My jesteśmy Miasto

/ 3 komentarzy / 6 zdjęć
Zdjęcia i foto: My jesteśmy Miasto Imprezy cykliczne sochaczew
+1

"jeśli Miasto padnie a ocaleje jeden
on będzie niósł Miasto w sobie po drogach wygnania
on będzie Miasto"

Zbigniew Herbert/ "Raport z oblężonego miasta"

Przypomniał mi się ten fragment wiersza Poety w zeszłą sobotę późnym wieczorem. W Noc Muzeów progi naszej lokalnej instytucji zapełniły się dziesiątkami stóp. Małych i dużych. Oglądano wystawy, włażono na czołg a dzieciarnia szarpała za lufy armat i moździerzy. Bo tego jednego dnia można.
Noc Muzeów to świetna inicjatywa i cieszę się, że Socho po raz drugi do niej dołączyło. Krajani nagle wynurzyli się z bunkrów swych mieszkań i domów i licznie dopisali. Było i zwiedzanie wystawy stałej, i ciekawa ekspozycja wehikułów bojowych z klocków, i arcyciekawe spotkanie z Michałem Gołkowskim (Pozdrawiam!) o Wielkiej Wojnie. Nie, nie tej, o której myślicie. O tej pierwszej. :-)
Jakoś tak wzruszająco zrobiło się w czasie prezentacji na elewacji budynku starych zdjęć miasta. Z patefonu Gudonisa dochodziła muzyka lat trzydziestych i oryginalne trzeszczenie igły na płytach.
Gdzieś tam na tych starych analogach wyłoniło się miasto, którego nie ma. Ożyło na moment, wprawiając nas wszystkich w zadumę, że było, trwało, całkiem niedawno. Zmieniło się, dziś jest zupełnie inne. Ale jesteśmy my, jego mieszkańcy, czasem plujemy mu w twarz, uciekamy i..wracamy.
Oby więcej takich imprez. Trzymam kciuki, Pawle Dyrektorze!

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (3)

JazlowiakJazlowiak
0
Tyle uczuć mieści się między jednym uderzeniem serca a drugim

tyle przedmiotów można ująć w obie ręce

Nie dziwcie się że nie umiemy opisywać świata
tylko mówimy do rzeczy czule po imieniu (2015-05-22 20:18)
wbienkowbienko
0
O, widzę "herbertyzacja" na całego. Dobrze, bardzo dobrze. To warto :)
I nie godzę się z opinią, że to Socho umiera. Jeszcze żyje, tylko trzeba je tylko wybudzić z letargu. Starego Miasta już nie uda się wskrzesić. Obie wojny zrobiły swoje, ścierając w gruz domy, kościoły i ulice, zabijając "ciepło" małego miasta. Ale Miasto tworzą ludzie, i jak można było odczuć, dają się ponieść dobrym inicjatywom. (2015-05-24 12:00)
Leon ZawodowiecLeon Zawodowiec
0
Ciekawy ten wątek
hmmm
pełen nadziei
Motto pierwszorzędne,
zatem Trwaj ( bez skojarzeń psze)
nadziejo...ta!
a lyro
brzmij
w sirodku tęsknota...
Do miłego. (2015-05-28 19:57)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy