Międzynarodowy Dzień Białej Laski w Sochaczewie

Od ponad pół wieku 15 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski. W poprzedni wtorek swoje obchody zorganizowało sochaczewskie koło Polskiego Związku Niewidomych.

Sochaczewski PZN zrzesza około pięćdziesięciu osób, w tym dwoje dzieci. Są to zarówno niewidomi, niedowidzący jak i osoby zmagające się z najróżniejszymi chorobami okulistycznymi z terenu całego powiatu. W ich imieniu zebranych powitała prezes Anna Mistewicz. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: poseł Maciej Małecki, wiceburmistrz Marek Fergiński oraz przedstawiciele okręgu mazowieckiego PZN z prezesem Andrzejem Mazurem na czele.

Wiceburmistrz pogratulował sochaczewskiemu kołu aktywności na polu społecznym. Jak mówił, chętnie ubiega się ono o środki w ramach wsparcia dla organizacji pożytku publicznego. W tym roku otrzymało 100 proc. dofinansowania o jakie aplikowało. Z kolei poseł Małecki podkreślał, że biała laska nie jest symbolem niepełnosprawności, a hartu ducha i pokonywania przeciwności. Dyrektor DDPS Teresa Michałowska i dyrektor MOPS Zofia Berent podczas uroczystości otrzymały odznaczenia przyjaciół osób niewidomych. Związek docenił w ten sposób ich pracę na rzecz środowiska.

Zebrani obejrzeć mogli również film N jak Niewidomy w którym, bazując na sytuacjach życia codziennego, pokazano jak powinny wyglądać prawidłowe relacje między ludźmi pełnosprawnymi, a osobami z problemami ze wzrokiem. Jest on dostępny na kanale PZN w serwisie You Tube. Film ten nie dość, że przełamał kilka powszechnych stereotypów, to pokazał jak w nieskomplikowany sposób można ułatwić takim osobom życie. Jak wielokrotnie podkreślali członkowie PZN, nie chodzi im o to, by ich wyręczać, a jedynie wskazywać drogę.

Agnieszka Poryszewska 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy