Most z 1532 roku – odkrycie archeologiczne na podzamczu

/ 3 zdjęć
Zdjęcia i foto: Most z 1532 roku – odkrycie archeologiczne na podzamczu  Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Prace archeologiczne prowadzone na podzamczu przynoszą nowe odkrycia i przybliżają historię naszego miasta. Są to działania, które niewątpliwie są niezwykle ważnym elementem dla każdego z nas.


Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą prowadzi prace wykopaliskowe prowadzone na podzamczu, w miejscu budowanego właśnie nowego amfiteatru. Na jesieni udało się odnaleźć elementy drewniane oraz fragment buta. Rzeczy zostały wysłane do ekspertyzy dendrochronologicznej. Badania wykazały, iż fragment drewniany może być częścią mostu pochodzącego datowanego na 1532-33 rok. 


Do ekspertyzy wysłano pięć próbek, z których możliwość zbadania wykazały dwie. Prace wykonywał prof. dr hab. inż. Tomasz Ważny. Pierwsza z pochodzących próbek pochodzi z 1644 roku, kolejna zaś właśnie z roku 1532 bądź 1533. Informacja ta potwierdza tezę o istniejącej przeprawie mostowej już w pierwszej połowie XVI wieku. Rzeka przy której się znajdowała jest umieszczona na mapach muzealnych jeszcze w XIX wieku. 


But o którym mowa został odnaleziony w konstrukcji północno-zachodniej części wykopalisk. Niestety archeologom nie udało się wyznaczyć przybliżonej daty, jednak część buta może być najstarszym elementem znalezionym podczas prowadzonych prac na podzamczu, gdyż przypuszczalnie może on pochodzić z XV wieku. Fot: Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą


Źródło - UM Sochaczew.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy