Melchior Szajowski, czyli Brochowa wkład w insurekcję kościuszkowską ciąg dalszy...

Na moim blogu podejmowałam już kwestię przebiegu insurekcji kościuszkowskiej na terenie ziemi brochowskiej, np. w kontekście wizyty Generała Dąbrowskiego w Brochowie. Dzisiaj chciałabym przedstawić kolejną ważną postać tego okresu, ale bezpośrednio związaną z Brochowem. 


Tą osobą jest Melchior Szajowski, który był dzierżawcą majątku w Brochowie. Dlaczego akurat on??? 20 września 1794 r. został mianowany przez samego Tadeusza Kościuszkę pełnomocnikiem rządu powstańczego na terenie ziemi sochaczewskiej. Funkcję przejął od Józefa Wybickiego, który razem z Generałem Dąbrowskim ruszył na pomoc Wielkopolsce. Kto wie... może powierzenie tego stanowiska miało miejsce w samym Brochowie? Można tak przypuszczać, gdyż nominacja Szajowskiego i wizyta wojsk powstańczych w Brochowie zbiegają się w czasie. Zachował się pierwszy raport czynności Szajowskiego z 1794 r. Co ciekawe, w raporcie tym występuje nie tylko jako pełnomocnik ziemi sochaczewskiej, ale i powiatu mszczonowskiego. Szajowski zwracał uwagę, że pilnie potrzebuje furażu i żywności dla wojska, stacjonującego w Brochowie i okolicach. Przy okazji zapewnił, że żaden powstaniec z jego terenu nie przestanie walczyć, dopóki nie wyzwoli ojczyzny z niewoli nieprzyjaciela. Rada Najwyższa Narodowa odpowiedziała, że wyznaczy specjalnego komisarza, który będzie kontrolował i organizował wszelkie potrzebne środki pomocy dla wojsk powstańczych.


[Nawrocki L., Kalendarium wydarzeń historycznych na ziemi sochaczewskiej, Sochaczew 2000, Akty powstania Kościuszki. T. 2, Protokóły i dzienniki Rady Zastępczej Tymczasowej i Rady Najwyższej Narodowej / Cz. 2, wyd. Szymon Askenazy i Włodz. Dzwonkowski, Kraków 1918]


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy