Na Boryszewie bez zmian

Zdjęcia i foto: Na Boryszewie bez zmian Interwencje i pomoc sochaczew

Zakłady Boryszew są dla Boryszewa jest tym, czym Chemitex dla Chodakowa. Obie te dzielnice uwarunkowały podobne dzieje, obie możemy określić jako przemysłowe. Obecne tu od wielu lat zakłady chemiczne, stara cegielnia, czy sąsiednie zakłady Energomontaż Północ pewnie nakręciły w czasach swojej świetności gospodarkę miasta i dawały pracę niezliczonej rzeszy ludzi. Jak jest teraz?


Cegielnia upadła i oprócz marzeń snutych swego czasu przez Burmistrza Osieckiego nie wygląda, żeby miało się tu cokolwiek wydarzyć w najbliższym czasie. Kolejnymi pod względem wielkości - o ile nie większe-  są zakłady chemiczne Boryszew, teraz chyba wykupione częściowo przez koncern chemiczny BASF. Produkuje się tu pewnie doskonale wszystkim znany płyn do chłodnic o nazwie Borygo. Swego czasu trwała też produkcja drzwi. Nie wiem, czy działa nadal.

Niestety dla mieszkańców zakłady boryszewskie pracują nadal i  wytwarzają swoje produkty w najlepsze. Piszę "niestety", ponieważ oprócz ogromnej liczby Borygo wytwarzają też potężną ilość zanieczyszczeń. Smród, jaki unosi się nad naszą dzielnicą jest niekiedy nie do wytrzymania i raczej nie żywię nadziei, że pozostaje bez wpływu na zdrowie moje i mojej rodziny, a także tysięcy ludzi tu zamieszkujących.

Ktokolwiek przejeżdżał przez tę dzielnicę w okolicach Biedronki, na pewno poczuł to, o czym piszę na własne nozdrza. Znajomi z okolicznych bloków przy ulicy Fabrycznej opowiadali mi historię o żółtawym pyle, jaki ukazuje się na barierkach balkonów czy oknach, za który ich zdaniem odpowiedzialny jest właśnie boryszewski zakład chemiczny.

Żeby było jeszcze ciekawiej - na terenie wspomnianego zakładu mieści się również oczyszczalnia ścieków, która to raczy nas dla odmiany zapachem skisłego szamba, przy okazji, jak twierdzą wędkarze, zatruwając rzekę. Wystarczy przejść się na spacer pod most ,na którym biegnie obwodnica i zlokalizować korytko, z którego często wylewa się piana. Okoliczni wędkarze twierdzą, że często można znaleźć w tych okolicach śnięte ryby, nie wiem, czy to prawda, ale może warto by to zweryfikować. Tak więc jeżeli nie czuć tutaj smrodu plastiku, można być pewnym, że zaraz poczujemy dobrze znany zapach kupy :)

I tak się właśnie żyje na Boryszewie.

Pewnie niektórzy z czytających powiedzą, że to głupota narzekać na zakład, który daje tylu ludziom pracę i płaci pewnie niezłe podatki do kiesy miasta. Uspokajam - pracowników ów zakład zatrudnia w większości tylko z grupą inwalidzką - jest to zakład pracy chronionej - a więc pewnie więcej pobiera rządowych dotacji niż płaci za pracownika. Ktoś może powiedzieć, że to szlachetna rzecz, ale jak to wygląda w praktyce, chyba wiedzą wszyscy.  Jeden z kierowników tego przedsiębiorstwa powiedział mi kiedyś "Boryszew nie lubi dużo płacić", wszelkie opinie, jakie posiadam, tylko te słowa potwierdzają.

Żeby nie pisać tylko o złych sprawach, napiszę, że na osoby tu zamieszkujące czeka fajny ośrodek kultury (niedawno zrewitalizowano tu klub, w którym gra się ciekawe koncerty), blisko znajduje się szkoła, przystanek autobusowy, sklep spożywczy, skład budowlany itd. Dziwne, że nikt do tej pory nie zadbał o godziwy dojazd do powyższych instytucji - drogi u nas są jedne z gorszych w mieście. Chodników nie ma w zasadzie wcale, więc nie ma o czym pisać :) Ulica 15. Sierpnia to zdecydowanie, zaraz po ulicy Chopina, najbardziej pilna inwestycja, przynajmniej z punktu widzenia mieszkańców, a co zrobią władze, to się okaże.

Jeżeli więc czyta mój tekst ktoś z okolic Boryszewa, niech podzieli się swoją opinią nt. życia w tej części miasta. Może warto byłoby się skrzyknąć i założyć jakieś stowarzyszenie, żeby zawalczyć o godziwsze warunki życia. Jak wiemy np. taki Mars potrafi zrobić drogę dojazdową, rozmawiać z okolicznymi mieszkańcami, a nawet organizuje pikniki dla osób mieszkających w okolicach zakładów. Finansowali nawet place zabaw w centrum. Bierze coś od nas, ale też daje od siebie - chyba tak to powinno wyglądać w cywilizowanym świecie? Większa grupa na pewno będzie miała większą siłę przebicia i mocniejszą pozycję w rozmowach.

Na początek proponuje, aby ktoś przyjrzał się temu co wypuszcza zakład do atmosfery...

 

Pozdrawiam,

Maciek

 

5
Oceń
(4 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy