Most w Kamionie otwarty

/ 8 zdjęć

Mieszkańcy miejscowości Kamion i osoby podróżujące drogą wojewódzką nr 575 (Płock – Kazuń) mogą już swobodnie korzystać z mostu na rzece Bzurze. Uroczyste oddanie do użytku odbudowanej przeprawy nastąpiło 2 stycznia br. Całkowity koszt inwestycji w Kamionie wyniósł 14,7 mln zł. Współpraca jednostek samorządowych i wielu instytucji dowiodła, że choć rzeki dzielą to mosty łączą. Otwarciu mostu towarzyszyła uroczystość nadania mu imienia pułkownika Józefa Krzyczkowskiego ps. „Szymon”, który łączył żołnierzy i zagrzewał do walki o ojczyznę.

Niewątpliwie most w Kamionie ma bardzo bogatą historię, ponieważ wybudowany został w 1915 roku, a następnie w trakcie wojny był niszczony i ponownie obudowywany. Przez wielu kojarzony jako przedłużenie drewnianego mostu w Wyszogrodzie. Nie wytrzymał jednak naporu powodzi, która zniszczyła go w 2010 roku.

Ekspertyzy wtedy wykazały, że drewniane podpory mostu są w bardzo złym stanie technicznym. W związku z tym podjęto decyzję o wyłączeniu mostu z ruchu dla wszelkich pojazdów wielośladowych a czasowo dopuszczono ruch pieszy i pojazdów jednośladowych. Tym samym rozpoczęły się przygotowania do podjęcia inwestycji.

Inwestycja ta była realizowana w systemie „Projektuj i buduj”. Odbudowa przeprawy pociągnęła za sobą przebudowę odwodnienia, urządzeń infrastruktury technicznej oraz budowę urządzeń bezpieczeństwa ruchu. Wykonawca zakończył prace 30 października 2012 roku, natomiast uroczyste przekazanie nowego mostu mieszkańcom Kamiona i powiatu sochaczewskiego odbyło się 2 stycznia 2013 roku.
Całkowity koszt prac w Kamionie wyniósł bowiem 14,7 mln zł. Przy czym dofinansowanie w kwocie 6,8 mln zł, pochodziło z rządowych środków na usuwanie skutków powodzi, które wyasygnował wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Pozostałe środki w wysokości 7,9 mln zł wyłożył zaś samorząd województwa mazowieckiego.

Finalizacja prac na dwa miesiące przed wyznaczonym terminem budzi zadowolenie wśród mieszkańców całego powiatu. W ramach współpracy udało się zapewnić mieszkańcom komfort i bezpieczną przeprawę. - Patrząc na ten nowy most mogę powiedzieć z dumą, że to symboliczna inauguracja 2013 roku. Jestem bardzo wdzięczny marszałkowi Struzikowi, wojewodzie Kozłowskiemu, że mimo trudnej sytuacji samorządu województwa mazowieckiego inwestują środki w poprawę warunków życia mieszkańców powiatu sochaczewskiego. Dobrze wiemy jakie trudności generuje zamknięcie mostu, z jakimi utrudnieniami musieli borykać się na co dzień mieszkańcy. W poprzedniej i obecnej kadencji samorząd powiatowy realizował przecież dwie bardo duże inwestycje mostowe, a 24 grudnia 2012 roku został otwarty czasowo most w Kozłowie Szlacheckim – podziękował starosta sochaczewski Tadeusz Koryś.

W uroczystościach otwarcia i poświęcenia mostu w Kamionie wzięli udział m.in.: marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, przedstawiciel wojewody mazowieckiego, Paweł Błasik zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, biskup Diecezji Łowickiej ks. Andrzej Dziuba, wójt gminy Młodzieszyn Joanna Szymańska, radny sejmiku województwa mazowieckiego Adam Orliński, starosta powiatu sochaczewskiego Tadeusz Koryś, starosta powiatu płockiego Michał Boszko, wójt gminy Brochów Andrzej Fijołek, wójt gminy Iłów Roman Kujawa, burmistrz miasta i gminy Wyszogród Mariusz Bieniek, wójt gminy Sochaczew Mirosław Orliński, dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie Zbigniew Ostrowski, przewodniczący Rady Gminy Młodzieszyn Wiesław Olczak, przewodniczący Rady Gminy Brochów Piotr Szymański, sołtys wsi Kamion Tadeusz Winnicki, Powiatowy Komendant Straży Pożarnej w Sochaczewie Paweł Kubiak, Powiatowy Komendant Policji Janusz Patury, kombatanci z grupy Kampinos, przybyli też mieszkańcy i goście.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy