Miasto betonem zalane – marnujemy wodę na potęgę

/ 3 komentarzy
Zdjęcia i foto: Miasto betonem zalane – marnujemy wodę na potęgę Edukacja sochaczew

To co  na zawsze utracone wraca do nas ze zdwojoną siłą. Myśli się wówczas: co by było gdyby, rozpamiętuje, analizuje. Bulwary, temat odgrzewany. Czy teren ten jest dla nas dobry, czy dobry jest dla naszych dzieci? O tym będziemy mogli przekonać się w przeszłości. 


Słowem urzędu - Prace nad zagospodarowaniem terenów nad Bzurą są prowadzone od wielu lat. Poprzedzone zostały szczegółowymi analizami urbanistycznymi i dostępności terenu, ponieważ miejsce jest objęte opieką konserwatora zabytków i dodatkowo stanowi obszar zalewowy, który z mocy prawa jest wykluczony z wszelkiej zabudowy. Przez lata przygotowań do realizacji inwestycji udało się uzyskać zwolnienie z zakazu zabudowy w zakresie uzgodnionym ówcześnie z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej jak również uzgodnić formę zabudowy z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków.


Zapis ten z zasady wydaje mi się ciekawy. Obszar zalewowy z mocy prawa wykluczony z wszelkiej zabudowy. Samorządy skrzętnie korzystają z różnych możliwości i dróg jakie dają "uzgodnienia". Sochaczew nie jest wyjątkiem na ogólnopolskiej scenie. 


Sochaczewianie bywają oszczędni, bywają rozrzutni. Na ile staramy się oszczędzać to już każdy z nas wedle sumienia swego powinien określić. Aby nasze miasto mogło być zdrowsze i bardziej „eko” przede wszystkim powinniśmy nie marnować jedzenia. To właśnie wtedy marnujemy najwięcej wody. Bochenek chleba lądujący w koszu to zmarnowane trzysta litów wody, itd. To w ramach utrwalania tak potrzebnej nam wody powinniśmy robić codziennie sami. 


Najwięcej jednak należy do władzy lokalnej. Wiemy już od dawna, że prośby o niespalanie materiałów niedozwolonych to za mało. Prośby o oszczędzanie wody przez mieszkańców to pobożne życzenia. Samorząd gwarantujący mieszkańcom bezpieczną przyszłość to skarb. Najlepszym sposobem na zachowanie równowagi w środowisku jest dbanie o tereny zielone. Brak betonowania ścieżek, skwery tylko zielone, łąki kwietne, trawniki, niekoszona zieleń – to wszystko absorbuje wodę i przenika do gleby. 


Podtopienia miejskie to konsekwencja wszechobecnego betonu, kostki. Sergiusz Kieruzel z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie zaznacza, iż absolutnie nie budujmy na terenach zalewowych (…) kiedy na takim terenie jest beton, woda szybko spłynie i nie zmieni bilansu wodnego na korzyść*


Sochaczew chwali się inwestycjami, które mają służyć mieszkańcom. Bulwary rzeczywiście pokazują, iż potrzeba miejsca w którym można się spotkać, spacerować. Czy podejmowane decyzje o wspólnych terenach są przyszłościowo dobre, czy zwalnianie z zakazu wnosi pozytywne konsekwencje? Czy natura jest tego samego zdania oraz jaki wpływ na zasobność w wodę będziemy mieli w niedalekiej przyszłości oraz czy samorządy są przygotowane do podejmowania decyzji w zakresie środowiska? Odpowiedź przed nami. 


Możemy dodatkowo podtrzymywać teorię odwiertu geotermalnego. Będzie on jednak działał wówczas, gdy wody podziemne w ogóle będą istniały. *wywiad z Sergiuszem Karuzelem, kulturaliberalna.pl

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (3)

APTEKARZAPTEKARZ
+1
Te "piękne" tereny rekreacyjne można było wkomponować w istniejący wówczas tor motocrossowy, zamiast odbierać ludziom sięgającą ponad 50 lat tradycji.[...]"Nie ma w Polsce innego tego typu obiektu. Zaryzykuję stwierdzeniem, że w innych częściach Europy też raczej nie uświadczycie takiego widoku".Takiego jak ten zapewne również ;)(2019-07-07 16:15)
przemyslaw-lenartprzemyslaw-lenart
0
A mnie się tu podoba!
:)

https://youtu.be/hl1An3YsL-g (2019-07-08 09:57)
wbienkowbienko
0
Już wspominałem, ze nie ma brzydkich miast tylko drona czasem brak. Tyle że człowiek dronem nie jest i musi znosić "piekno" przyziemności, najczęściej odbiegające od piękna perspektywy z lotu ptaka :) (2019-07-08 12:41)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy