MFO: cały zysk inwestujemy w rozwój

/ 3 komentarzy / 10 zdjęć
Zdjęcia i foto: MFO: cały zysk inwestujemy w rozwój Inwestycje sochaczew
+5

Osiemnastoletnia historia firmy MFO SA niewątpliwie stanowić może dla każdego początkującego przedsiębiorcy wzór skutecznej drogi do osiągnięcia gospodarczego sukcesu. Tomasz Mirski, prezes zarządu spółki, nie ma wątpliwości, że klucz do tego powodzenia jest jeden: konsekwentnie realizowana strategia, w ramach której niemal cały zysk i pozyskane dotacje inwestowane są w rozwój firmy.


Konsekwentnie realizowana strategia

Zaczynali w 2000 roku od pośrednictwa handlowego. Początki produkcji profili stalowych pojawiły się tutaj trzy lata później. Od tamtej pory zakład i siedziba firmy MFO SA w Kożuszkach Parcel zmieniła się nie do poznania. Dziś w swojej branży spółka jest jednym z ważniejszych graczy na rynku nie tylko polskim. Zatrudnia blisko 250 osób i niemal stale realizuje kolejne inwestycje.


- Najważniejszym założeniem naszej firmy jest konsekwentnie realizowana strategia rozwoju, w ramach której cały zysk wydajemy na kolejne, wpisane do planu inwestycje – potwierdza Tomasz Mirski, prezes zarządu MFO. 


100 milionów w 6 lat


W ramach wspomnianej strategii firma co 3 lata ustala nowy program inwestycyjny i faktycznie konsekwentnie go realizuje. Gdy spojrzymy na kwoty i efekty, sukcesy spółki nie dziwią. W latach 2014 – 2015 MFO wydało 22,5 miliona złotych na budowę dwóch hal produkcyjnych o łącznej powierzchni 4 tysięcy metrów kwadratowych, a także w uruchomienie linii profilujących do produkcji profili specjalnych i spawanych. 


W latach 2016 – 2018 MFO zainwestowało kolejnych blisko 40 milionów PLN w unowocześnianie i rozbudowę parku maszynowego, wykup gruntów umożliwiających dalszą rozbudowę bazy oraz w budowę kolejnej hali produkcyjnej, a wreszcie w zaprojektowanie i wzniesienie reprezentacyjnego biurowca, który zdecydowanie podniósł nie tylko prestiż firmy, ale i komfort pracy załogi. 


Od 2017 roku do 2020 datuje się kolejny cykl inwestycyjny i kolejne 38,5 miliona złotych wydanych na rozwój. W ramach tego cyklu właśnie wykańczane jest zaplecze socjalne dla pracowników z przestronnymi szatniami, prysznicami i stołówką. Baza produkcyjna wzbogaciła się o następną halę, a w planach jest budowa kolejnej. Licząc się z dyskomfortem mieszkańców najbliżej sąsiadujących z zakładem, firma postarała się też o zieloną ścianę akustyczną, znacznie wyciszającą odgłosy produkcji. 


- Gdy to zsumujemy, mamy 100 milionów złotych wydanych na inwestycje w ciągu zaledwie sześciu lat. Liczby najlepiej pokazują skalę osiąganego w ten sposób rozwoju – podkreśla Tomasz Mirski.


Innowacyjność i rozwój organiczny

Przyjęta przez MFO strategia oparta została na pięciu filarach, które zapewniają wszechstronność, a co za tym idzie, efektywność rozwoju. Najważniejsze z nich to innowacyjność i rozwój organiczny. – Zainwestowaliśmy we własny dział naukowo-badawczy, który pracuje nad nowymi rozwiązaniami technologicznymi. Na tym polu współpracujemy z ośrodkami badawczymi i jednostkami naukowymi w Polsce, pozyskujemy istotne dotacje na te odkrycia, które również inwestujemy w rozwój. W efekcie, dzięki osiągniętej innowacyjności procesowej i produktowej, budujemy swoją przewagę konkurencyjną na rynku  – wyjaśnia Tomasz Mirski.


Rozwój organiczny to inwestycje lokalne, wspomniane hale, biurowiec czy zaplecze socjalne, które z jednej strony zapewniają zwiększanie zdolności produkcyjnych i mocy przerobowych w dotychczasowej siedzibie, a z drugiej poprawiają warunki socjalno-bytowe pracowników. W ślad za inwestycjami idą coraz większe podatki lokalne, które trafiając do budżetu gminy przekładają się na korzyści dla okolicznych mieszkańców. 


Cel jest jeden

- Oczywiście, jak każda strategia, nasza również ma jeden zasadniczy cel. Chcemy być wiodącym producentem profili stalowych na świecie, jednocześnie zdobywając markę nowoczesnej firmy i dobrego pracodawcy – sumuje Tomasz Mirski. Wszystko wskazuje na to, że MFO jest na najlepszej drodze do osiągnięcia tego celu i to w całkiem bliskiej perspektywie.


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (3)

LorenaLorena
+1
Szkoda tylko, że rozwoj firmy MFO nie przkłada się na wzrost zarobków i rozwój pracowników. (2018-03-16 18:51)
MitutoyoMitutoyo
0


Na pewno u paru pracowników płace wzrastają ;)

(2018-03-16 23:11)
LorenaLorena
0
Tak, dosłownie paru i tych paru za te pare groszy goni całą resztę. Wzrost wartości firmy powinien się w sposób widoczny przekładać na wysokość wynagrodzeń większości pracowników, a nie tylko paru. Wtedy pracownicy chętniej i z zadowoleniem przychodzą do pracy i utożsamiają się z firmą w której pracują. Jeżeli wymaga się od nich tylko ciężkiej pracy i w zamian oferuje niesatysfakcjonujące wynagrodzenia, zupełnie niedostosowane do realiów obecenego rynku pracy, pracownik przychodzi do pracy niechętnie, nie ma satysfakcji z jej wykonywania i nie można od niego oczekiwać zaangażowania. Swoje obowiązki wykonuje zgodnie z zasadą "jaka płaca taka praca". (2018-03-19 20:10)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy