Mazowiecki Budżet Obywatelski – Adam Orliński o nowym programie

/ 5 komentarzy
Zdjęcia i foto: Mazowiecki Budżet Obywatelski – Adam Orliński o nowym programie   Wybory parlamentarne 2019 sochaczew

Już w pierwszym kwartale 2020 roku będziemy mogli zgłaszać pomysły do Mazowieckiego Budżetu Obywatelskiego. Do podziału na projekty będzie 25 mln zł. 


Ruszają konsultacje w sprawie regulaminu Mazowieckiego Budżetu Obywatelskiego. Każdy kto chciałby wyrazić swoje zdanie może wypełnić ankietę i odesłać na stronę mbo@mazovia.pl, bądź za pomocą profilu zaufanego ePUAP. Projekt uchwały dostępny będzie na stronach internetowych www.bip.mazovia.pl, www.mazovia.pl i www.dialog.mazovia.pl.


Mazowiecki Budżet Obywatelski to możliwość zgłaszania projektów inwestycyjnych oraz opartych na działaniach społecznych, czyli nieinwestycyjnych. Można tu wyróżnić takie zadania jak budowy czy modernizacje obiektów zwiększających jakość życia mieszkańców. Zadania budowy siłowni plenerowych, placów zabawy, zakup karetek pogotowia, warsztaty i zajęcia dla dzieci i seniorów czy też wydarzenia kulturalne. Ważnym tematem jest nawiązanie projektów do zadań własnych województwa. 


Jak mówi Adam Orliński - To nowy pomysł, który ma zachęcać mieszkańców Mazowsza do jeszcze większej aktywności społecznej. Przygotowania trwały bardzo długo. Ruszyły konsultacje w sprawie regulaminu MBO. Zachęcamy do wyrażania swojego zdania. To kolejna szansa dla mieszkańców na realizację zadań własnych województwa, czyli tego co wpisuje nam się w zadania, które daje ustawa o samorządzie województwa. Należy pamiętać, że projekty powinny uwzględniać umiejscowienie przyszłych realizacji, czyli mienie województwa. Bardzo ciekawa inicjatywa, do której długo się przygotowywaliśmy. Temat, który pojawiał się na sesjach, czy też komisjach kilkukrotnie. Zależało nam, przede wszystkim na mieszkańcach województwa, żeby to oni mogli brać bezpośredni udział w tworzeniu naszego otoczenia, zgłaszania swoich pomysłów na rozwój różnych dziedzin. Wnioskodawcy będą mieli równe szanse. Konsultacje nad regulaminem to będzie pewna, zasadnicza rzecz do dalszego wypracowywania. MBO będzie kolejnym programem, który da możliwość rozwoju naszego województwa. Dodatkowo jest to aktywizacja społeczności, pokazanie nam czego mieszkańcy oczekują, jakich projektów czy też inwestycji.   


Wnioskodawcą może być mieszkaniec Mazowsza, z zaznaczeniem, iż niepełnoletnie osoby muszą posiadać zgodę opiekuna prawnego. 


Zgłaszane projekty muszą spełniać jednak kilka warunków. Przede wszystkim muszą dotyczyć zadań własnych województwa – np. profilaktyki, promocji i ochrony zdrowia, bezpieczeństwa publicznego, a także infrastruktury społecznej czy drogowej. Poza tym muszą być zgodne z przepisami prawa i dokumentami strategicznymi województwa. Proponowane inwestycje bądź przedsięwzięcia mogą być realizowane wyłącznie na mieniu województwa, a termin ich realizacji nie może przekroczyć roku budżetowego. Każdy zgłaszany projekt musi zyskać poparcie minimum 50 mieszkańców województwa, którzy się pod nim podpiszą. Maksymalna wartość projektu inwestycyjnego powinna wynosić 1 mln zł, a nieinwestycyjnego – 150 tys. zł.

 

Pomysłodawcy będą mogli zgłaszać wnioski za pomocą portalu mazovia.pl, na której będzie znajdować się specjalna platforma MBO. Ciekawym rozwiązaniem jest ustalenie kosztów pomysłu. Wnioskodawcy będą określać je szacunkowo, a szczegółowo wykona to Samorząd Województwa Mazowieckiego.  


Jak w przypadku Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego wnioski przejdą procedurę oceny formalnej i merytorycznej. Będzie ona prowadzona przez departamenty i kancelarie urzędu wraz z wojewódzkimi samorządowymi jednostkami organizacyjnymi.  Kolejnym krokiem będzie głosowanie. Każdy mieszkaniec Mazowsza będzie mógł oddać głos tylko jeden raz na jeden projekt.  Wygrany projekt zostanie zrealizowany przez samorząd województwa. 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (5)

kacperskyykacperskyy
0
co a przedwyborczy gówniany spam. zamiast zwyklego artykułu to ktos w artykuł wstawił adam orlinski powiedzial.... ile za to dostaliscie? (2019-09-20 09:25)
NovJanNovJan
+3
Paradoksalnie lepiej jakby pan Orliński został w sejmiku bo dla nas mieszkańców jest w stanie coś wywalczyc natomiast jak potencjalnie pójdzie do sejmu to zginie w masie i jego głos bedzie nieistotny - teraz przynajmniej coś z tego sejmiku mamy (2019-09-20 11:53)
kacperskyykacperskyy
0
NovJan nie myslisz chyba ze to on zalatwil? :) on tylko poinformowal - na tym to polega :) (2019-09-20 12:06)
zbigniew15zbigniew15
+1
A może i wojewoda by zorganizował jakiś fundusz z pisowskiego skarbca ? (2019-09-20 12:47)
NovJanNovJan
+1
kacpersky  , zgadza pewnie tylko poinformował ale jednak należy oddac sprawiedlowość i przyznać ze pare rzeczy jednak wychodził u Struzika , w sejmie juz tego nie wychodzi (2019-09-20 12:59)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy