Miedniewicka Pielgrzymka

/ 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: Miedniewicka Pielgrzymka Historia i tradycja sochaczew

     W sobotę i niedzielę 1 i 2 sierpnia 2015 roku tak jak od wielu lat wierni z Sochaczewa i nie tylko będą pielgrzymować do Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach na uroczystość odpustową Matki Bożej Anielskiej, która przypada zawsze 2 sierpnia. Piesza pielgrzymka z Sochaczewa będzie jedną z wielu jakie przybędą na uroczystości odpustowe do Miedniewic. Od lat przychodzą tam pieszo również grupy pielgrzymów m.in. z Łowicza, Skierniewic, Żyrardowa, Błonia, Wiskitek, Mszczonowa. Staram się o tej pielgrzymce – jak tylko czas pozwoli – pisać od wielu lat w gazetach, czy w internecie. W tym roku jak okoliczności pozwolą udam się już na pielgrzymi szlak po raz 28. Pielgrzymuję bowiem na tej trasie od dzieciństwa. W przyszłym roku jak okoliczności pozwolą ukaże się również mojego skromnego autorstwa kilkusetstronicowa monografia Dzieje Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach”. By pielgrzymować do Miedniewic nie trzeba mieć pieniędzy, nie trzeba się zapisywać, nie trzeba mieć wiele czasu (w tym roku to sobota i niedziela), a i zdrowie nie musi być takie super jak na pielgrzymce do Częstochowy (ponad 150 km), czy do Santiago de Compostela (nawet i 800 km podstawowy szlak). A tutaj nieco ponad 20 kilometrów.


     Sochaczewska Pielgrzymka wyruszy 1 sierpnia spod kościoła św. Wawrzyńca w Sochaczewie i przejdzie ulicami Traugutta, 15 Sierpnia kierując się w stronę Rokotowa. Po Mszy św. o godz. 7 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy dołączą również pielgrzymi z parafii boryszewskiej. Pielgrzymi przejdą przez Orłów, Kościelną Górę, Kurdwanów. W tej ostatniej miejscowości zawsze byli podejmowani przez miejscowego proboszcza – którym obecnie jest pochodzący z Sochaczewa ks. Jacek Warzecha – i parafian słodkim poczęstunkiem.      


     Co roku organizatorzy zapraszają na pielgrzymkę. Chociaż trudno tu mówić o jakiś organizatorach, nie ma bowiem zapisów, nie ma opłat, ani znaczków pielgrzymich. Choć te ostatnie pojawiły się już w innych pielgrzymkach pieszych do Miedniewic. Kto przyjdzie pod kościół, albo dołączy po drodze to pielgrzymuje. Liczebność pielgrzymki w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat wahała się od kilkudziesięciu, stu kilkudziesięciu osób do nawet ponad 400 w latach 50-, czy 60 – XX wieku. Przed wojną zdarzało się nawet, że pielgrzymów żegnał w Sochaczewie przed wyjściem i witał po przyjściu do miasta przedstawiciel władz miejskich, a nawet sam burmistrz. Piękna to była tradycja. Może warto by do niej powrócić.


     W ubiegłym roku w pielgrzymce uczestniczyła pani Jolanta Gonta, obecna Pani starosta powiatu sochaczewskiego. Czy w tym roku Pani starosta będzie uczestniczyła w pielgrzymim trudzie? Nie wiadomo. Ale dobrze by było. Można było by porozmawiać z - jak to kiedyś mówiono z „władzą”, jak człowiek z człowiekiem, a właściwie jak to się mówi na pielgrzymce szlaku brat z siostrą. A nie jak organ z petentem. A spraw w naszym mieście i powiecie jest wiele do obgadania. A propo organu :). To właśnie takie pismo ostatnio otrzymałem z jednego z urzędów, które kończy się bezdusznymi słowami, że organ wzywa do wyjaśnień. I to w ciągu 7 dni i to w wakacje. I to sprawa drobna, którą urząd powinien sam załatwić bez żadnego pisma i fatygowania petenta. Nie oczekuję pisma piękną polszczyzną Mickiewicza, czy Słowackiego. Ale warto by ocieplić choć trochę wizerunek bezdusznej polskiej biurokracji oraz braci urzędniczej. I jeszcze to słownictwa z czasów komunistycznych. Słowo organ, brzmi prawie jak partia, egzekutywa, prezydium, kolektyw. Może kiedyś coś się zmieni. W myśl modnego kiedyś powiedzenia. Urzędnicy z narodem, naród z urzędnikami :)


    Miało być o pielgrzymce, a znowu zeszło na politykę. Wszak każdy zna się na polityce i medycynie. Ale cóż już niedługo wybory parlamentarne. Kandydaci wyruszą z kiełbasą wyborczą w teren. Będą przemawiać, obiecywać gruszki na wierzbie, nawet okażą swe ludzkie oblicze, chcąc spotkać się z wyborcami. Ale i na tych ostatnich to oni będą gadać, brylować i celebrować swoją osobę. Wszak polityk to też celebryta, który celebruję wśród innych swoją postać. Wśród wielu nieuczesanych myśli pojawia się i taka, że to my wyborcy powinniśmy nie tyle kogoś personalnie od razu krytykować, ale przedstawiać swoje konkretne oczekiwania wobec rządzących. Oni przedstawiając swoje obietnice powinni złożyć przysięgę w obecności wyborców, publicznie od radnego po posła, że będą z wszystkich sił dożyć do dotrzymania słowa. A jak tego nie będą robić to, że zrezygnują.


     Czas jednak wrócić do pielgrzymiego wątku. Jako, że w tym roku pielgrzymka przypada w sobotę i niedzielę można spodziewać się więcej niż co roku pielgrzymów. Każdego roku w uroczystościach odpustowych bierze udział kilkuset mieszkańców Sochaczewa. Przybywają oni pieszo, rowerami, samochodami. Po głównych uroczystościach pielgrzymi sochaczewscy powrócą do miasta również pieszo. Rozpisałem się zbyt długo, i na przedstawienie programu samych uroczystości odpustowych w Sanktuarium miedniewickim już nie starczyło miejsca.


 Pełny program uroczystości odpustowych w Miedniewicach 1 i 2 sierpnia m.in. na stronie autora www.bkwiatkowski.pl


Tam też autorska galeria fotografii podziemi znajdujących się pod klasztorem, które od kilku lat są niedostępne dla zwiedzających. Czy w tym roku będą otwarte tego jeszcze nie wiadomo.

http://bkwiatkowski.pl/atrakcje-turystyczne/204-miedniewickie-podziemia.html

 

Informacje dodatkowe
  5
  Oceń
  (2 głosów)

   

  Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:  wybieram się tam!

  Autor tego artykułu: Blog Bogusława Kwiatkowskiego wyłączył możliwość komentowania.

  e-Sochaczew.pl poleca filmy