Muzealna Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. II/ 18 pp- 13 rok działalności

/ 16 zdjęć
Zdjęcia i foto: Muzealna Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. II/ 18 pp- 13 rok działalności Historia i tradycja sochaczew
+11

Dobiega końca rok 2011. Dla Muzealnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. II/ 18 pp było to kolejne 12 miesięcy dynamicznych działań. W tym czasie rekonstruktorzy skupieni przy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie organizowali i brali udział w kilkudziesięciu przedsięwzięciach na terenie całej Polski.
Były to rekonstrukcje i widowiska historyczne, obrazujące okres walk podczas powstania warszawskiego 1944 r., wrzesień 1939 r., wojnę polsko-bolszewicką 1920 r., a także bitwy na froncie wschodnim w latach 1914-15 podczas pierwszej wojny światowej. W działaniach MGRH znalazły się także zdjęcia do filmów związanych z odtwarzanym przez nią okresem. W tym czasie konsultowano produkcje filmowe, projektowano i wykonywano scenografię. Ważnymi imprezami, które obsłużyła MGRH w tym roku to największe w Polsce zloty militarne i plenerowe wystawy przypominające o walce żołnierza polskiego, promujące Sochaczew i jego atrakcyjną historię. Wśród tego nie mogło zabraknąć czasu na udział w uroczystościach patriotycznych i obchodach związanych z ważnymi rocznicami.

Podczas 2011 r., istotnym elementem były akcje porządkowo-dokumentacyjnych na cmentarzach i kwaterach wojennych 1914-15 i 1939 r. na terenie całego powiatu sochaczewskiego. Należy nadmienić, że tego rodzaju akcje muzealna grupa wykonuje samodzielnie, w ramach wolontariatu.Pasjonaci historii stale współpracują z samorządami w/s rewitalizacji i projektowania Miejsc Pamięci Narodowej.

Dziś , w życiu tej nieformalnej grupy, skupionej przy sochaczewskim muzeum, czynnie uczestniczy blisko 60 osób z terenu całego powiatu. Trzon stanowi 35 osobowy umundurowany oddział historyczny. Przy tak szerokim spectrum działań koniecznym staje się pozyskiwanie nowych członków. W tym roku do grupy odtwarzającej sylwetkę żołnierza-Polaka 1914-44 r., dołączyło kolejnych kilku członków. Należy dodać że chętnych ciągle przybywa, przez cały rok prowadzona jest rekrutacja dla nowych członków w wieku 18-20 lat. Celem naboru jest kolejny krok do stworzenia w pełni umundurowanego i wyekwipowanego plutonu piechoty WP z czasów wojny w 1939 r. Do osiągnięcia takiego stanu osobowego, niezbędnego ekwipunku i wysokiego poziomu odtwórstwa żywej historii niezbędne jest przychylne podejście całej lokalnej społeczności.

Dlatego też Muzealna Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. II batalionu 18 pułku piechoty składa serdeczne podziękowania społeczeństwu miasta Sochaczew za aprobatę i życzliwe podejście do naszej działalności. Dziękujemy, że podczas 2011 r., tak licznie uczestniczyli Państwo w naszych projektach historycznych.

Szczególnie wyrazy wdzięczności składamy zaangażowanym w działalność i życie naszej grupy osobom, organizacjom pozarządowym, firmom i instytucjom:

Fotograficy i graficy: Łukasz Wojtczak,Jakub Wasilewski,Karol Pruski,Witold Święcki,Andrzej Sankowski,Łukasz Szymański,Marcin Rząb,Lech Giziński

Grupy Rekonstrukcyjne: 40 pp, 10 pp, Kampinos, AA7,Księstwo Draconii, GRH 14 pp, Grupa Realizacyjna „Tasmanian Tiger”.

Firmy: „Intertest”, „Saasmedia”, „TRAMEX”, Tartrak -Kopala, Hurownia „Salami”, Hurtownia Przemysłowa- Wanda Przychodna.

Stowarzyszenia i fundacje:Lombelico del Mondo, Stowarzyszenie na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie. Fundacja Polonia Militaris, Fundacja Wojskowości Polskiej, Fundacja Bogusław Wołoszańskiego „Pro-Historia”.

Osoby, urzędy i instytucje : Burmistrz Miasta Sochaczew Piotr Osiecki, Wójt Gminy Młodzieszyn Joanna Szymańska, Urząd Miasta Sochaczew, Urząd Gminy Młodzieszyn,
Narodowe Centrum Kultury, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.


Na kolejny – 14 rok działalności MGRH II/ 18 pp, przewidziano także rozwój pod kątem formowania oddziału batalionu pionierów cesarstwa niemieckiego z okresu walk na froncie Bzura- Rawka 1914-15 r. W ten sposób MGRH II/ 18 pp przygotowuje się do wzięcia udziału w obchodach wybuchu I WŚ w 2014 r. Wtedy to na terenie całej Europy planuje się szereg ważnych uroczystości międzynarodowych związanych ze 100 -leciem rozpoczęcia I wojny światowej. Sochaczewscy rekonstruktorzy zamierzają wziąć udział w obchodach rocznicowych, prezentując oddział armii pruskiej składający się z wcielonych do niego żołnierzy narodowości polskiej. Projekt przewiduje przedstawienie zapomnianej w Europie historii Polaków wcielonych do walczących armii zaborców. Z tej okazji członkowie MGRH pracują także przy wytyczaniu Wschodnioeuropejskiego Szlaku I Wojny Światowej. Szlak objąć ma 8 województw a wśród nich także wyjątkowo istotny fragment frontu pozycyjnego pod Sochaczewem, nad Bzurą i Rawką, na terenie dzisiejszego powiatu sochaczewskiego.


Oto zestaw najważniejszych przedsięwzięć, które organizowali oraz w których brali udział członkowie MGRH II/ 18 pp w 2011 roku:

1. Budy Stare, 25-27 luty - V Manewry Zimowe Grup Rekonstrukcji Historycznej.
2. Młodzieszyn –Witkowice, 11 marca- 60 Rocznica śmierci ppłk Łukasza Cieplińskiego.
3. Budy Stare, 12 marzec - II sesja zdjęciowa do projektu „ Pomnik Obrońców Sochaczewa 1939 r.”.
4. Rawa Mazowiecka, 1 kwietnia - asysta honorowa podczas pogrzebu porucznika Władysława Chinowskiego, żołnierza 18 Pułku Piechoty.
5. Płock, 10 kwietnia - spektakl historyczny „Płock – Miasto Bohater”.
6. Leontynów, 3 maj - II etap prac konserwatorskich na cmentarzu WP 1939 r.
7. Sochaczew, 14 maja – ogólnopolska akcja „Noc muzeów” w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.
8. Warszawa, 14 maja -ogólnopolska akcja „Noc muzeów” - Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.
9. Leontynów, 8 maj- II etap prac konserwatorskich na cmentarzu WP 1939 r.
10. Młodzieszyn, 26-27 czerwiec - prace porządkowe wraz z żołnierzami Bundeswehry na cmentarzu z okresu I wojny światowej.
11. Borzymówka, 4 czerwca - prace porządkowe na cmentarzu z okresu I wojny światowej.
12. Bolimów, 4- 5 czerwca - II Międzynarodowy Zlot Historyczny „Bolimów 1915 r.”.
13. Sochaczew, 11 czerwca - I Piknik Historyczny „Sochaczew - Siedem Wieków Historii ”.
14. Darłowo, 20-26 czerwca - Zlot Pojazdów Wojskowych i Grup Rekonstrukcji Militarnych
15. Gierłoż, 22-24 lipca - Mazurski Piknik Militarny „ Walkiria”.
16. Warszawa, 24-26 lipca - udział w zdjęciach do filmu „Stawka Większa niż śmierć”.
17. Giżycko, 20-21 sierpnia – Święto Twierdzy Boyen
18. Mława, 26-27 sierpnia- IV Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą 1939 r.
19. Sochaczew, 1.08. - inscenizacja „Sochaczewianie na pomoc walczącej Warszawie 1944 r.”.
20. Gdańsk –Westerplatte, 29 sierpnia -3 września – Teatr Historii.
21. Łomianki, 10 września- „Bitwa pod Łomiankami 1939 r.”.
22. Sochaczew, 16-18 września- „Miasto w ogniu” – film i rekonstrukcja obrony Sochaczewa we wrześniu 1939 r.
23. Warszawa, 27 września – premiera filmu Jerzego Hoffmana ”1920 Bitwa Warszawska –Teatr Wielki.
24.Izabelin, 1 października- inscenizacja historyczna walk Grupy AK „Kampinos”.
25.Bielsko Biała, 14 październik - Święto 18 bielskiego batalionu powietrznodesantowego
26. Sochaczew, 16 października – sochaczewska premiera filmu „1920 - BITWA WARSZAWSKA” .
27. Nieporęt, 10 listopada - Obchody Święta Niepodległości.
28. Sochaczew, 11 listopada - Uroczysty apel i podniesienie flagi państwowej.
29. Sochaczew-Młodzieszyn –Tułowice,12 listopada - „I Rodzinny Rajd Niepodległości”.
30. Iłów, 11 listopada - Obchody Święta Niepodległości
31. Nagawki, 5-7 grudnia –spotkanie zespołu ds. utworzenia szlaku „Wschodnioeuropejskiego frontu I wojny światowej na ziemiach polskich”
32. Sochaczew, 9 grudnia – „Dzień animatora kultury i sportu”.
33. Kazuń, 20-21 grudnia - udział w zdjęciach do filmu „Stawka Większa niż śmierć”.Najbliższą imprezą historyczną w nowym roku, w której weźmie udział MGRH II/18 pp będzie rekonstrukcja walk zimowych 1915 r. Widowisko odbędzie się w Skansenie Rzeki Pilicy 4-5 lutego 2012 r.

Zapraszamy!

Jakub Wojewoda
Muzealna Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. II/ 18 pp

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy