Naczelny Rabin Francji z wizytą w Sochaczewie

/ 13 komentarzy / 3 zdjęć

W środę, 2 stycznia, Sochaczew odwiedziła grupa francuskich Żydów na czele z Naczelnym Rabinem Francji i Prezesem Kongresu Rabinów Europejskich Josephem Sitrukiem oraz Jeanem-Claudem Nolla Pierwszym Radcą Ambasady Francji w Polsce. Joseph Sitruk wraz z synami oraz Jean - Claud Nolla odwiedzili Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, gdzie spotkali się z Bogumiłam Czubackim Burmistrzem Miasta, natomiast pozostała część delegacji udała się na Cmentarz Żydowski. Głównym celem wizyty było uczczenie rocznicy śmierci Samuela Bornsztajna.
Bogumił Czubacki wyraził radość z wizyty i podkreślił, że pamięć o ludności żydowskiej, stanowiącej kiedyś większość mieszkańców Sochaczewa, jest nadal żywa. Przypomniał, że w lipcu sentymentalną podróż po Sochaczewie odbył Pan Leon Firstenberg, mieszkający tu do 1937 roku, a towarzyszyło mu pięć pokoleń Rodziny Firstenbergów zamieszkałych w Izraelu, USA, Argentynie, Anglii i Hiszpanii. Burmistrz przekazał J. Sitrukowi pamiątkowy album, oraz zaprosił Naczelnego Rabina Francji do odwiedzenia muzeum w Żelazowej Woli poświęconego życiu i twórczości największego polskiego kompozytora F. Chopina, który część swego krótkiego życia spędził we Francji.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (13)

gngn
0
"Powoli Żydzi będą wykupywać Sochaczew"- jak to powiedziała jedna starsza pani, aby znowu Sochaczew był ich, kiedyś rządzili w Sochaczewie i teraz też mają coraz większy wpływ na to, co się dzieje.
(2008-01-09 06:19)
luciferatuluciferatu
0
nie wiem chłopczyku lub dziewczynko czy to co napisałeś to ironiczne podejście do tematu zwanego "Antysemityzm wśród moherowych słuchaczy Padre Rydzyka" i w jakim celu przytaczałeś słowa owej starszej pani czy też jest to twoje zdanie na ten temat. Jeżeli to drugie to uważam, że reprezentujesz poziom człowieka ery kamienia łupanego. 3maj się Lolku Lolkiewiczu tylko nie pisz już więcej takich bzdur. Najlepiej zrób sobie mały odpoczynek od udzielania się na wszelakich forch internetowych. Sam napisałeś w swym profilu, że nie lubisz gdy ocenia się ludzi po ich poglądach nie poznając ich wcześniej a tutaj taka wpadka. No chyba, że znasz rabina, który odwiedził niedawno Socho osobiście. W co zresztą wątpię.
Mimo wszystko pozdrawiam. (2008-01-10 22:03)
Deja vuDeja vu
0
Ja jestem za czystością narodu Polskiego. Żadnych innych. Osobiście troszeczkę im współczuje ze byli gnębieni przez tyle lat na kartach historycznych ale sami do tego doprowadzili, zostali „wydymani” na własnym podwórzu, taka jest kolej rzeczy słaby przegrywa na korzyść silniejszego.
Polska przetrwała potop Szwedów, III rozbiory, dwie wojny światowe, stan wojenny, rządy Kaczyńskiego i co ?.
Jesteśmy nadal w tym samym miejscu i dajemy rade. Zawsze przyświecał nam jeden cel: Honor, Bóg, Ojczyzna.
P.S
Pamiętający zawsze o naszych przodkach którzy polegli za naszą wolność.
Wasze starania nie poszły na marne i jak będzie trzeba . Ja też przeleje krew jednocześnie oddając Wam hołd …
(2008-01-13 13:48)
luciferatuluciferatu
0
Zobaczymy jak kolega o ksywce deja vu wyjedzie "za chlebem" np. do Anglii. Ciekawe co zrobi wtedy gdy napotka na anglików o podobnych przekonaniach, którzy również tak jak on będą za czystością swojego narodu:)? (2008-01-13 16:35)
Deja vuDeja vu
0
Luciferatu - dla mnie jesteś nic nie warta jednostką delikatnie mówiąc ... W Polsce się urodziłem i w Polsce doczekam swych dni. Masz płytkie pojecie na temat bicia kasy, skoro chcesz wyjeżdżać za granice żal mi Ciebie. Nie narzekam na brak gotówki i raczej nie będę bo myślę przyszłościowo a za granice to co najwyżej mogę polecieć na wakacje … pozdrawiam szydercze buhahaha >:) (2008-01-13 18:55)
Deja vuDeja vu
0
Może z tą jednostką społeczną trochę przesadziłem ...
Ale wstydź się swojej postawy - obcym trzeba bardzo dokładnie się przyglądać ... I trzymać ich krótko żądnego panoszenia i basta (2008-01-13 19:10)
luciferatuluciferatu
0
Stary w ogóle nie skumałeś o co mi chodzi, no al tego akurat się mogłem po tobie spodziewać. Mianowicie część Polaków wyjeżdża za granicę jedynie za chlebem i jeżeli tam byłyby takie jednostki, które traktują przybyszów z innych krajów w podobny sposób jak ty to no cóż mieliby przekichane. Dla mnie ludzie stworzyli sobie podziały na kraje, narodowości by się po prostu w jakiś sposób określić, zaakcentować swoją suwerenność i przynależność . Co ma swoje dobre i złe strony. Niestety te podziały wpływają na niektórych ludzi w ten właśnie sposób co na ciebie de ja vu tzn. wrogo do ludzi z innych narodowości. Czy ja mam iść za twoim przykładem i inwigilować każdą jednostkę, która wygląda nieco inaczej tzn. ma czarny kolor skóry, długie baki, brodę itp. uważam, że to chore podejście . Jestem patriotą ale chcę by w moim kraju było miejsce dla różnych ludzi. Może warto było by się zastanowić zjakiego powodu owi cudzoziemcy przyjeżdżają do nas może dokładnie z tego samego co my do innych krajów. Nas- Polaków w samych Stanach jest coś ok. 10 milionów czy w takim razie Amerykanie mają iść za twoim przykładem i wypędzać nas ze swojego kraju .Twoja postawa to nic innego jak rasizm a nie patriotyzm. Może znasz dobrze historie naszego kraju ale proponuję nieco przemyśleć ten temat ...no ale cóż taka podrzędna społeczna jednostka jak ja może wiedzieć:)?
A odnośnie emigracji to jest mi do tego obecnie daleko no ale kto wie co może wydarzyć się za jakiś czas. Dejavu nigdy nie mów nigdy . Pozdrawiam nieco mniej sarkastycznie.
Peace:) (2008-01-14 13:00)
kuniakunia
0
Dejavu, Luchieferatu nie napisał o sobie, że chce wyemigrować. Czytaj ze zrozumieniem. Zapewniam cię, że bardzo mu do tego daleko. JednaK nie oszukujmy się, dla wielu ludzi nie ma w naszym kraju dobrej pracy. Ludzie studiują, uczą się, po to żeby otrzymać w swoim zawodzie w Polsce niewiele powyżej tysiąca do ręki. Za granicą w swoim zawodzie zarobią dużo więcej, więc nie dziw się, że tylu naszych rodaków ucieka z kraju, który ich nie docenia. Widać nie znasz życia, bo przypuszczam, że twoi rodzice mają sporo mamony i nie musisz za bardzo się starać, żeby się utrzymać, bo sam tego robić nie musisz. Nie wypowiadaj się jednak za innych i nie poniżaj ludzi bardziej wartościowych od ciebie, szanujących innych. Bo ci, którzy nie potrafią szanować drugiego człowieka są nic nie warci. Zgadzam się z opinią Luchieferatu. Jesteś RASISTą. (2008-01-14 13:26)
Deja vuDeja vu
0
dla waszej wiadomości downy (nie obrażając osób chorych) moje relacje z ojcem nie są najlepsze a moja mama niestety nie żyje :(
Do wszystkiego doszedłem sam i mam wasze zdanie w wielkim poszanowaniu popaprańce. luciferatu sprawdź najpierw znaczenie patriotyzmu po[ pi ]ie a następnie zabieraj głos .... IM więcej kolorowych tym mniej naszej kultury. Zaczyna sie nie winne do momentu ... nim sie obejrzysz będziesz miał obcych na ważnych stanowiskach m.in. edukacja , Kultura itp itd. Oni nie będą wstanie nauczać przekazywać prawdy następnym pokoleniom i wcale się tym specjalnie nie będą przejmować . Weźmy przykład amerykanów te [ pi ] 80% sądzą ze obozy koncentracyjne były budowane przez Polaków ....
a dlaczego ???? bo uczą tam czarnuchy i pozostali którzy nie mają zielonego pojęcia jak było naprawdę.
kolejny przykład zobacz co dzieje się w Francji ciekaw jestem jak by Tobie spalili samochód jakieś pomioty które walczą bóg wie o co bo są mniejszością narodową ... Też chcesz takiej sytuacji. Naukowo stwierdzone że dopóki naród jest jednolity nie ma wewnętrznych rozdarć funkcjonuje lepiej i sprawniej i ja chce aby tak było ... (2008-01-14 16:49)
kuniakunia
0
ależ ty człowieku jesteś popaprany. Tak na marginesie, nie obchodzi mnie twoja sytuacja rodzinna, nie o tym tutaj mowa. Przez takich jak ty, Polska jest widziana przez inne narody w złym świetle. Powinniśmy się cieszyć, że ktoś z za granicy chce jeszcze odwiedzać nasz kraj. Luciferatu podał wcześniej przykład ile to nas, Polaków siedzi w Stanach i w innych krajach. Ciekawe co by było jak by tam myślano tak jak ty. Wypowiadając się na tym forum, pokazujesz jaki jesteś malutki, zakompleksiony i zacofany. W jakim świecie ty żyjesz? Byle jak najmniej takich jak ty, bo inaczej strach by było wyjść na ulicę,żeby butelką w głowę nie dostać za swoją odmienność kulturową. A tak w ogóle zespół Downa to bardzo nieprzyjemna choroba i nawet tobie nie życzę, żeby urodziło ci się dziecko z tą chorobą. Ja bynajmniej jej nie posiadam, więc mnie tak nie nazywaj. Nie znasz mnie, nie wiesz jak wyglądam, więc trochę kultury. Życzę ci też, żeby kiedyś ktoś nauczył cię trochę tolerancji, bo w końcu utoniesz w swoim jadzie. (2008-01-14 17:13)
Deja vuDeja vu
0
A propos nie trzeba być rasistą aby dostrzec negatywnych stron z udziałem ''innych''
Co do naszej sytuacji gospodarczej nie oczekujmy cudów po 20 latach demokracji . Cały obecny syf jest w większym lub mniejszym stopniu z powodowany przez poprzedni ustrój. Ludzie związani z nim jeszcze żyją i zajmują niekiedy ważne stanowiska. Teraz może być tylko lepiej ale i to zależy wyłącznie od nas. Nie mam nic przeciw wyjazdom za granice w celu zarobkowym ale sami powiedzcie przecież oni tam wykonują to samo tylko za lepsze pieniądze - no i koło się zamyka. Poprawmy gospodarkę i zarząd a my też doczekamy wysokich wynagrodzeń za naszą ciężka pracę .... mimo wszystko pozdrawiam :) (2008-01-14 17:16)
Deja vuDeja vu
0
zal mi Ciebie ... kunia (2008-01-14 17:18)
kuniakunia
0
no właśnie, poprawmy gospodarkę. szczerze mówiąc przy takich rządach jakie mamy w tej chwili to nieosiągalne i nie wiadomo czy owej poprawy gospodarki doczekamy. Teraz piszesz, że nie masz nic przeciwko wyjeżdżaniu w celach zarobkowych, wcześniej pisałeś że ten co wyjeżdża za granicę to nic nie warta jednostka. Określ się w końcu. To wyjeżdżanie w celach zarobkowych działa w obie strony. My wyjeżdżamy, do nas przyjeżdżają obcokrajowcy. Tylko, że jak my wyjeżdżamy to jest super, a jak do nas przyjeżdżają to źle, tak? A z jakiej racji tak ma być? Obcokrajowcy to też ludzie. My jesteśmy ludźmi, murzyn jest człowiekiem, żyd jest człowiekiem. Po co w ogóle takie kategoryzowanie? Nie przekonasz mnie do swoich chorych poglądów. Wytłumacz mi też czemu jest ci mnie żal. Napisałeś ot tak sobie, a nie zaargumentowałeś. Może sam nie wiesz? (2008-01-14 17:26)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy