Most w nowoczesnej odsłonie

/ 14 komentarzy / 8 zdjęć
Zdjęcia i foto: Most w nowoczesnej odsłonie Inwestycje sochaczew
+3

Na zakończenie tego remontu czekali wszyscy mieszkańcy Sochaczewa. Most na Bzurze w ciągu ulicy Płockiej to newralgiczna przeprawa; codziennie pokonują ją tysiące osób. Od teraz można to robić zdecydowanie bardziej komfortowo i bezpiecznie. Tak udanej inwestycji drogowej nie było w naszym mieście od lat.

 

Co prawda nie udało się ukończyć remontu na czas, ale z sukcesem uniknięto prac w mrozie i śniegu, które z pewnością wpłynęłyby na jakość prac. Dziś możemy już mówić o pracach w czasie przeszłym, co cieszy, bo ten most naprawdę potrzebował solidnej konserwacji.

 

Jak było

Dotychczasowe remonty przeprawy były przeprowadzone w sposób dość pobieżny i mało nowoczesny. Szczeliny dylatacyjne wypełniono „na sztywno” drogowymi śmieciami, co nie zgadza się z kanonami sztuki. Sama nawierzchnia pozostawiała wiele do życzenia, a barierki dla pieszych nie wzbudzały poczucia bezpieczeństwa. Od strony wizualnej most na Bzurze wyglądał po prostu fatalnie.

 

Zmiany zdecydowanie na plus

Remont mostu to nie tylko wymiana nawierzchni, ale także wymiana łożysk, wzmocnienie przyczółków i całej konstrukcji przeprawy. Zabezpieczono całą budowlę przed korozją. Przyczółki zostały wzmocnione poprzez poszerzenie ich podstaw i zabezpieczone przed osuwaniem za pomocą betonowych płyt. Z boku pomostu zamontowano specjalne panele, a betonowy chodnik zabezpieczono impregnatem. Szczeliny dylatacyjne wypełniono plastyczną masą, po której samochody mogą przejeżdżać bez ryzyka utraty zawieszenia. Skarpy biegnące wzdłuż ulicy zostały poszerzone i również zabezpieczone przed osuwaniem się ziemi. Oprócz zmian związanych z samą konstrukcją przeprawy, zmieniło się również wiele elementów systemu organizacji ruchu. Piesi i kierowcy powinni zwrócić uwagę na brak wyznaczonych przejść dla pieszych przy wjeździe i wyjeździe z placu św. Dominika. Pozwoliło to uniknąć bałaganu w oznakowaniu.

 

Wysoki standard oznakowania poziomego

Jedno z najbardziej rzucających się w oczy, a także najbardziej słyszalnych usprawnień, to zastosowane oznakowanie poziome. Technologia, którą wykorzystano, to stosowane na drogach ekspresowych i autostradach w całej Europie oznakowanie grubowarstwowe. Kiedy samochód najeżdża na linię wykonaną w tej technologii, słychać charakterystyczny dźwięk, który ostrzega kierowcę. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest jego trwałość. W porównaniu do oznakowania cienkowarstwowego jest ono od 3 do 5 razy bardziej wytrzymałe. Ścierająca się warstwa farby odkrywa kolejne, dzięki czemu kolor linii jest cały czas intensywny i świeży.

 

Kocie oczka

Całkowitą  nowością dla sochaczewskich kierowców są tzw. kocie oczka, które zamontowano na przejściu dla pieszych znajdujące się na wysokości placu św. Dominika. Kocie oczka to nic innego, jak osadzone w jezdni punkty, które świecą i wskazują miejsce, w którym piesi przechodzą przez jezdnię. Urządzenia mają wbudowane ogniwa słoneczne, dzięki którym ładowane są za pomocą światła słonecznego. Takie rozwiązanie znacząco wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa przechodniów.

 

Rowerzyści mają w końcu bezpieczną ścieżkę

Droga dla rowerów, która powstała w ciągu ul. Płockiej jest o niebo lepsza niż ta, która biegnie wzdłuż ul. Staszica. Właściwie porównywanie tych ścieżek nie ma sensu. Ta która przebiega przez most jest niemal podręcznikowym przykładem, który powinien być wzorem w przyszłości. Dwukierunkowa, asfaltowa ścieżka jest we właściwy sposób oznakowana i zabezpieczona. Zadbano nawet o takie szczegóły jak separatory parkingowe na placu św. Dominika, które uniemożliwiają parkującym kierowcom blokowanie ścieżki. Zaraz za przystankiem wyznaczono nawet miejsce parkingowe dla jednośladów, żeby nie marnować przestrzeni parkingowej. Wyjątkiem jest tylko stopień jej powykręcania.

Na wszystkich ulicach, które przecinają ścieżkę umieszczono przejazdy dla rowerów, które oznakowano w przejrzysty sposób. Na moście wydzielono pas dla rowerów, który w razie potrzeby może posłużyć jako pas awaryjny. Jako jedną z nielicznych wad należy wymienić odprowadzenia wody deszczowej, które wykonane są w formie betonowych przepustów i szpecą asfaltową ścieżkę, a także sprawiają, że rowerzyści mają pod kołami niepotrzebne wyboje.

 

Inne podejście do barierek

W przeciwieństwie do ulicy Staszica nie powstał las bezużytecznych barierek. Zgrabnie połączono bariery energochłonne z barierkami dla pieszych. Oczywiście nie są one na całej długości barierami linowymi, ale zamontowano takie na moście. Są to bariery, które w przypadku zderzenia oplatają samochód linami i skutecznie go zatrzymują.

Na uwagę zasługują również barierki dla pieszych zamontowane na moście. Są o wiele solidniejsze niż poprzednie i wydają się być solidnie zakonserwowane przed skutkami działania warunków atmosferycznych.

 

Ogólnie: bardzo dobrze!

Pomimo pewnych niedociągnięć, jak np. miejsce parkingowe dla samochodów ciężarowych przy sklepie Lux, które zastawione autami może ograniczać widoczność przed skrzyżowaniem, remont mostu należy ocenić bardzo pozytywnie. Wykorzystano technologie i rozwiązania, które powinny pojawić się przy każdym remoncie drogi. Pojawił się nawet długo wyczekiwany prawoskręt na skrzyżowaniu z ulicą Gawłowską.

Tylko od nas zależy jak długo ta inwestycja utrzyma się w tak dobrym stanie. Niestety już zdarzył się motocyklista, który przemknął po ścieżce rowerowej, a także kierowca samochodu ciężarowego, który wjechał na chodnik i uszkodził kostkę brukową.

----

Uwaga po remoncie!

Dla kierowców, pieszych i rowerzystów mamy kilka wskazówek:

●             Na przejazdach dla rowerzystów to cykliści mają pierwszeństwo.

Pamiętać o tym powinni szczególnie kierowcy, którzy skręcają z ulicy Płockiej np. w ul. Rozlazłowską. Zalecamy zdecydowaną ostrożność.

●             Ścieżka rowerowa to miejsce wyłącznie dla rowerzystów.

Rolkarze, łyżworolkarze, motocykliści czy kierujący skuterem albo hulajnogą nie mają tam pierwszeństwa. Pamiętajmy o tym i ustąpmy miejsca użytkownikom rowerów, bo to droga przeznaczona specjalnie dla nich.

●             Rowerzysta ma obowiązek korzystać ze ścieżki dla rowerów.

Koniec ze slalomami po chodniku między pieszymi czy jazdy kilkadziesiąt centymetrów od samochodów. Rowerzyści powinni potraktować ten obowiązek bardzo poważnie, bo jezdnia została mocno zwężona.

●             Niepewny skręt przy myjni.

Kierowcy powinni szczególnie uważać skręcając w uliczkę przy myjni samochodowej. W planach jest jej poszerzenie, ale aktualnie na jej docelowej osi stoi ogrodzenie punktu uzdatniania wody.

 5
Oceń
(2 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (14)

dariusz-szczesndariusz-szczesn
+3
"...z sukcesem uniknięto prac w mrozie i śniegu, które z pewnością wpłynęłyby na jakość prac..."
Czyli jak mam rozumieć etap kładzenia finalnej warstwy asfaltu w deszczu to nie problem?

" Tak udanej inwestycji drogowej nie było w naszym mieście od lat."
Zablokowanie miasta przez pół roku gdy przez pierwsze dwa miesiące na moście kręciło się smętnie tylko kilku pracowników a prace na dojazdach do samej przeprawy można było wykonać niezależnie - i to jest ten wyznacznik udanej inwestycji? Dobrze ale ślamazarnie? (2016-11-30 14:27)
margot45margot45
-2
Jak znam życie, ścieżka nie ścieżka, rowerzyści i tak będą zapiep.....ć po chodniku.
Lata przyzwyczajenia robią swoje. (2016-11-30 15:00)
suzanasuzana
0
a kocie oczka miały świecić , tylko że nie świecą jadąc rano około godz 7 są niewidoczne (2016-11-30 19:52)
BrodaczBrodacz
0
Panie Ciesielski, co się z Panem stało ? Olsnienia Pan dostał ? Nie dawno krytykował Pan wszystko i wszystkich. Przykaz od e-sochaczew ? Nie wierzę, że nie ma co krytykować, śmiało ! To takie proste. (2016-11-30 20:47)
ForfiterForfiter
-1
proponuję nazwać most tak jak nowe rondo imieniem Lecha Kaczyńskiego kto za? (2016-12-01 01:35)
markJmarkJ
+1
Daj sobie siana z tymi kaczorami . (2016-12-01 08:21)
Obywatel85Obywatel85
0
Oczywiście pokrzywdzona przez rowery też musiała wylać tu swoje gorzkie żale ;-),weź ty się kobieto udaj do jakiegoś specjalisty od traumy i fobii. (2016-12-01 13:05)
robroyrobroy
0
jakbym dostał 10 gr. za każdego hooja którego posłali kierowcy pod adresem wykonawcy,nie widząc tygodniami postępów robót i brak pracowników,byłbym dzisiaj chyba milionerem (2016-12-01 17:03)
robroyrobroy
+1
gdzieś mnie zaginęła ankieta z głosami za i przeciw nadani nazwy? już się nie pokazuje bo 88 % było przeciw? (2016-12-01 17:32)
kacperskyykacperskyy
+1
własnie redakocjo droga.. gdzie ankieta???? (2016-12-02 10:24)
jarljarl
0
robroy
"jakbym dostał 10 gr. za każdego hooja którego posłali kierowcy pod adresem wykonawcy,nie widząc tygodniami postępów robót i brak pracowników,byłbym dzisiaj chyba milionerem"

W jakim ty świecie żyjesz. Nie wiesz że jest moda na "czelendże".
W firmach remontowo-budowlanych wygląda to nie co inaczej.
Chłopaki się bawią a wszyscy robią wrzawę :)

1. Kto najdłużej przeciągnie remont/budowę - challenge accept
2. Na którym placu budowy/remontu najdłużej nie będzie pracowników - challenge accept
3. kto najbardziej spartoli robotę - analyzing challenges
Ogłoszenie wyników nastąpi pod koniec 2017 roku :) (2016-12-03 18:58)
jarljarl
0
kacperskyy
"własnie redakocjo droga.."
moja droga ja cię kocham....

A czemu droga ? Bo tyle kosztuje jej utrzymanie ? :)
Tania byłaby lepsza :) A może nie... w sumie Tania kojarzy się z panią ze wschodu pracującą w usługach "rozrywkowych" :) (2016-12-03 20:48)
robroyrobroy
0
@jarl ,i na koniec pokazują sobie filmiki ze spotkania wykonawcy z inwestorem,gdzie wykonawca pyta inwestora nieśmiertelnym tekstem z Gołasa i Kobuszewskiego-"i co wy możecie pany majstrowi "?.. (2016-12-04 10:33)
123patrzy123patrzy
0
Według mnie most wyremontowano i tak w sposób mało uciążliwy. Zgodnie ze sztuką należało go zamknąć na czas remontu. Ruch odbywał się wahadłowo, co ułatwiło życie kierowcom, ale zdecydowanie utrudniło budowlańcom. (2016-12-04 18:54)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy