Musimy razem myśleć o przyszłości…

/ 4 zdjęć
Zdjęcia i foto: Musimy razem myśleć o przyszłości… Inwestycje sochaczew

     W dniu dzisiejszym w Płocku w Orlen Arenie odbyło się bardzo ważne spotkanie dotyczące przygotowania Mazowsza i wszystkich jego mieszkańców i działaczy publicznych, społecznych, przedsiębiorców i samorządowców do perspektywy finansowej 2014 – 2020.

Konferencja odbyła się pod nazwą „Regionalne Instrumenty Terytorialne oraz plan zagospodarowania przestrzennego Województwa Mazowieckiego”.

    Wśród gości było wielu przedsiębiorców, samorządowców i naukowców oraz działaczy społecznych, którzy pragnęli przyczynić się do lepszego przygotowania Województwa Mazowieckiego do kolejnej perspektywy finansowej z UE. Gospodarzami spotkania byli: Marszałek Województwa Adam Struzik wraz z radnymi Województwa Mazowieckiego, Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski,  Dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego prof. dr hab. Zbigniew Strzelecki, Dyrektor Departamentu Strategii UMWM Agnieszka Rypińska oraz Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

 

     Na samym początku spotkania głos zabrał Marszałek Adam Struzik, który przedstawił sytuację Województwa Mazowieckiego w kwestii środków z UE oraz pokazał jak wiele inwestycji udało się dokonać na Mazowszu dzięki środkom europejskim, którymi w dużej mierze rozporządza Samorząd Województwa Mazowieckiego i decyduje na jakie zadania należy je przeznaczyć. Należy zaznaczyć, że dzięki tym środkom również w naszym powiecie sochaczewskim i powiecie żyrardowskim udało się przywrócić blask wielu obiektom i inwestycjom infrastrukturalnym. W konferencji uczestniczyli również posłowie na Sejm RP w osobach: Elżbiety Gapińskiej oraz Piotra Zgorzelskiego, który pełni funkcję Przewodniczącego Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Należy dodać, że byli również licznie zgromadzeni samorządowcy z powiatu sochaczewskiego w osobach: Starosty Sochaczewskiego Tadeusza Korysia oraz Wójtów Gmin z terenu naszego powiatu i przedstawicieli naszych samorządów.

 

    W dalszej części konferencji rozmawialiśmy już jako samorządowcy i przedstawiciele wszystkich instytucji jak musimy wspólnie razem myśleć o Naszej przyszłości i przyszłości Naszego Województwa, które dostanie najmniej środków z UE ze wszystkich województw bo jest teoretycznie „najbogatszym” wedle wskaźników, a przez płacenie podatku wyrównawczego tzw. „JANOSIKOWEGO” staje się województwem najbiedniejszym i prowadzi to do ogromnych problemów wewnętrznych województwa. Wszyscy samorządowcy wyrazili swoje zaniepokojenie tym, iż Mazowsze jest wykorzystywane do wspierania innych regionów, a samo ma obcinane środki gdyż „teoretycznie” nie ma w tym Województwie już nic do zrobienia ponieważ tak pokazują wskaźniki progresowe Komisji Europejskiej. Podczas spotkania padło również wiele pomysłów jak wspierać rozwój poszczególnych subregionów i całego Województwa Mazowieckiego.

 

   Mam nadzieję, że wspólnymi siłami uda Nam się rozwijać Nasz region jeszcze szybciej i mocniej i poprawiać jego konkurencyjność na skalę europejską.

    Zapraszam również do zapoznawania się z pomysłami na rozwój strategii Województwa Mazowieckiego dostępnej na stronie Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Pozdrawiam

Mirosław Adam Orliński

 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy