie pisać poprawkę z matematyki, jedna z angielskiego. W technikum na 45 zdających oblały cztery osoby, pięć może przystąpić do poprawki. W ostatniej istniejącej w szkole klasie liceum profilowanego do egzaminu dojrzałości przystąpiło 15 osób. Trzy nie zdały, trzy kolejne mają poprawki. Dyrektor Hanna Bonecka jest bardzo zadowolona z tegorocznych wyników w technikum, które osiągnęło 80-procentową zdawalność. W porównaniu z danymi z Mazowsza i kraju, gdzie średnia wyniosła niewiele ponad 60 proc., to rzeczywiście sukces. Pani dyrektor uważa, że to dzięki zajęciom wyrównawczym w technikum prowadzonym w ramach unijnego projektu. W liceum poziom zaniżyła jedna z klas trzecich. To w niej jest najwięcej poprawek z matematyki.
W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego, czyli popularnej „osiemdziesiątce”, maturę zdawało 47 licealistów i 85 uczniów technikum. W liceum nie zdała jedna osoba, 10 może przystąpić do poprawki, przy czym najwięcej z matematyki. Jeszcze więcej problemów przedmiot ten sprawił w technikum. Tutaj pięć osób nie zdało, a na 16 poprawek, 13 jest z matematyki. Ale, jak powiedziała nam wicedyrektor Anna Majcher, w ogólnym rozliczeniu i tak technikum wypadło lepiej od liceum (73 proc. zdawalności), gdzie na razie zdało 70 proc. absolwentów. Wyniki końcowe we wszystkich szkołach na pewno będą lepsze, bo z reguły ci, którzy przystępują do poprawek, zaliczają egzamin. Średnia w „osiemdziesiątce” z poszczególnych przedmiotów: matematyka - ok. 40 proc., język polski i niemiecki - ok. 50 proc., angielski i rosyjski - 55 proc.
Jak zwykle bardzo duża grupa uczniów przystąpiła do matury w Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego, czyli tzw. ogrodniku: 151 osób w liceum ogólnokształcącym i 89 w technikum. W ogólniaku nie zdały cztery osoby, a 18 ma poprawki, w technikum - „oblało” 11, poprawiać może się 19. Podobnie jak w innych szkołach najgorzej wypadła matematyka. Wielu uczniów tej szkoły określiło ją jako trudną i wymagającą dużo logicznego myślenia. - Będę musiał ostro przysiąść w wakacje, żeby zdać poprawkę - usłyszeliśmy od jednego z nich. Dyrektor „ogrodnika” wyliczył zdawalność w całej szkole na 79 proc., przy czym dużo lepiej wypadło liceum.
W Zespole Szkół im. Prymasa Tysiąclecia w Teresinie egzamin dojrzałości zdawało 85 osób. Zdawalność w liceum to 70 proc., w technikum - 65 proc., a poprawki, głównie z matematyki, może pisać 15 abiturientów.
Egzamin poprawkowy dla wszystkich szkół Centralna Komisja Egzaminacyjna zaplanowała na 23 sierpnia.
Jolanta Sosnowska

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy