Most, ronda i skwer - koncepcje budowy nowej przeprawy mostowej w Sochaczewie

/ 3 komentarzy / 5 zdjęć
Zdjęcia i foto: Most, ronda i skwer - koncepcje budowy nowej przeprawy mostowej w Sochaczewie  Inwestycje sochaczew

22 stycznia w Kramnicach Miejskich odbyło się spotkanie z projektantami nowej przeprawy mostowej. Obecnie byli również przedstawiciele samorządu powiatowego, jako główny inwestor oraz miejskiego, partycypującego w kosztach.


Projektanci firmy wykonującej dokumentację zaprezentowali kilka wariantów lokalizacji przeprawy mostowej w Sochaczewie. Na końcu spotkania wyszczególniono proponowaną przez projektantów rekomendacji lokalizacji, ze względu najwłaściwszego umieszczenia. 


- Przeprawa mostowa to duże zadanie. Nie wiedzieliśmy jaki ma być most, jakie parametry powinien spełniać, biorąc pod uwagę teraźniejszość i przyszłość. Nie wiedzieliśmy w jaki sposób będzie oddziaływał kosztowym w kwestii finansowej jak i społecznej. Staraliśmy się, żeby te propozycje żeby były jak najmniej ingerujące. Chciałabym zadeklarować, że jeśli dojdzie do ingerencji w teren, we własność nie zostawimy mieszkańców samych sobie. Żeby mieszkańcy mieli poczucie, że nikt nie został skrzywdzony – mówiła pani starosta Jolanta Gonta.

 

- Obecnie projektanci są na etapie koncepcji, opracowywana jest wariantowe rozwiązania dotyczące trasy i obiektu mostowego. Trwają analizy wielokryterialnym, kosztowym, społecznym czy też  ekonomicznym. 

Jesteśmy na etapie utworzenia projektu koncepcyjnego i materiału do uzyskania decyzji środowiskowej, która uzyskuje usankcjonuje możliwość wykonywania przedsięwzięcia w tej formie i w tej lokalizacji, którą wskazujemy. Tym etapem, który poprzedzał złożenie wniosku o decyzję środowiskową jest wskazanie wariantu proponowanego przez inwestorów – mówił Jan Kuczałek z firmy Promost Consulting.


Przedstawiamy pięć lokalizacji jakie zaprezentowali projektanci. Każda z nich mieści się pomiędzy mostem łączącym ulicę Mostową i  Bukową oraz Warszawską i Płocką. Zakres prac obejmuje budowę drogi klasy G, budowę mostu nad rzeką Bzurą, budowę chodników i ścieżek rowerowych, zatok autobusowych, infrastruktury technicznej związanej z funkcjonowaniem drogi, budowa, przebudowa oraz rozbudowa dróg innych kategorii oraz zabezpieczeni istniejącej infrastruktury. Firma 


1. Wariant 1 – jako przedłużenie ulicy Toruńskiej i Zamkowej Wariant najbliżej istniejącej przeprawy przy ulicy Warszawskiej. Tu projektanci nie zaprezentowali wizualizacji. 

2. Wariant 2 – nieco powyżej kładki pieszej już istniejącej

3. Wariant 3 – wariant wychodzący z łuku ulicy Staszica 

4. Wariant 4 – najbardziej rozbudowany, oparty na skrzyżowaniu ulic Staszica i 600-lecia, 

5. Wariant 5 – zlokalizowany przed przejazdem torów kolejki wąskotorowej i łączący się z ulicą Gawłowską. - tu projektanci zaznaczają, że wydaje się najmniej właściwy ze względów obszarów ruchotwórczych. Występuje tu również duża kolizja z zabudową, torami czy liniami wysokiego napięcia.  


Warianty 2, 3 oraz cztery zostały poddane dalszym analizom. 


Wariant 2 – jest to w linii kładki, po południowej stronie. Usytuowany od ulicy Staszica do Gawłowskiej , projektanci przewidują dwa ronda o średnicy 40 metrów (przy ul. Gawłowskiej oraz Staszica) zapewniające możliwość poruszania się wszystkim typom pojazdów. Najmniej generuje kosztów, ale koliduje z linią wysokiego napięcia oraz generuje potrzebę licznych rozbiórek. Dojazd obciążony ruchem z drogi wojewódzkiej i skrzyżowania Staszica i 600-lecia. 


Wariant 3 – usytuowany w sąsiedztwie istniejącego skrzyżowania ulic Gawłowskiej i Brata Alberta, po przeciwnej stronie lokalizacja to Staszica na łuku poziomego. Dwa ronda. 


Wariant 4 – tożsamy z wariantem 3. Na początkowym odcinku łączy się z ulicą 600-lecia. Mało rozbiórek. Wykorzystanie rezerwy terenu, w formie ronda o zmodyfikowanym kształcie. Wlotów ronda jest pięć. Włączenie od ulicy Gawłowskiej w formie ronda. Przestrzeń wewnątrz ronda to około 40x60 metrów, co zwiększa przepustowość. Przedstawiona również wersja wewnątrz ronda jako zagospodarowanie terenu zielone, z terenem do chwilowego odpoczynku. 


Rekomendacja lokalizacji nowego mostu to wariant 4.  


Koszty netto inwestycji szacunkowo w wariancie 2 to 25-27 mln, wariant 3 około 22 mln zł, wariant 4 to koszty pomiędzy 26,5 do 28,5 mln.


Zapraszamy do krótkiej relacji video, gdzie można zapoznać się z wizualizacjami mostów, infrastruktury towarzyszącej oraz kosztów. 


Materiał video - FLY-MEDIA.  

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (3)

NovJanNovJan
0
"Koszty netto inwestycji szacunkowo wwariancie 2 to 25-27 mln,wariant 3 około 22 mln zł,wariant 4 to koszty pomiędzy 26,5 do 28,5 mln."mały kredycik pan Osiecki weźmie i damy rade (2020-01-22 20:09)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Czy chodziło o konsultacje z mieszkańcami wariantów mostu? Ależ skąd, pora dnia spowodowała, że na prezentacji obecni byli w większości ludzie związani z samorządami: powiatowym, miejskim i gminnym. Konsultuje się z mieszkańcami w dogodnym dla nich czasie. Niestety wielu mieszkańców było o tej porze w pracy, często poza miastem, podobnie jak ja. Dzięki Fly Media obejrzałem jednak 3 częściową relację filmową z prezentacji (nie konsultacji) preferowanego przez projektantów wariantu. Kilka innych rozwiązań przedstawiono dla kontrastu i wrażenia, że nie przywiązano się do jednego wariantu. Fachowy dobór argumentów tworzył wrażenie solidności. Nurtuje mnie pytanie, czy rzeczywiście wskazano najlepszą lokalizację mostu? Zastanawia mnie również, czy decydentom naprawdę chodziło o konsultowanie lokalizacji mostu, czy też o wywołanie szumu medialnego (a most jest tematem na szczególne momenty, poprzednio przed wyborami) i odwrócenie uwagi od innego poważnego powiatowego problemu, który został wywołany podczas ostatniej sesji powiatowej. W sochaczewskim szpitalu powiatowym, wbrew opinii starosty i przewodniczącego Rady Powiatu, sytuacja zdaniem wielu lekarzy nie poprawia się, a nadal pogarsza. Rośnie niepokój pracowników szpitala i zdezorientowanych pacjentów. Czy powiatowi decydenci z Zarządu Powiatu mają tego świadomość? Czy widzi to Rada Społeczna? Czy wrzutka mostu nie jest pijarową zasłoną dymną? (2020-01-23 18:55)
RouterRouter
0
Czy jest wiadomo kiedy się rozpocznie budowa i kiedy zakończy. (2020-01-23 19:22)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy