Metoda na policjanta: oszuści znów aktywni w Sochaczewie

Zdjęcia i foto: Metoda na policjanta: oszuści znów aktywni w Sochaczewie Kradzieże, oszustwa, korupcja sochaczew

Oszuści stosujący metodę „na policjanta” lub funkcjonariusza CBŚ znów uaktywnili się w Sochaczewie. Jednego dnia zaatakowali dwukrotnie, niestety, jedna starsza osoba dała się nabrać i przekazała pieniądze złodziejom.

 

Policja apeluje, zwłaszcza do starszych osób, o czujność i rozwagę. Oszuści stosujący metodę „na policjanta” znów uaktywnili się w Sochaczewie. 27 lutego dwukrotnie próbowali w ten sposób wyłudzić pieniądze od mieszkańców, w jednym przypadku niestety skutecznie.

Metoda, o której piszemy, prawie zawsze wygląda tak samo. Oszuści wybierają sobie ofiarę – starszą osobę. Najpierw jeden z przestępców dzwoni do niej, najczęściej na telefon stacjonarny, udając wnuczka lub kogoś innego z rodziny, kto potrzebuje pomocy finansowej w związku z kłopotami życiowymi czy innym nagłym wydarzeniem. Jednocześnie taki podszyty wnuczek prosi swoją niby babcię o dyskrecję, wyjaśniając, że pieniądze przekazać ma jego znajomemu.

Natychmiast po tym telefonie do starszej osoby dzwoni mężczyzna, który przedstawia się jako policjant lub funkcjonariusz CBŚ. Złodzieje dbają przy tym zazwyczaj o podanie faktycznych danych rzeczywistych policjantów, zabezpieczając się przed ewentualną próbą sprawdzenia nazwisk przez swoje ofiary. Oszust tłumaczy starszej osobie, że prowadzona jest specjalna operacja policyjna, która ma na celu zatrzymanie telefonicznych oszustów. Że funkcjonariusze wiedzą o wcześniejszym telefonie, że dzwonił właśnie jeden z przestępców i że w celu ułatwienia zatrzymania obu, najlepiej, jeśli rozmówca pójdzie na umówione spotkanie i przekaże pieniądze zgodnie z wytycznymi. Tak policji uda się zatrzymać sprawców na gorącym uczynku.

Niestety, ta metoda wielokrotnie działa. Tak też już kilkakrotnie mieszkańcy powiatu sochaczewskiego stracili prywatne pieniądze. Również 27 lutego jedna z dwóch osób, do których dzwonili oszuści, uwierzyła im, przekazując swoje oszczędności.

Policja podkreśla, że nie ma takiej sytuacji, by którykolwiek z funkcjonariuszy prosił mieszkańców o przekazanie pieniędzy oszustowi czy wpłatę na jakieś konto w celu pomocy w policyjnej akcji.

 

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy