Mieszkańcy wsi puszczańskich spotkali się w Lasocinie

/ 21 zdjęć
Zdjęcia i foto: Mieszkańcy wsi puszczańskich spotkali się w Lasocinie Spotkania, jubileusze sochaczew
+16

W ostatnią niedzielę 16 czerwca w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lasocinie odbył się III Zjazd Mieszkańców Wsi Puszczańskich dla wszystkich dawnych mieszkańców Puszczy Kampinoskiej z terenu Gminy Brochów, którego organizatorem jest Stowarzyszenie „Konfraternia św. Rocha”. Patronat nad wydarzeniem objął Kampinoski Park Narodowy oraz Wójt Gminy Brochów.

Tegoroczny zjazd był inny niż wszystkie – wyjątkowy. Przypadł bowiem w 60. rocznicę powołania Kampinoskiego Parku Narodowego oraz 80-lecie istnienia Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Lasocinie. Z tej okazji postanowiliśmy oddać głos samym mieszkańcom oraz zaprosić wyjątkowego gościa, którym był Zespół Ludowy „Ożarowiacy” z Domu Kultury „Uśmiech” w Ożarowie Mazowieckim. Na tegorocznym zjeździe zainaugurowaliśmy również nasz nowy projekt pn. „Archiwum Puszczańskie Gminy Brochów”, którego partnerem będzie Kampinoski Park Narodowy. Spotkanie prowadziła prezes Stowarzyszenia „Konfraternia św. Rocha”, Marta Przygoda-Stelmach.

Zjazd rozpoczął się od wspomnień. O wystąpienie poprosiliśmy trzy niezwykłe osoby: Zdzisława Chrzanowskiego, dawnego mieszkańca Bromierzyka, Henrykę Kęskę, dawną mieszkankę Famułek Królewskich oraz Sławomira Jaczyńskiego, sołtysa Kromnowa, który jako reprezentant lokalnych władz pośredniczył w procedurze wykupu gruntów pomiędzy Kampinoskim Parkiem Narodowym a mieszkańcami. Była to niepowtarzalna okazja, aby od samych mieszkańców dowiedzieć się, jak wyglądało życie w puszczy, czy było ono łatwe czy raczej trudne, jak spędzało się wolny czas w puszczańskich miejscowościach oraz jak wyglądał sam proces wykupu gruntów oraz procedura przesiedleń. Wszyscy podkreślili, że życie w Puszczy Kampinoskiej miało wyjątkowy charakter i klimat, ale nie należało do najłatwiejszych.

Po wspomnieniach przyszedł czas na występ specjalnego gościa zjazdu, czyli Zespołu Ludowego „Ożarowiacy” z Ożarowa Mazowieckiego pod kierunkiem Małgorzaty Wojciechowskiej. Zespół został powołany do życia w 2002 r. przez Alinę Holk i działa w Domu Kultury „Uśmiech". Początkowo była to jedna grupa, obecnie zespół składa się z czterech tanecznych grup wiekowych dzieci i młodzieży. W repertuarze znajdują się polskie pieśni i tańce ludowe z regionu Łowicza, Lachów Sądeckich, Krakowa, Śląska Górnego, Spisza i Kaszub oraz polskie tańce narodowe: polonez, mazur, oberek, kujawiak, krakowiak. Celem działalności zespołu jest przekazywanie autentycznego folkloru polskiego. W trakcie zjazdu mogliśmy zobaczyć dwie z czterech grup, które zaprezentowały pieśni i tańce Mazowsza.

Na tegorocznym zjeździe nasza organizacja oficjalnie rozpoczęła realizację projektu pn. „Archiwum Puszczańskie Gminy Brochów”. Projekt opiera się na realizacji trzech elementów: publikacji, materiałów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Brochów oraz nowego szlaku turystycznego w Kampinoskim Parku Narodowym, dzięki któremu turyści mogliby podążać śladami dawnych osad puszczańskich. Do współpracy zostali zaproszeni wszyscy dawni mieszkańcy Puszczy Kampinoskiej. Przyniesione przez siebie pamiątki i fotografie mogli deponować w punkcie archiwum, które pomogło nam obsługiwać Stowarzyszenie „Enjoy Leoncin”, czyli Marzena Dobraczyńska i Paulina Gocałek. Na podstawie zgromadzonego materiału, wspomnień oraz badań naukowych zostaną zrealizowane trzy wyjątkowe elementy, który pozwolą utrwalić i ocalić puszczańskie dziedzictwo kulturowe Gminy Brochów.

Cały zjazd został zakończony ogniskiem z kiełbaskami od naszej organizacji oraz poczęstunkiem ufundowanym przez Karczmę Brochowską „Nutka”.

Jako organizator pragniemy serdecznie podziękować współorganizatorowi zjazdu, czyli Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lasocinie i jej pracownikom: Małgorzacie Machcińskiej, która jest również wiceprezesem naszej organizacji oraz Katarzynie i Mirosławowi Wójcik; Kampinoskiemu Parkowi Narodowemu za patronat i przybycie na zjazd w osobie wicedyrektor Małgorzaty Mickiewicz i Macieja Szajowskiego; Stowarzyszeniu „Enjoy Leoncin” za okazaną pomoc i wsparcie; Zespołowi Ludowemu „Ożarowiacy” za przepiękny występ oraz Karczmie Brochowskiej „Nutka” za pyszny chleb ze smalcem i ogórki.

Specjalne podziękowania pragniemy również skierować do Katarzyny i Rafała Kossowskich „Biały Kos”, którzy wspierają naszą organizację. To właśnie oni są pomysłodawcami projektu archiwum puszczańskiego. Zawsze można liczyć na ich pomoc oraz radę. Są nieocenionym źródłem wielu ciekawych pomysłów. Dziękujemy!

Na koniec, specjalne podziękowania kierujemy do wszystkich dawnych mieszkańców wsi puszczańskich, ich rodzin oraz znajomych za przybycie na zjazd. Państwa liczna obecność świadczy o zasadności organizacji podobnych spotkań i działa motywująco w kontekście planowanych działań.

Dziękujemy i zapraszamy w przyszłym roku na kolejny Zjazd Mieszkańców Wsi Puszczańskich, na którym mamy nadzieję zaprezentujemy pierwsze efektu naszego projektu.


Marta Przygoda-Stelmach

prezes Stowarzyszenia "Konfraternia św. Rocha"


fot. Maciej Szajowski/KPN, Małgorzata Machcińska, Marta Przygoda-Stelmach

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy