Miasto pomaga parafii w zabytkach, a parafia buduje ogrody

/ 47 komentarzy / 6 zdjęć
Zdjęcia i foto: Miasto pomaga parafii w zabytkach, a parafia buduje ogrody Radni i rady samorządowe sochaczew
+1


Parafia św. Wawrzyńca otrzymała z budżetu miejskiego 40 tysięcy złotych dotacji na remont trzech zabytków: barokowej figury Matki Bożej przy kościele, Chrystusa upamiętniającego odzyskanie niepodległości z 1919 r. oraz grobu rodziny Garbolewskich. Cel jak najbardziej szczytny, jednak kontekst przyznanej dotacji budzi kontrowersje.

 

Założenia zasadnicze:

To bardzo dobrze, że w końcu przystąpiono do renowacji zaniedbywanych przez całe dziesięciolecia obiektów zabytkowych w Sochaczewie;

Nie ma również nic złego w tym, że parafia porządkuje teren nad Bzurą za kościołem, choć tak merytoryka, jak przepych i estetyka tej inwestycji każą ją postrzegać raczej w kategoriach zbytku.

 

Ciąg zdarzeń:

Od wielu miesięcy w kościele parafii św. Wawrzyńca taca zbierana jest na budowę tzw. ogrodu zadumy. Inwestycja jest już niemal zakończona.

W lipcu bieżącego roku konserwator Marek Jeziorowski z Częstochowy, przy okazji renowacji kapliczki na Traugutta, którą wykonywał na zlecenie burmistrza P. Osieckiego, poinformował nas, że wkrótce przystąpi do prac nad zabytkami należącymi do parafii św. Wawrzyńca – tym razem na zlecenie proboszcza (czytaj -> TUTAJ). Niejako na potwierdzenie tych słów, 31 lipca br. konserwator zabrał figurę Chrystusa spod kościoła do renowacji.

21 września br. burmistrz zaproponował radnym uchwałę określającą zasady udzielania dotacji na prace restauratorskie przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków i położonych na terenie miasta. Uchwała zawierała załącznik ze wzorem wniosku o dotację. Radni uchwałę przyjęli.

22 października br. ratusz opublikował na stronie BIP zarządzenie burmistrza w sprawie ogłoszenia terminu naboru wniosków o dotację na konserwację zabytków, dając zainteresowanym czas na ich złożenie do 29 października bieżącego roku, czyli… 7 dni! W zarządzeniu określono jednocześnie maksymalną kwotę dotacji z budżetu miasta Sochaczew na remont zabytków w wysokości 40 000 złotych.

11 listopada podczas uroczystej mszy św. z udziałem władz samorządowych proboszcz Piotr Żądło podziękował burmistrzowi za wsparcie renowacji zabytków.

13 listopada br. burmistrz zaproponował radnym uchwałę o udzieleniu dotacji na konserwację zabytków parafii św. Wawrzyńca w kwocie 40 000 złotych, która, jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, złożyła wniosek spełniający wszystkie wymagania. Zgodnie z uchwałą dotacja przeznaczona zostanie na prace renowacyjno-konserwatorskie przy następujących zabytkach: apokaliptyczna figura Matki Bożej przy kościele, rzeźba Chrystusa z 1919 roku upamiętniająca odzyskanie niepodległości przez Polskę (odnawiana od 31 lipca br.) oraz grób rodziny Garbolewskich na cmentarzu parafialnym przy Traugutta (już odnowiony – patrz zdjęcia).

 

Kontrowersje:

Na sesji 13 listopada radna Teresa Kozbuch zwróciła uwagę, że środki na konserwację zabytków powinny być pozyskiwane z innych źródeł niż pieniądze podatników: -  Inne miasta organizują kwesty. W Sochaczewie też można by zorganizować poprzez radnych czy burmistrza taką zbiórkę. Podwyżek jest coraz więcej, przez cały rok brakowało środków np. na ulice, a teraz pod koniec roku 40 000 złotych przekazuje się na renowację. Nie jestem przeciwna renowacji zabytków, ale przy pozyskaniu środków innym sposobem – mówiła radna.

W odpowiedzi burmistrz Piotr Osiecki odwołał się do 21 września br., kiedy to rada podjęła uchwałę ustalającą zasady udzielania takich dotacji bez żadnych uwag. Jak stwierdził, przyznanie dotacji parafii jest tylko konsekwencją tamtej uchwały i radni nie mogą teraz, po rozstrzygniętym konkursie, już nic w tym konkretnym przypadku zmienić. W tej materii wypowiedział się też przewodniczący rady Sylwester Kaczmarek, który dość cynicznie stwierdził, że uwagi są oczywiście cenne, ale ,,żeby doprowadzić do ich skuteczności ”, radni, którzy nie chcą finansowania takich renowacji, powinni zbudować koalicję i przeforsować swoje zdanie.

Tyle tylko, że patrząc na kolejność zdarzeń przedstawioną powyżej, nie sposób nie mieć wrażenia, że to nie parafia skorzystała z 40-tysięcznej dotacji uchwalonej rzutem na taśmę przez radnych, lecz radni – w odpowiedzi na propozycję burmistrza - dostosowali budżet do potrzeb parafii. W konsekwencji naturalny pozytywny odbiór tak szlachetnej inicjatywy, jaką jest restauracja zabytków, traci na sile.  

Nie dziwią też kontrowersje związane z kontekstem wydarzeń: parafia zlecając konserwację historycznych dzieł sięga po pieniądze podatników, a w tym samym czasie realizuje pompatyczną, na pewno nie tanią i niekoniecznie potrzebną inwestycję za kościołem. Może to rodzić, i rodzi, niesmak.

I już na koniec, by domknąć listy wątpliwości, sugerujemy, by programem renowacji objąć również inne parafialne zabytki, jak choćby niszczejącą kaplicę prawosławną z cmentarza przy Traugutta z końca XIX w. (jej stan widać na załączonych zdjęciach), zawczasu podejmując rozmowy z mieszkańcami na temat formy i źródła jej finansowania, a przede wszystkim dbając o właściwą chronologię zdarzeń. Mamy też nadzieję, że Chrystus – pomnik upamiętniający odzyskanie niepodległości przez Polskę, który swego czasu musiał ustąpić miejsca pomnikowi Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego, po renowacji wróci w godniejsze miejsce niż zaułek na schodach za ścianą kościoła. Niekoniecznie mamy na myśli zakościelny ogród.

 

figa

 5
Oceń
(5 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (47)

plastekplastek
+5
Parafia powinna zainwestować w parking dla wiernych,to jest podstawowy problem a nie Park Zadumy.Cały wywód artykułu w stu procentach popieram,dobrze ujęty temat.Można dodać jeszcze koszty wzmocnieni skarpy przycmentarnej . (2015-11-19 16:11)
metasekwojametasekwoja
+5
Pierwszy raz widzę z bliska ten kicz. (2015-11-19 18:34)
pisiorekpisiorek
+3
XXI wiek , a ,,nasza chata z kraja ,, będą turysty z zapada przyjeżdżać do ogrodu zadumy i się dziwować że u nas czas się zatrzymał na epoce chłopa pańszczyźnianego .Wszak do dzisiaj największym i najbardziej rozpoznawalnym osiągnięciem ,, prawdziwego polaka,, jest kołtun !
Brawa za odwagę dla autora i Tereski ;-) (2015-11-19 18:34)
mopsekomopseko
+3
Cała sytuacja jest poniżająca dla mieszkańców naszego grodu . Myślę , że uzależnienie od Wawrzyńca przemieniło się w strach przed Wawrzyńcem . Parafrazując , nie dasz , nie ma Ciebie. (2015-11-19 20:10)
wbienkowbienko
0
Żyje "nieśmiertelny" układ między panem-wójtem-i-plebanem w wersji unowocześnionej jako układ między posłem-burmistrzem-i-plebanem. Poparcie, władza, kasiora. Kasiora, władza, poparcie. Władza, kasiora, poparcie. Odwieczne koło mdłości. Ja ci zrobię dobrze, ty mi zrobisz dobrze, dobrze nam będzie, a reszta niech nam .............. siedzi cicho - bo my dobro robimy. (2015-11-19 20:30)
użytkownik22316użytkownik22316
-1
Skąd u nas tyle zacietrzewionych obłudników? no i oczywiście znowu ta baba. (2015-11-19 20:34)
fairofairo
+5
Niech ks.Żądło sponsoruje sb.swoje wymysły z własnych pieniedzy ,a nie ze srodków parafialnych. to nie są nieslubne dzieci ,ze kuria da na kolejne. cała ta parafia to prawdziwy monopol. Poszedłem zapytac o chcrzest dla dziecka,to zaczął mi prawidz o moralnosci ,ze nie mamy slubu itp. mogłem odrazu zapytac o nieslubne dzieci ks.proboszcza. a gdy powiedziałem ze ochrzcze dziecko w innej parafii to zaczął sie prawdziwy moralny - biblijny wywód .który skonczył sie tym,ze musiałem zapłacic 250zł za pozwolenie na chcrzest w innej parafiii niz moja. mówi do mnie synu ,to nie kwestia pieniedzy ale zaswiadczenie kosztuje co łaska ,cena powyzej :/ (2015-11-19 21:00)
pwaldapwalda
+3
Kto ma dumać w tym ogrodzie?Pytam poważnie. (2015-11-19 21:38)
GąsiorGąsior
-1
Estetyczna dewastacja miasta postępuje. Kiedyś na tym ubolewałem, ale teraz mam raczej dobry fun. Zatrzymać tego nie sposób, to lepiej się dobrze bawić, a czas wolny spędzać w miejscowościach, które się tak nie zdegradowały. (2015-11-19 21:42)
użytkownik22316użytkownik22316
0
Droga otwarta, razem z tym "funem". (2015-11-19 22:12)
JazlowiakJazlowiak
+1
Dla ciekawości czytających - kapliczka cerkiewna na cmentarzu jest własnością kościoła prawosławnego, który planuje jej remont. (2015-11-19 23:06)
metasekwojametasekwoja
+1
Oczywiście prawosławnym miasto nie może pomóc w renowacji, bo musi sponsorować katolicki kicz. (2015-11-19 23:54)
robroyrobroy
+2
co za obłuda !!z kim nie porozmawiasz NIE GŁOSOWAŁ NA PiS, a Ci wzięli wszystko, co się kto odezwie to psioczy na proboszcza Stinga,że buduje,że kolaboruje z jakąś kobietą ...,a kościoły pełne,na pielgrzymkę to 2 lata wcześniej się trzeba zapisać, chłop buduje ogródek bo gdzie chłopaki z wikariatu mają grillować ? jeszcze będziecie w jakieś święto przynosić nad Bzurę szaszłyczki,karkóweczki,kiełbaski do wypieczenia i piwo (2015-11-20 07:03)
Daniel5Daniel5
0
Sorry, jest demokracja. Ktoś tych pisiolonych melepetów wybrał. (2015-11-20 07:12)
metasekwojametasekwoja
0
Lud wybierał.Nie chciał ciepłej wody w kranie to ma kubeł zimnej wody na łeb. (2015-11-20 07:26)
KlaudynaKlaudyna
+1
Urząd Miasta nie ma pomysłu, czym promować Sochaczew, no to pomysł jest: Socho Disneyland! Jedyny w Polsce! Przyjeżdżajcie ludzie podziwiać. (2015-11-20 09:27)
trapestrapes
+4
Mam nadzieję że w tej sadzawce będą się chrzty odbywały. Już się nie mogę doczekać wystających zimowa porą głów z przerębli :). Bo chyba czemuś ta inwestycja ma służyć? (2015-11-20 09:28)
zabczynski227zabczynski227
+4
Kiedyś zastanawiałem się w czym tkwi problem naszego miasta . Doszedłem do pewnie nie odkrywczych faktów , ale chcę się mimo wszystko tutaj nimi podzielić . Potrzeby głosujących na PiS są praktycznie żadne . Nie noszą się z zamiarem podróżowania , podziwiania, zwiedzania i czerpanie wiedzy bazując na doświadczeniach innych społeczności . Naszym wybierającym wystarczy , trzy msze dziennie , garnek strawy i renta lub emerytura którą uzyskali .Dzielnie chodzą więc do kościoła ( nie krytykuję tego ) uważnie słuchają i są wdzięcznym , wykorzystywanym zapleczem , który miesza w ich mózgach tak szybko , że nie mogą za tym mieszaniem nadążyć , a po słowie idźcie oddajcie głos na tego o którym tyle mówiliśmy . Idą więc owieczki z kartką w ręku,a dla pewności z przewodnikiem na czele do lokalu i po sprawie. Młodzi zaś którzy mają trochę oleju w głowie dawno wyemigrowali , tam gzie jest szansa na normalność , jeszcze inni pracują w Warszawie i problemy Sochaczewa ich po prostu nie interesują , a jeszcze inni którzy tylko wegetują , bo żadnych innych szans na zmianę swojego statusu w tym mieście nie mają , wolą się napić lub pospać . I tak wdzięcznym elektoratem jest zaplecze Wawrzyńca i innych parafii , którzy sprawują faktyczną władzę w tym mieście. I dopóki nie poczują potrzeby zjednoczenia się Ci młodzi i Ci trochę starsi , dopóty ta władza będzie robić co tylko jej się zamarzy,a przeciwników będzie traktować tak jak tego jesteśmy świadkami .A że wszędzie są wyjątki to zdarza się także , że Ci z Wawrzyńca też zaczynają myśleć.W wypowiedzi tej nie brałem pod uwagę ludzi młodych , którzy tak dzielnie krzyczeli " Za" i tak mocno się udzielali , że teraz jedna Radna , o dziwo z PiS zażądała kontroli wydawanych pieniędzy przez Urząd miasta na jeden z działów , jak również przeglądu nowo stworzonych etatów na które zażądano 200 tysięcy zł . A miało być tak oszczędnie.Zobaczymy jaki będzie ciąg dalszy tej sprawy. (2015-11-20 10:12)
buniolabuniola
+1
pytanie: czy ten wybieg będzie dostępny dla wszystkich? (2015-11-20 10:15)
Janusz01Janusz01
+5
Będą się tam odbywały zawody wędkarskie. Stanowiska już są tyko zarybić. (2015-11-20 10:25)
plastekplastek
+1
Wszystko za co łaska ale nie mniej niż..... (2015-11-20 11:05)
wbienkowbienko
+4
@Janusz01 - chyba nie trafiłeś.
Spójrz na układ basenu. Przypomina bieżnię. To będzie miejsce do organizowania rywalizacji szczupaków wyścigowych. Już nie na jakieś tam zawody motocrossowe, ale na arcyciekawą i unikalną rywalizację tych "żywych torped" będzie się zjeżdżała publika oraz kler lub grupy modlitewne ze swoimi płetwiastymi pupilami wytresowanymi do uczciwej oczywiście rywalizacji. Narodzi się nowa tradycja: taka parafiada szczupakowa.
W końcu zasłyniemy na świecie. To będzie jedyne takie miejsce w galaktyce.
W przyszłości można oczywiście iść dalej i wprowadzić rywalizację w kategorii: karpie, leszcze, okonie i klenie. W końcu ta inwestycja to podobno rewitalizacja stawów hodowlanych, które w tym miejscu ponoć kiedyś były.

Wszystko oczywiście z ;) (2015-11-20 11:26)
KlaudynaKlaudyna
+2
Ile to cudo mogło kosztować? To chyba są ogromne pieniądze. (2015-11-20 11:47)
plastekplastek
+1
Bez dotacji unijnych,bogaci wierni w tej parafii. (2015-11-20 11:53)
RotorRotor
0
A tymczasem droga i chodnik obok sypie się nieubłaganie, jak widać w niepokojący sposób grożąc nieszczęściem. Ale co tam, niech sobie Wawrzyniec obok kopie stawy i zadumy, most może poczekać amen. Ciemny lud to kupi ?

(2015-11-20 12:01)
zybizybi
+1
Rozdział kościoła od państwa - kurs praktyczny
(2015-11-20 13:33)
franciofrancio
+3

Ciekawe czy owi znawcy widzieli to wydanie piękna :D

Bp Janocha: kicz religijny banalizuje przesłanie Ewangelii

Kicz jest dzieckiem kultury masowej, a z nią możemy walczyć tylko zaczynając od nas samych. Kicz religijny jest banalizacją przesłania Ewangelii, a ostatecznie – karykaturą Boga – stwierdził bp Michał Janocha podczas seminarium pt. „Kicz i piękno w naszych kościołach”, które odbyło się w czwartek w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Bp Michał Janocha, historyk sztuki i znawca ikonografii zaznaczył, że granica między dziełem sztuki a kiczem jest nieostra. Przypomniał, że kiczem określa się dzieło używające stylu wysokiego dla wyrażenia idei estetycznie niższej. W przypadku kiczu religijnego mamy jednak do czynienia ze zjawiskiem odwrotnym, np. gdy Ewangelia zostaje przetłumaczona na język hip-hopu, Męka Pańska przedstawiona w stylu disco-polo, a dzieje św. Pawła ukazane w formie komiksu. Wtedy jest to wykorzystanie formy niskiej dla treści wysokiej – tłumaczył bp Janocha. Efektem pierwszego przypadku (wysoka forma-niska treść) jest „wzniosła śmieszność”, w sytuacji odwrotnej zaś (niska forma-wysoka treść) – „śmieszna wzniosłość”. – W obu przypadkach jest to profanacja, w pierwszym – zamierzona i wykreowana przez artystę, w drugim zaś jest nieświadoma i powstająca najczęściej ze zbożnych intencji – wyjaśnił bp Janocha. Historyk sztuki przypomniał źródła powstania kiczu. Mniej więcej od Oświecenia negującego chrześcijaństwo artyści – coraz częściej pozbawieni mecenatu Kościoła – zaczęli odchodzić od wierności platońskiej triadzie „ prawda-dobro-piękno” i opisywać prawdy wiary w sposób niezależny od kanonów teologicznych. – Ten stan trwa do dzisiaj – dodał biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. „Kicz fałszuje obraz rzeczywistości, jest zatem kłamstwem, a kłamstwo - grzechem. Jak większość grzechów, jest stopniowalne: między oleodrukiem św. Stanisława Kostki a korkociągiem z Matką Boską Częstochowską jest spora przestrzeń. Kicz religijny jest banalizacją przesłania Ewangelii, a ostatecznie – karykaturą Boga” – dodał bp Janocha. Jak ”wyleczyć” prawdziwą sztukę sakralną z naleciałości religijnego kiczu? Skoro kicz jest kłamstwem, należy go unikać, a nawet z nim walczyć. – W skali społecznej nie jestem optymistą. Walka z kiczem to walka z kulturą masową, jest trudna. Ale trzeba walczyć z kiczem, który jest w nas. Naprawa świata zaczyna się od nas samych – powiedział bp Michał Janocha.

Wybitny architekt i znawca sztuki sakralnej prof. Konrad Kucza-Kuczyński przedstawił wiele przykładów kiczu w architekturze i wystroju wnętrz polskich świątyń. Wiele z nich jest „drastycznych” – podkreślił. Do najczęstszych zaliczył m.in. obwieszanie głośnikami elementów fasady, przesadne nagromadzenie przedmiotów liturgicznych i mebli wokół ołtarza oraz zasłanianie go kwiatami, co uniemożliwia sprawowanie liturgii. Kiczem nazwał także sposób oświetlenia kościelnych wnętrz, w tym oświetlenie „latarkowe” figur maryjnych, podczas gdy np. krzyż pozostaje zaciemniony. Prof. Kucza-Kuczyński skrytykował też „przystrajanie” świątyń banerami z wizerunkiem np. Jana Pawła II, a nawet stojaki z logiem Światowych Dni Młodzieży. - Grafika przy tym nie było, a to poszło w całą Polskę i stoi przy wielu ołtarzach. W przyszłym roku przyjadą do Polski 2 mln ludzi, a my tak reklamujemy ŚDM – ubolewał. Kucza-Kuczyński stwierdził, że nie rozumie, dlaczego zamiast maleć, liczba przykładów kiczu w kościołach rośnie. Uznał, że pod tym względem – a jest to opinia wielu architektów – jest gorzej niż w latach 80. ub. wieku. Potrzebny jest natomiast zwrot ku prostocie i ubogiemu projektowaniu świątyń.

W trakcie spotkania wykład na temat teologicznej analizy piękna i kiczu w sacrum wygłosił abp Józef Górzyński. Piękno i kicz w historii sztuki sakralnej przedstawił z kolei ks. dr Mirosław Nowak, kustosz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Seminarium odbyło się w ramach cyklu spotkań „Architektura i sztuka kościołów w świetle liturgii”.

lk / Warszawa (2015-11-20 13:36)
figafiga
+4
"Kucza-Kuczyński stwierdził, że nie rozumie, dlaczego zamiast maleć, liczba przykładów kiczu w kościołach rośnie. Uznał, że pod tym względem – a jest to opinia wielu architektów – jest gorzej niż w latach 80. ub. wieku. Potrzebny jest natomiast zwrot ku prostocie i ubogiemu projektowaniu świątyń"

- by tak się stało, księża również muszą się zwrócić ku prostocie (czytaj: pokorze - to słowo klucz w filozofii chrześcijańskiej). (2015-11-20 14:05)
metasekwojametasekwoja
0
Następnym przykładem kiczu jest witraż z Chrystusem nad ołtarzem w chodakowskim kościele. Ołtarz był ładny w swej prostocie, a tu ni stąd i zowąd, były proboszcz powiesiła to cudo. Początkowo nie sposób było się skupić na modlitwie, bo to raziło w oczy. Pomału ludzie przywykli. Te kryształowe żyrandole też ni przypiął ni wypiął. (2015-11-20 14:24)
metasekwojametasekwoja
0
Następnym przykładem kiczu jest witraż z Chrystusem nad ołtarzem w chodakowskim kościele. Ołtarz był ładny w swej prostocie, a tu ni stąd i zowąd, były proboszcz powiesiła to cudo. Początkowo nie sposób było się skupić na modlitwie, bo to raziło w oczy. Pomału ludzie przywykli. Te kryształowe żyrandole też ni przypiął ni wypiął. (2015-11-20 14:25)
plastekplastek
0
Księża zwracają się ku prostocie:finansowej,obyczajowej,kultury osobistej.Są coraz większymi pro......i. (2015-11-20 15:45)
figarofigaro
0
Miejsce tego dziwadła, może okazać się "czarną" dziurą. Po zalaniu( wydaje się, że to tereny zalewowe) będzie natychmiast odbudowywane. (2015-11-20 15:45)
dragon36dragon36
-5
co by nie pisać to i tak jest to jedno z ładniejszych miejsc w mieście.Ciekaw jestem jakie rezydencje maja piszący krytykujący. (2015-11-20 15:49)
plastekplastek
0
Wyjątkowy przykład prowincjonalnego kiczu. (2015-11-20 17:03)
wbienkowbienko
0
Nie no, @dragon36 - Ty tak serio? :) (2015-11-20 19:40)
dragon36dragon36
0
wbienko-całkiem na serio,dziwi mnie że co nie którzy co to inne nowoosieckie cuda krytykują tu się nie odzywają wcale,o czymś to chyba świadczy. (2015-11-21 12:22)
hyakintoshyakintos
0
nie ma się co oszukiwać dragon, to kicz jaki zalewa niestety wszystkie polskie miasta. z tym czymś jest o tyle gorzej, że nie będzie niczym osłonięte. nie ma niczego co stonowałoby ten religijny Disneyland. widok na skarpę jest całkowicie zepsuty. parkan z biedronkowej cegły spycha chcących przejść się nabrzeżem bzury do samej rzeki. ten park pasuje w tym miejscu jak pięść do oka. jak się spojrzy na te kapliczki w stylu podwarszawskiego podhala to oczy bolą. ogród jak już da się zauważyć będzie odzwierciedleniem przydomowego ogródka z nadmiernie nadmuchanym ego. mnie ta inwestycja razi. tak samo jak sam kościół, który w tych pomarańczach i dosztukowanych wieżyczkach i z dachem wygląda tak tandetnie i kiczowato, że chce się wyć z rozpaczy. i ten kicz rozlał się niestety na skarpę. (2015-11-21 13:45)
dragon36dragon36
0
hyakintos oczywiste jest że każdy ma swoje zdanie na daną inwestycję ,ja jako katolik wierzący i praktykujący jestem w pełni zadowolony z budującego się ogrodu ,przynajmniej widać że pieniądze zebrane idą na coś a nie na karty jak by to zaraz ktoś napisał w przypadku niczego nie robienia ,dużo lepiej to wygląda niż od lat leżąca zaniedbana polana ,i powiem więcej że niejednokrotnie pójdę tam się pomodlić i w zadumie posiedzieć.posiedzieć. Wierze że negatywne wpisy są od osób którzy kościół mijają szerokim łukiem. (2015-11-21 15:20)
metasekwojametasekwoja
0
Jak tam się modlić jak kicz za łeb drze. (2015-11-21 16:39)
AniaAnulaAniaAnula
+1
40 tysięcy na parafię ? Szkoda, że nie na obiady dla głodujących w Sochaczewie dzieci. Przynajmniej byłby pożytek ! Dzieciom nie burczało by w brzuchu a Pan Bóg zaliczył by im dobry uczynek ! (2015-11-22 08:54)
RotorRotor
0
Pojawił się ostatnio taki grzyb nazywa się pisiożyt i najwyraźniej rozrasta się w najlepsze w mieście ?
(2015-11-22 12:27)
franciofrancio
0
Ania Anula na dzieci z caritasu to już wysępił więcej niż 40 tysięcy było o tym tu kiedyś głośno i na ich stronie parafialnej co jej już nie ma - wiele osób pytało jak to wszystko rozliczy/ rozpierniczy (2015-11-22 16:56)
RotorRotor
0
"JAROSŁAW POLSKĘ ZBAW", NIECH ZYJE ŚWIATŁY PSUWÓTCA NARODA NAS JAROSŁAW" HEJ
(2015-11-23 11:34)
kacperskyykacperskyy
0
tak na prawde to mi powiewa na co kosiol wydaje kase poki plynie ona z kieszeni najwnych wyznawców "księżyjaństwa". chrzescijanstwo to jedna z bardziej zaklamanych wiar. daja kase tym tłusciochom po to zeby oni łamali podstawy wiary, zna ktos z was 7 grzechow glownych? jak wymaluj obraz ksieży.

a wiec, poki plynie kasa z kieszeni durnego ludu niech buduje sobie nawet wierze babel ale jak juz jawnie wyciagaja kase od urzedasow i wchodza z nimi w konszachty to wybaczcie... w koncu włochy to stolica mafii. (2015-11-24 13:30)
kacperskyykacperskyy
0
za duzo bylo o wierze :) no i wkradł sie bład.. oczywiscie wieże :) i w pierwszym akapicie kosciół.... ale wydaje mi sie ze kazdy zrozumial :) niestety tych komentarzy nie mozna edytowac :/ (2015-11-24 13:32)
KamilWKamilW
0
Ksiądz Żądło buduje sobie miejsce schadzek a nie park zadumy. Każdy w mieście wie co on lubi, on i jego brat. (2015-12-01 12:28)
RotorRotor
0
No proszę, a kto mu co zrobi ? mohery, polityki, wyborcy ? Przecież książąt nie wybierają.(2015-12-01 13:30)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy