Młodzież „Ogrodnika” na warsztatach wokalnych w Żelazowej Woli

/ 4 zdjęć
Zdjęcia i foto: Młodzież „Ogrodnika” na warsztatach wokalnych w Żelazowej Woli Koncerty i muzyka sochaczew

Konferencja Generalna UNESCO na 39. sesji w listopadzie 2017 r. uchwaliła listę 48 rocznic obchodzonych pod patronatem UNESCO w latach 2018–2019. Wśród nich znalazły się dwie polskie rocznice, przypadające w 2019 roku. 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki (1819-1872), kompozytora i dyrygenta (wspólna rocznica Polski, Litwy i Białorusi), oraz 50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy (Trzcińskiego) (1931-1969), kompozytora i pianisty jazzowego. Rocznice te upamiętniane są szczególnie w sieci Szkół Stowarzyszonych z UNESCO do których należy Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia ustawicznego w Sochaczewie.

Nawiązując do 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki obchodzonej pod auspicjami UNESCO klasa II a LO z  sochaczewskiego „Ogrodnika”, 10 maja 2018 roku odwiedziła Muzeum Dom Urodzin Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Uczniowie, podzieleni na grupy rywalizowali w grze terenowej  „Wątki narodowe w twórczości Moniuszki, Chopina oraz w architekturze parku w Żelazowej Woli”.

Drugim punktem wyjazdu były warsztaty śpiewu prowadzone przez sopranistkę panią Joannę Freszel i pianistę Tomasza Pawłowskiego. Podczas zajęć młodzież poznała wybrane pieśni  „Śpiewnika domowego”, którego twórcą był Stanisław Moniuszko. Zajęcia stały się również okazją do przypomnienia innych dzieł kompozytora takich jak opera „Halka” czy „Straszny dwór”.

Wizyta w Żelazowej Woli była dla uczniów doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy z zakresu twórczości Stanisława Moniuszki, dziedzictwa narodowego  i możliwością sprawdzenia swoich umiejętności wokalnych.

Organizatorom gry terenowej i warsztatów serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

JS

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy