MIŁOŚĆ

/ 8 zdjęć
Zdjęcia i foto: MIŁOŚĆ Film, fotografia sochaczew
+3

W najbliższą sobotę 18 lutego Sochaczewski Klub Filmowy zaprasza na projekcje filmu Sławomira Fabickiego „Miłość” z 2012 roku.

Na ekranie obserwować będziemy małżeństwo trzydziestolatków wobec dramatycznego wydarzenia które zachwieje tą relacją. Wydarzenia inspirowanego prawdziwą historią. Maria (Julia Kijowska) i Tomek (Marcin Dorociński), których miłość trwa od czasów liceum,  będą musieli odpowiedzieć sobie m.in. na pytanie czym jest dla nich wspólne uczucie, dokonać oceny tego uczucia, poznać jak wiele są w stanie wytrzymać i co teraz oznacza dla nich słowo „kochać”? Czy po tym wydarzeniu można dalej razem żyć? Czy miłość, jak w przedwojennej piosence, wszystko wybacza, a po pierwsze, kto komu ma wybaczyć i co naprawdę było winą?… Gdy emocje biorą górę wkraczają wątpliwości i zachowania rodem z liceum.

Sławomir Fabicki tworzy intymne studium kryzysu związku zagrożonego rozpadem, kameralną psychodramę, naznaczoną realizatorską oszczędnością (bardzo dużo zbliżeń, brak ilustracji muzycznej wypełniającej tło) oraz emocjonalną intensywnością. Powstrzymuje się od pomagania bohaterom w rozwiązywaniu moralnych dylematów, woli dać im wolne pole do popisu i obserwować szczegółowo wszystkie reakcje, małe gesty i mniej lub bardziej udane próby pojednania. 

"Miłość" potrafi być brutalna, wręcz dołująca przez fakt, że ekranowe postaci, pomimo miłości potrafią się wzajemnie niszczyć, ale są przez to niesamowicie wiarygodne, a sam obraz tej relacji bardzo szczery. Dobrociński i Kijowska poruszają i przekonują widza, że tragedia ich bohaterów sprawia ból niemal fizyczny. W podkreśleniu emocji pomaga im Piotr Szczepański, autor bardzo symbolicznych i najczęściej więcej mówiących niż aktorzy zdjęć niczym z obrazów Edwarda Hoppera.

„Miłość” Fabickiego rodzi skojarzenia z filmem „Miłość” Michaela Haneke. Oba obrazy to filmy o podobnej randze. Oba są studium miłości i oba starają się przedstawić wiarygodne sytuacje będące punktem zwrotnym fabuły filmu, skłaniające do refleksji i przemyśleń.

Obok M. Dorocińskiego i J. Kijowskiej w filmie grają także Adam Woronowicz, Agata Kulesza, Dorota Kolak, Marian Dziędziel, Wojciech Mecwaldowski.

Film trwa 115 minut, zapraszamy do Ostoi św. Dominika na godz. 17.00. 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy