Moja Wolność. Moja Niepodległość - film

/ 1 komentarzy
Zdjęcia i foto: Moja Wolność. Moja Niepodległość - film Sztuki sceniczne sochaczew

Niepodległość to wartość, szczęśliwy stan państwowej niezależności i suwerenności. Polska jest dziś niepodległa, a Polacy dzięki temu mogą korzystać z wielkiego Daru Wolności. Zachowując w pamięci Tych, którzy nam tę Niepodległość wywalczyli, powinniśmy starać się nauczyć świadomego i mądrego korzystania z Wolności, a w kontekście Święta 11 listopada, radosnego Jej wyrażania – mówił podczas ubiegłorocznego, nowatorskiego spektaklu multimedialnego „Moja Wolność. Moja Niepodległość” prezes Stowarzyszenia e-Sochaczew.pl Marcin Ryński. Z okazji tegorocznych obchodów Święta Niepodległości, w dniu 11 Listopada 2012 roku, portal e-Sochaczew.pl publikuje film z tego wydarzenia.

W przeddzień Święta Niepodległości chcemy przypomnieć projekt „Moja Wolność. Moja Nieodległość”, którym jego twórcy – Stowarzyszenie e-Sochaczew.pl oraz Stowarzyszenie Sztuka Nowa – chcieli zaproponować inną niż powszechnie praktykowana formę przeżywania i uczczenia 11. Listopada.

- Wymiar martyrologicznego bagażu, opartego jedynie na smutnej refleksji o ofiarach i poległych, utrudnia optymistyczne i konstruktywne działanie, uniemożliwia faktyczną budowę społecznego kapitału na przyszłość. Walka już się skończyła! Znamy i pamiętamy swoich bohaterów narodowych, więc dziś przede wszystkim Radość powinna towarzyszyć obchodom naszego polskiego Święta Niepodległości. Z taką dewizą szukaliśmy właściwej formuły dla uczczenia Niepodległości w tym roku. Było to tym trudniejsze, że dotychczasowe wzorce świętowania tego szczególnego Dnia są trudne do przełożenia na język Radości, a jednocześnie Nowoczesności, bo na zachowaniu tej wartości również nam zależało – tłumaczył najważniejsze założenie projektu Marcin Ryński. Nowatorski, multimedialny spektakl „Moja Wolność. Moja Niepodległość” otrzymał owacje na stojąco i głęboko zapadł w pamięci tych, którzy przyszli do sali kinowej chodakowskiego MOK-u 11 Listopada 2011 roku. Na ogromną wartość przedstawienia złożyło się kilka czynników. Niewątpliwie jednym z najważniejszych było zaangażowanie w projekt wielu osób i instytucji: Miejskiego Ośrodka Kultury, Stowarzyszenia L’ombelico del Mondo, Stowarzyszenia na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek”, Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania nad Bzurą, Stowarzyszenia Kolektyw Twórczy Sochaczew wraz z pismem „Kulturka”, Hufca ZHP Sochaczew, Filmedia Studio, Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej, Teresińskiego Ośrodka Kultury, Coloradora, Michała Chrzanowskiego, ProFX i Pawła Stelmacha.
- Świadomie oparliśmy spektakl na II i III części „Dziadów” Adama Mickiewicza i świadomie zaprosiliśmy do jego stworzenia przedstawicieli sochaczewskich NGO, zatem organizacji będących jak żadne inne znakiem pozytywnego działania obywateli w wolnym społeczeństwie.
- „Moja Wolność. Moja Niepodległość” to zaledwie zarys możliwości, jaki tkwią w potencjale sochaczewskich środowisk artystycznych i organizacji pozarządowych. 


Daje możliwość stworzenia widowiska osadzonego mocno we współczesnym świecie, zamkniętego ze wszystkimi jego przejawami w mikrokosmosie Sochaczewa – mówił przed spektaklem jego reżyser Dawid Żakowski. – Zderzenie w widowisku dwóch warstw: performatywnej i reportażowej, rodzi pytania o dzisiejsze postrzeganie wolności, historii, heroizmu, ale także o polski katolicyzm. Dwadzieścia pięć młodych osób na scenie, reprezentujących nową generację, pokolenie przyszłości, mierzy się z sensem, istotą tych wartości. Zastanawiają się, kim jest Konrad, czy bohater narodowy to wytwór społeczeństwa, zbiorowości o pewnych ambicjach, czy tylko funkcjonujący w obiegu literackim stereotyp.
Pytanie o właściwą, dobrą formę świętowania Wolności jest nadal aktualne, czy to w lokalnym, czy szerszym wymiarze, jednak dzięki takim projektom, jak „Moja Wolność. Moja Niepodległość”, jesteśmy bliżej odpowiedzi, mamy drogowskaz. Nadzieja twórców spektaklu na jego inspirujące dla innych przesłanie, wydaje się mieć duże szanse spełnienia, choć wszystko zależy od nas – na ile będziemy chcieli i potrafili wzbogacić konwencjonalne palenie zniczy pod Pomnikiem Niepodległości, dla zachowania pamięci o Tych, którzy nam wywalczyli Wolność, o świadome przeżycie, radość, a również zrozumienie tej Wolności.

Wszystkich, którym ta idea jest bliska, zapraszamy do obejrzenia filmu ze spektaklu „Moja Wolność. Moja Niepodległość”l

Czytaj więcej:

Moja wolność, moja niepodległość - relacja

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

luciferatuluciferatu
0
Wreszcie!!!! Czekałem, czekałem i już myślałem, że się nie doczekam tego filmu. Z chęcią obejrzę i powspominam. Myślę, że dzięki kooperacji, pracy wielu jednostek, stowarzyszeń i podmiotów powstało coś ponadczasowego. Szkoda tylko, że środowiska są na co dzień tak podzielone i ta współpraca nie kwitnie. Myślę, że jeszcze wiele dobrego można by razem osiągnąć. (2012-11-12 08:54)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy