Na początku była ciemność

/ 1 komentarzy / 27 zdjęć
Zdjęcia i foto: Na początku była ciemność Sztuki sceniczne sochaczew
+22

Zakończył się Międzynarodowy Festiwal Teatralny UNITY. Finałowy spektakl odbył się w Klubie Kontrast. Czworo młodych ludzi z kolektywu Nowa Sztuka zaprezentowała instalację performatywną „Black SQR”. Inspiracją był obraz Kazimierza Malewicza „Czarny kwadrat na białym tle”.

Autor obrazu tak pisał o sztuce: „Sztuka przeszłości, służąca religii i państwu, powinna w czystej (nieużytkowej) sztuce suprematyzmu obudzić się do nowego życia i zbudować nowy świat – świat doznań (…) Kwadrat to podstawowa forma suprematyzmu. To od niego pochodzą kolejne formy - koło i krzyż. Ta figura jest dla artysty "symbolem ładu, porządku wyższego stopnia, znakiem zwycięstwa człowieka nad chaosem natury (…) "Czarny kwadrat na białym tle" to naga pozbawiona ram ikona swego czasu. (…) Człowiek posiada nieograniczone możliwości poznawcze na czele z intuicją. Tylko ona jest w stanie odczuć istotę jedności człowieka, Ziemi i całego Kosmosu.”

Kolor czarny to tajemnica. Nikt nie wie co tak naprawdę dzieje się w czerni … może nic? Czerń jest brakiem światła i właśnie jego poszukiwali performersi. Połączyli w jeden byt intelekt, emocje i swoje ciała. Tylko w ten sposób byli w stanie zawładnąć czarną przestrzenią. Jest ona uosobieniem systemu totalitarnego. Odbiera on wyraz twarzy. Unifikuje uczucia. W zamian czasami da naleśnika z mlekiem.

Ostatni akcent festiwalu był prawdziwym finałem. Mieć trzeba nadzieję, że kolejne tego typu artystyczne wydarzenia będą coraz częściej gościły w naszym mieście.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

MaciekMaciek
0
fajne foty (9,15,18,23 odjazd) (2019-09-01 11:39)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy