Mieszkańcy mówią nie dla nowej drogi w Boryszewie

/ 3 komentarzy
Zdjęcia i foto: Mieszkańcy mówią nie dla nowej drogi w Boryszewie  Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Mieszkańcy, którzy przybyli na spotkanie w Starostwie Powiatowym, powiedzieli zdecydowane nie dla planów wybudowania nowej dodatkowej drogi łączącej ulicę 15 Sierpnia z Inżynierską. Przedsięwzięcie to miało powstać z inicjatywy samorządu powiatu sochaczewskiego oraz wsparciu UM Sochaczew. 


Jak informuje Starostwo  - Władze powiatowe na czele ze starostą Jolantą Gonta, przy okazji planowej przebudowy drogi powiatowej (ul. Inżynierskiej) doszły do wniosku, że warto odciążyć tę ulicę i przenieść ruch w kierunku ul. 15 Sierpnia nowo wybudowaną drogą, stanowiącą jakby łącznik obu ulic. Zanim jednak zapadnie decyzja o projekcie inwestycji, postanowiono przeprowadzić konsultacje społeczne w tej sprawie. 


W siedzibie urzędu Starostwa odbyło się spotkanie w którym uczestniczyli mieszkańcy i przedsiębiorcy z terenów, gdzie powstać miałaby inwestycja. Ci jednak, przybyli na nie mocno zdeterminowani, by zablokować pomysł budowy łącznika. – Dziwi nas takie podejście, bo w ten sposób chcieliśmy nie tylko odciążyć ruch, zwłaszcza ciężarowy z ulicy Inżynierskiej, a jednocześnie sprawić, by zarówno mieszkańcy, jak i przedsiębiorcy mieli alternatywny dojazd do domów i firm oraz by poprawiło się bezpieczeństwo – mówi Tadeusz Głuchowski, wicestarosta, dodając: – Szczególnie jesteśmy zaskoczeni stanowiskiem przedstawicieli firm Sarens i Wavin. Do tych firm codziennie dojeżdżają pojazdy ciężarowe, stale korzystając z ul. Inżynierskiej i z trudnego skrzyżowania z ul. Kościńskiego i 15 Sierpnia. Nasz pomysł miał na celu ułatwienie im tego dojazdu i rzeczywiście obie firmy na wcześniejszym spotkaniu były zadowolone z takiego rozwiązania, dając nam pozytywną opinię na temat planowanej inwestycji. Na spotkaniu jednak ich przedstawiciele zaprezentowali zupełnie inne zdanie, wbrew wcześniejszym rozmowom, tym razem negatywnie oceniając pomysł budowy łącznika ulic – nie krył zdziwienia wicestarosta. 


Tym bardziej, że grupa przybyłych mieszkańców w zdecydowanej większości również uważała, że łącznik byłby jednak bardzo złym rozwiązaniem. Woleliby, by zamiast budowy nowej drogi, przy okazji modernizacji ul. Inżynierskiej zostało przebudowane skrzyżowanie ulic: Inżynierskiej, Kościńskiego i 15 Sierpnia. Rzeczywiście, obecni na spotkaniu projektanci wymienili wśród rozwiązań problemu również taką alternatywę, jaką byłaby budowa ronda. Jednak do słuchaczy nie docierały argumenty, iż taka inwestycja byłaby nie tylko droższa, ale przede wszystkim radykalnie zwiększałaby koszty społeczne związane np. z wywłaszczeniami czy znaczącym zbliżeniem drogi do zamieszkałych budynków. Ponadto, za tego typu inwestycję odpowiedzialny byłby samorząd województwa mazowieckiego, bo ul. 15 Sierpnia jest w jego zarządzie. Modernizując tę drogę Urząd Marszałkowski w ogóle nie ujął jednak w planach przebudowy wspomnianego skrzyżowania. 


W spotkaniu uczestniczyli też m.in. Adam Orliński, wiceprzewodniczący sejmiku mazowieckiego, Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa wraz z zastępcą Dariuszem Dobrowolskim oraz Małgorzata Dębowska, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Sochaczewie.


Ostatecznie po spotkaniu z mieszkańcami i przedsiębiorcami Starostwo zdecydowało o odstąpieniu od pomysłu budowy łącznika przy okazji gruntownego remontu ul. Inżynierskiej. Wobec tego też wycofa złożony do Urzędu Miejskiego wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. 

Obecne władze Starostwa są pierwszymi od wielu kadencji, dla których sprawa odciążenia ruchu z ul. Inżynierskiej wydała się na tyle ważna, by przy okazji planowanej inwestycji na tej drodze powiatowej pochylić się nad zaproponowaniem w miarę możliwego rozwiązania problemu związanego z ruchem ciężarówek na odcinku ul. Inżynierskiej. Skoro jednak mieszkańcy chcą, by wszystko zostało po staremu, tak też się stanie, a wspomniana droga powiatowa będzie przebudowana w swoim dotychczasowym śladzie.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (3)

pola-halekpola-halek
0
A może obok domu Pana wicestarosty wybudujemy alternatywna drogę? Ludzie się buntują. no i dobrze?! (2019-09-28 10:47)
robroyrobroy
0
słowo klucz-PRZEDSIĘBIORCY (2019-09-29 10:17)
radek-orlinskiradek-orlinski
0
Pomysł łącznika był absurdalny. Wybudowanie nowego skrzyżowania 100 metrów od starego, przy 90 stopniowym skręcie na 6 metrowej jezdni. Dla 30 metrowych zespołów dzwigowych bez szans na manewr skrętu bez niszczenia nowych chodników. Gratulacje dla fachowego doboru ekspertów. (2019-09-29 19:43)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy