Na wiersze czekamy do 1 grudnia

Ostatnie spotkanie dotyczące przygotowań do wydania pierwszej Antologii Sochaczewskiej Poezji przyniosło sporo nowości. Warsztaty poprowadził oczywiście Jerzy Jankowski.

Wspólnie z sochaczewskim Centrum Kultury i Miejską Biblioteką Publiczną prowadzimy największą z dotychczasowych akcji literackich na terenie naszego miasta. Jej finałem będzie wydanie unikalnej publikacji - antologii wierszy sochaczewskich poetów. Oceną zgłoszonych prac zajmie się osoba uznana w świecie literackim, niezwiązana z tutejszym środowiskiem. Będzie to mieszkający na stałe w Żyrardowie Jerzy Jankowski. Jest on  m.in. autorem książek: Słowokrwotok, Śpiewak i cisza czy My tu jeszcze wrócimy. Jego wiersze ukazały się w kilkunastu antologiach. 

Zainteresowanie projektem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Materiały, które do tej pory wpłynęły do naszej redakcji pozwalają wydać nie jeden, a nawet kilka tomików wierszy.

- Duża część utworów nadaje się do publikacji, są też takie, które wymagają niewielkich poprawek, w zasadzie tylko w dwóch przypadkach autorzy będą musieli trochę popracować nad materiałem - mówi Jerzy Jankowski.

Aby usprawnić prace, wspólnie z dyrektor Centrum Kultury Agatą Kalińską, postanowiliśmy skrócić termin nadsyłania prac.

- Wiersze przyjmować będziemy do 1 grudnia, a nie jak pierwotnie zakładaliśmy do ostatniego dnia tego miesiąca. Sadzę, że nasi poeci podjęli już decyzję o uczestniczeniu w tym przedsięwzięciu. Wykrystalizowała się stała grupa osób i nie chcemy przeciągać przygotowań - powiedziała nam Agata Kalińska.

Uruchomiliśmy specjalny adres mailowy, na który należy nadsyłać prace: antologia.sochaczew@gmail.com. Ponieważ różne osoby dostarczały różne ilości tekstów uznaliśmy, że jeden autor może przesłać dziesięć wierszy lub ilość materiału odpowiadającą dziesięciu stronom maszynopisu. Jedynie w wyjątkowych przypadkach Centrum Kultury oraz nasza redakcja  będzie przyjmować zgłoszenia w formie papierowej. Do prac należy dostarczyć krótką informację o autorze wraz ze zdjęciem. Trzeba mieć ukończone 16 lat.

Jedyna formalność, jakiej należy dopełnić, dotyczy podpisania oświadczenia, w którym stwierdza się, że jest się autorem przekazanych utworów i wyraża się zgodę na ich bezpłatną publikację.  Można to uczynić w naszej siedzibie przy ul. Żeromskiego 12 lub podczas kolejnego spotkania warsztatowego z Jerzym Jankowskim, które zaplanowane jest na piątek 13 grudnia o godz. 17.

Ostatnie z takich spotkań odbyło się 8 listopada, tradycyjnie w kramnicach.  Stanowiło ono połączenie wieczoru poetyckiego i warsztatów z udziałem uczestników projektu i jurora, uzupełnionych o formułę otwartego mikrofonu.  Dla zebranych przygotowaliśmy niespodziankę. Z minirecitalem poezji śpiewanej wystąpiła Jolanta Kawczyńska. Jerzy Jankowski, jako podziękowanie za pracę włożoną w przedsięwzięcie, otrzymał obraz autorstwa Michała Florczaka ufundowany przez Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni Inwalidów Jutrzenka.

Tą artystyczno-poetycką atmosferę chcemy utrzymać również podczas grudniowych warsztatów, na które już teraz zapraszamy.

Agnieszka Poryszewska

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy