Miesiąc sierpień miesiącem pielgrzymek

/ 8 zdjęć
Zdjęcia i foto: Miesiąc sierpień miesiącem pielgrzymek Historia i tradycja sochaczew
+3

Miesiąc sierpień to dla wyznawców Kościoła rzymskokatolickiego i nie tylko (w ciągu roku do ważnych dla siebie miejsc pielgrzymują wyznawcy prawosławia, judaizmu, islamu, czy choćby hinduizmu) czas pielgrzymek. Jedna z takich pielgrzymek tradycyjnie miała miejsce w dniach 1 i 2 sierpnia do Miedniewic. Do tego miejsca pielgrzymi w liczbie ponad 120 osób (mniej niż w ubiegłym roku, kiedy to wędrowało ponad 180 osób)) wyruszyli o świcie 1 sierpnia po Mszy św. w kościele Matki Bożej Różańcowej w Sochaczewie. Dalej pielgrzymi podążali przez Boryszew – tutaj dołączyli pielgrzymi z tej parafii – Rokotów, Kościelną Górę, Kurdwanów. W tej ostatniej miejscowości tradycyjnie od lat miejscowy proboszcz (w tym roku nieobecny osobiście) ks. Jacek Warzecha, z pochodzenia sochaczewianin – wraz z parafianami przygotował poczęstunek. Słodkiego wszelkiego pysznego jadła, napitku, kanapek było pod dostatkiem. Z Kurdwanowa, po godzinnym odpoczynku pielgrzymi wyruszyli w dalszą drogę w kierunku Miedniewic, gdzie dotarli po godz. 15. Tam każdy znalazł sobie lokum na noc, w tzw. krużgankach, w swoich namiotach, czy w kwaterach prywatnych. W trakcie pielgrzymki były modlitwy, śpiew, interesujące wykłady teologiczne kapłana z parafii św. Wawrzyńca, była możliwość skorzystania z sakramentu pokuty, czy też można było po ludzku porozmawiać ze sobą o tym co dzieje się w kraju, podzielić refleksjami z ostatniej pielgrzymki papieża Franciszka do Polski. W pielgrzymce wędrowali młodzi i starsi, kapłani, siostry zakonne, można było spotkać tak fryzjera, jak i ludzi związanych z biznesem, a i z radnym można było porozmawiać.  

W tym roku wieczornej Mszy świętej w intencji poległych powstańców warszawskich tradycyjnie przewodniczył, jak w ubiegłych latach biskup łowicki Józef Zawitkowski. Następnie wszyscy uczestniczyli w apelu poległych pod obrazem Matki Bożej Powstańczej, gdzie złożono kwiaty i oddano hołd poległym. Uczynili to również przedstawiciele sochaczewskiej pielgrzymki. Tutaj wielka polityka nie wkroczyła, nie było nawiązania, jak się mówiło w kuluarach do katastrofy smoleńskiej. Następnie pielgrzymi uczestniczyli w dróżkach Maryjnych, a o północy z 1 na 2 sierpnia we Mszy świętej i całonocnym czuwaniu. Dnia 2 sierpnia Mszy świętej odpustowej przewodniczył nowy biskup łowicki Wojciech Osial wraz kapłanami przybyłymi na odpust. Podczas uroczystości pielgrzymi dowiedzieli się, że trwają przygotowania to przyszłorocznych uroczystości związanych z 250 rocznicą koronacji cudownego obrazu Matki Bożej. Trwają prace przy osuszaniu fundamentów, prace w kryptach, które od pewnego czasu nie są udostępniane przybywającym do Sanktuarium.

                                Pielgrzymka nie tylko w sierpniu i nie tylko za dnia

Do okolicznych sanktuariów można pielgrzymować nie tylko w sierpniu i nie tylko za dnia. Od blisko dwóch lat ma miejsce w każdą drugą sobotę miesiąca Nocna Pielgrzymka Piesza z Miedniewic (przez Oryszew i Szymanów) do Niepokalanowa. Rozpoczyna się zawsze Mszą św. o godz. 21.00 w Sanktuarium w Miedniewicach. Z kolei zawsze 6 sierpnia do Niepokalanowa przybywa Warszawska Metropolitalna Pielgrzymka Akademicka w liczbie od 3000 do 4000 osób, która dalej wędruje przez Szymanów i Miedniewice na Jasną Górę. Wcześniej przez Niepokalanów wędrują pielgrzymi z Ełku, którzy również podążają na Jasną Górę. 

                               XXI Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa

Wreszcie na samym końcu należy wspomnieć o sochaczewskiej grupie błękitnej, która zawsze 5 sierpnia wyrusza z Sochaczewa i podąża do Łowicza. Tam wraz innymi pielgrzymami stworzy w tym roku XXI Łowicką Pieszą Pielgrzymkę Młodzieżową podążającą na Jasną Górę. Przed ponad 21 laty pielgrzymi z Sochaczewa kilka razy pielgrzymowali z Warszawską Archidiecezjalną Pielgrzymką Akademicką (przez Niepokalanów, Miedniewice, Puszczę Mariańską). Z kolei w latach 80-tych XX wieku sochaczewscy pielgrzymi podążali na Jasną Górę z tzw. grupami 17 Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Natomiast przed II wojną światową nieliczni pielgrzymi piesi z Sochaczewa wędrowali pojedynczo z różnymi grupami Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. W tym roku kilku moich znajomych - mieszkańców Sochaczewa - wyruszy również w pielgrzymce na Jasną Górę z 305 Warszawską Pielgrzymką Pieszą.     

    Ciekawą inicjatywą - atrakcyjną szczególnie dla młodzieży - były zorganizowane przed kilku laty przynajmniej dwie - jak dobrze pamiętam - nocne pielgrzymki z kościoła w Kozłowie Biskupim do Miedniewic, a innym razem do Niepokalanowa. Nie wiedzieć czemu inicjatywa ta upadła, choć cieszyła się dużą frekwencją, szczególnie młodzieży. Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie (zresztą na szczęście nie tylko mi), by wyjść z inicjatywą zorganizowania wychodzącej rano pieszej pielgrzymki z Sochaczewa do Niepokalanowa co roku w dniu 15 sierpnia na tamtejsze uroczystości odpustowe Wniebowzięcia Matki Bożej mające miejsce około godziny 11. Nie wszyscy mają czas (9 dni), zdrowie i pieniądze by pielgrzymować pieszo na Jasną Górę. Można by już w przyszłym roku taką pielgrzymkę zorganizować. Osoby chętne do ewentualnego współdziałania przy jej zorganizowaniu zapraszam do kontaktu z piszącym te słowa przez stronę www.bkwiatkowski.pl 

P.S. Wszystkie fotografie dotyczą tegorocznej pieszej pielgrzymki z Sochaczewa do Miedniewic (1 i 2 sierpnia).

     

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Autor tego artykułu: Blog Bogusława Kwiatkowskiego wyłączył możliwość komentowania.

e-Sochaczew.pl poleca filmy