Na 100-lecie Odzyskania Niepodległości

Zdjęcia i foto: Na 100-lecie Odzyskania Niepodległości  Historia i tradycja sochaczew

Za kilka tygodni będziemy obchodzić wielką rocznicę. Być może będzie to, dla większości z nas, najważniejsze symboliczne wydarzenie w życiu. Setna rocznica Odzyskania Niepodległości to data, przywołująca na myśl wszystkie pokolenia, które w tragicznym, a zarazem bohaterskim stuleciu poświęcały życie po to, aby, jak głosi jedna z pieśni, „Polska powstała by żyć”. Warto w takim momencie dokonać swoistego rachunku sumienia. Warto i trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy spełniliśmy w ostatnich latach swoje obowiązki względem tej sprawy i tej wartości, której na imię Ojczyzna?

Od 2001 roku budujemy nasze środowisko Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej. Przez ten czas tysiące osób zaangażowało się w działania organizacji. Niektórzy odeszli, a na ich miejsce przyszli nowi. My bez względu na koniunktury konsekwentnie budujemy i działamy po to, aby budować lepszą przyszłość, lepsze relacje między ludźmi. Edukujemy młodych poprzez projekty utrzymane w duchu patriotyzmu, tolerancji oraz przekazujemy tradycję. Wiem, że nie zawsze osiągamy stuprocentowe wyniki, ale w tym, co robimy, jesteśmy konsekwentni. Z tej drogi nie zejdziemy i będziemy jej wierni.


W związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości różni ludzie i różne środowiska polityczne składają deklaracje, papierowe zobowiązania. W mniejszych i większych ośrodkach pojawiają się plakaty, transparenty oraz banery z patriotycznymi treściami. Jednak najważniejsze jest faktyczne działanie poparte osobistym zaangażowaniem w różnego rodzaju projekty. W Iłowie w powiecie sochaczewskim odsłoniliśmy niedawno symboliczną kolumnę Niepodległości, która ma łączyć wszystkich mieszkańców miasteczka. Nie chodzi tu tylko o symbol. Kolumna ma za zadanie nieść ważne przesłanie, które pochodzi ze sparafrazowanych słów amerykańskiego przywódcy: „Nie pytaj, co może zrobić dla ciebie Polska. Zapytaj, co Ty możesz zrobić dla Niej!”. To wszystko to tylko skromne przykłady na to, jak staramy się wcielić w życie to, o czym mówimy i piszemy na łamach naszej prasy, i w mediach społecznościowych. Najważniejsze wyzwanie przed nami już za tydzień – wybory samorządowe. Pójdziemy jako zwarte środowisko do urn wyborczych nie po to, by obsadzić „swoich” na urzędach, ale po to, aby zmienić nasze Małe Ojczyzny na lepsze. Bądźmy razem.

Mariusz Ambroziak 
Wiceprezes Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy