Na Zlocie w Dęblinie

/ 4 zdjęć
Zdjęcia i foto: Na Zlocie w Dęblinie Historia i tradycja sochaczew

W dniach 14-17 maja 4 Sochaczewska Drużyna Harcerska „Koniczyna” wzięła udział w VII Ogólnopolskim Integracyjnym Zlocie Drużyn Harcerskich Nieprzetartego Szlaku ZHP (skupiających dzieci i młodzież niepełnosprawną) zorganizowanym na terenie 1 Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego.

Okazją do spotkania była 90. rocznica powstania Wyższej Oficerskiej Szkoły Sił Powietrznych w Dęblinie. Atrakcji nie brakowało. Uczestnicy zlotu zwiedzali m.in. XIX-wieczną Twierdzę Dęblin z jej zabytkami architektonicznymi i militarnymi, Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych oraz Muzeum Lotnictwa i Wojskowej Straży Pożarnej. Chętni mogli usiąść za sterami myśliwca MIG-29 oraz obserwować szkolenia przyszłych pilotów na symulatorach lotów. Wspólnie z drużynami z Dęblina, Sandomierza, Żnina, Warszawy, Międzylesia, Wrocławia brali również udział w Olimpiadzie Sportowej i grze terenowej harcersko-turystycznym szlakiem, w trakcie którego rozwiązywano zadania związane z historią Dęblina i Stężycy. Był też czas na rozmowy, piosenki, zabawy i pląsy przy blasku ogniska.

4 SDH po raz pierwszy brała udział w takim zlocie. Harcerze mogli zaobserwować ogrom pracy instruktorów i opiekunów nad osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i fizycznie. Służba druhom i druhnom z drużyn Nieprzetartego Szlaku jest bardzo odpowiedzialna, wiele uczy, pobudza wrażliwość wobec osób z niepełnosprawnością, a także przynosi dużo radości.


dh Michał Wrocławski
4 Sochaczewska Drużyna Harcerska „Koniczyna”

Nieprzetarty Szlak to działalność Związku Harcerstwa Polskiego na rzecz osób niepełnosprawnych. Mianem tym  nazywane  są  drużyny działające w placówkach kształcenia specjalnego, zakładach opiekuńczych, wychowawczych, zespołach opieki zdrowotnej, warsztatach terapii zajęciowej, domach pomocy społecznej. Nieprzetarty Szlak skupia dzieci i młodzież od 6 roku życia do ..., bez względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności. Niepełnosprawni zuchy i harcerze to dziś prawie 10 tys. osób wspieranych w rozwoju przez wykorzystanie metody harcerskiej. (www.ns.zhp.pl)

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Autor tego artykułu: Komenda ZHP w Sochaczewie wyłączył możliwość komentowania.

e-Sochaczew.pl poleca filmy