Mazowieckie muzea online o tradycjach wielkanocnych

/ 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: Mazowieckie muzea online o tradycjach wielkanocnych Komunikacja publiczna sochaczew

Święta wielkanocne to wyjątkowy czas i najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej. Towarzyszą mu piękne obrzędy i tradycje ludowe. Część z mazowieckich tradycji do dziś jest zachowana w wielu domach. Zwiedzając online mazowieckie muzea, można poznać tradycyjne, przepełnione bogatą symboliką święta na Mazowszu. 


Zamknięcie instytucji kultury dla widzów i turystów nie oznacza całkowitej rezygnacji z dostępu do ich oferty. Z zasobów mazowieckich muzeów i teatrów można skorzystać za darmo, bez potrzeby wychodzenia z domu. Przed nami ważny czas świąt Wielkiej Nocy. Mazowsze słynie z najpiękniejszych obrzędów i tradycji wielkanocnych, a mazowieckie muzea przygotowały bogatą ofertę online - warsztaty, filmy, wykłady i ciekawostki dotyczące celebrowania świąt na Mazowszu. 


Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu 

Dla jednych to kultywowanie pięknych, a często zanikających już tradycji wielkanocnych, dla innych inspiracja do naśladowania. Mowa oczywiście o dawnych zwyczajach i obrzędach wielkanocnych na mazowieckiej wsi. Bogatą obrzędowość Wielkanocy ilustruje wystawa „Wielkanoc na Mazowszu” prezentowana w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wnętrza chłopskich chałup i dworu ziemiańskiego przybliżają przygotowania do świąt i świętowanie Wielkiej Nocy. Aby lepiej poznać świąteczne zwyczaje naszych wiejskich przodków i duchowo przygotować się do nadchodzącej Wielkanocy, można nie wychodząc z domu, zwiedzić wystawę „Wielkanoc na Mazowszu”. 

Więcej na www.mwmskansen.pl


Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

Zgodnie z chrześcijańską tradycją trwa właśnie Wielki Tydzień. Poprzedza go Niedziela Palmowa, podczas której przynosimy do kościoła palmy wielkanocne. Zwyczaj ten został wprowadzony do liturgii w XI w. na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Najpiękniejsze i największe palmy można jednak spotkać na Kurpiach. Istnieje tu zwyczaj wykonywania dużych i strojnych palm wielkanocnych, ale też pięknych i barwnych pisanek. W Kurpiowskiej Puszczy Zielonej wykonuje się pisanki dwiema technikami: pisania woskiem i skrobania. Zwiedzając Muzeum Kultury Kurpiowskiej online, można wziąć udział w warsztatach etnograficznych „Wielkanoc na Kurpiach” i przygotować piękną, kolorową i tradycyjną kurpiowską palmę czy prawdziwe kurpiowskie pisanki. 

Więcej na www.muzeum.ostroleka.pl


Muzeum Sportu i Turystyki


W tradycji ludowej drugi dzień świąt Wielkiej Nocy jest zwany lanym poniedziałkiem. To dzień radości i psot. Oblewać można było wszystkich i wszędzie. Tradycja mówi, że zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście. Jedno jest pewne – w lany poniedziałek musi być mokro. Dlatego Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie w wielkanocny poniedziałek zaprasza do obejrzenia filmu edukacyjnego o sportach wodnych. W krótkim materiale przybliżona zostanie historia wodnej Formuły 1 oraz usłyszymy kilka słów polskiego mistrza w tej dyscyplinie, Bartka Marszałka. 

Więcej na www.muzeumsportu.waw.plTeatr dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku


Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku w Wielkim Tygodniu będzie emitował misterium „Mundi Conditor, luminis Auctor, sỳderum Fabricator… Dramat liturgiczny w Pontyficale Plocense I”. Scenariusz misterium oparty jest na tekstach ze średniowiecznego Pontyfikału Płockiego z przełomu XII i XIII wieku i jest wierną rekonstrukcją obrzędów, które towarzyszyły obchodom Triduum Paschalnego w średniowieczu. 

Więcej na www.teatrplock.pl


Muzeum Mazowieckie w Płocku 

Na Mazowszu wiele jest zapomnianych obrzędów wielkanocnych. Są jednak regiony, w których nadal nieliczni praktykują zapomniane przez wszystkich tradycje.  Z okazji świąt wielkanocnych Muzeum Mazowieckie w Płocku przygotuje cały blok informacyjny dotyczący nieznanego szerzej i tajemniczego obrzędu wiosennego, praktykowanego wciąż na Mazowszu Łowickim. Chodzi o chodzenie za polem, zwane inaczej chodzeniem z chorągwią. To coroczne, symboliczne potwierdzanie granic pól przynależnych do danej wsi, z elementami magii agrarnej zabezpieczającej uprawy przed żywiołami, ale jednocześnie – obrzęd inicjacyjny. Jaką rolę grają w tym obrzędzie „kopce"? Kim są fryce? Co trzeba zrobić w ramach wykupnego? I dlaczego wszystko dzieje się pod osłoną nocy? Dowiecie się tego wszystkiego w wirtualnym Muzeum Mazowieckim w Płocku. 

Więcej na www.muzeumplock.eu


Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

O mazowieckich obrzędach i tradycjach wielkanocnych opowiadają także etnografowie z Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Poprzez dokumentalne nagrania video, prezentowane są tradycje świąteczne. Przygotowana została także specjalna oferta dla dzieci w postaci kolorowanek, pocztówek wielkanocnych z lat  20. i 30. Film instruktażowy z pewnością nauczy nas jak zrobić tradycyjną, wielkanocną palmę z materiałów dostępnych w domu. 

Więcej na www.ethnomuseum.pl


Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu

Palmy Wielkanocne i kolorowe pisanki to tradycja znana nam wszystkim. Zgodnie z nią, palma powinna składać się z roślin, które wypuszczały liście bądź zakwitły w okresie przypadającym na Niedzielę Palmową. Materiałem bazowym były gałązki wierzbowe, zwane w regionie radomskim „liwiną”. Oprócz nich wykorzystywano często trzcinę, rogożynę, borówki, gałązki porzeczki lub maliny, a długość palmy wahała się od pół do jednego metra. Muzeum Wsi Radomskiej uczy online robienia tradycyjnych radomskich palm wielkanocnych i kolorowych pisanek, a dla dzieci przygotowane zostały świąteczne kolorowanki. 

Więcej na www.muzeum-radom.plNa wirtualne spacery, warsztaty, wykłady i filmy zapraszają także inne mazowieckie muzea: 

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach

www.ecasanniki.pl  

Mazowiecki Instytut Kultury

www.mik.waw.pl 

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

www.muzeumazji.pl 

Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie

www.mhprl.pl

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

www.muzeum.edu.pl 

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

www.muzeumliteratury.pl 

Muzeum Niepodległości w Warszawie

www.muzeum-niepodleglosci.pl 

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

www.muzeumromantyzmu.pl 

Stacja Muzeum

www.stacjamuzeum.pl

Teatr Polski w Warszawie

www.teatrpolski.waw.pl 

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

www.muzeumgombrowicza.pl 

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu

www.mcswelektrownia.pl 

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

www.muzeumciechanow.pl 

Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie

www.mteatr.pl 

Warszawska Opera Kameralna

www.operakameralna.pl 


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy