Nagroda główna starosty dla sochaczewskiego chóru

/ 10 zdjęć

Niemal 250 chórzystów, wzruszające pieśni patriotyczne w ich wykonaniu, pamięć o historii Polski i integracja poprzez muzykę, to wszystko w ramach Wrześniowych Spotkań z Pieśnią Chóralną „Pamięć - Wdzięczność - Nadzieja". Gala finałowa odbyła się w niedzielę 29 września w kościele św. Wawrzyńca w Sochaczewie.

W Sochaczewie 29 września br. odbyła się 12. edycja Wrześniowych Spotkań z Pieśnią Chóralną im. Bohaterów Walk nad Bzurą. Do muzycznej rywalizacji przystąpiło 7 chórów z różnych regionów Polski. Sochaczewskiej publiczności zaprezentowały się grupy z Zielonki, Kobyłki, Sochaczewa, Zgierza, Tłuszcza i Łodzi.

Nagrodę starosty sochaczewskiego Tadeusza Korysia otrzymało Towarzystwo Śpiewacze Ziemi Sochaczewskiej pod dyrekcją Ewy Szałapskiej a wręczył ją zwycięzcom wicestarosta Janusz Ciura.

- Samorząd powiatowy zawsze wspiera tego typu imprezy, stanowiące o historii naszej Ziemi Sochaczewskiej. To wydarzenie jest niewątpliwie wyrazem hołdu i szacunku, jaki możemy oddać żołnierzom poległym w obronie naszej Ojczyzny. Każdego roku występujące zespoły prezentują swój dorobek artystyczny w przepięknych polskich pieśniach patriotycznych i ludowych. Jestem przekonany, że w i tym roku zarówno przesłuchania, jak i sam koncert galowy przywołały wiele pozytywnych doznań, wprowadzając nas w zadumę i refleksję. Należy docenić wysoki poziom prezentowanych utworów, a przede wszystkim chęć kultywowania polskiej tradycji związanej z wykonywaniem często zapomnianych, ale jakże wzruszających i pięknych pieśni patriotycznych i ludowych – zaznaczył wicestarosta Janusz Ciura.

Druga nagroda powędrowała do Chóru Mieszanego Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” w Zgierzu, natomiast trzecią nagrodą uhonorowano Towarzystwo Śpiewacze im. St. Moniuszki w Łodzi. Jury pokreśliło, że zmagania konkursowe odbywały się na bardzo wysokim poziomie, dlatego trudno było wybrać laureatów. Wszystkie chóry biorące udział w przeglądzie otrzymały pamiątkowe statuetki wykonane z drewna przez Jana Piątkowskiego.
Przesłuchania i koncert galowy są żywą lekcją historii zarówno dla samych wykonawców, jak i słuchaczy, dlatego mieszkańcy powiatu sochaczewskiego bardzo chętnie uczestniczą w tej niezwykłej uczcie muzycznej. Jest to szansa, aby wysłuchać w wybitnym wykonaniu niekwestionowanych perełek muzyki polskiej oraz uczcić pamięć Bohaterów Walk nad Bzurą z września 1939 roku. Symbolicznym gestem w trakcie gali było złożenie przez delegację kwiatów pod pomnikiem ofiar wojny. Niezwykłe wrażenie na publiczności wywarło wspólne wykonanie jednej z pieśni przez niemal 250 chórzystów.
W tym roku w jury konkursu Wrześniowych Spotkań z Pieśnią Chóralną zasiedli: Krzysztof Kusiel-Moroz profesor Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie, Dariusz Zimnicki – adiunkt w Katedrze Dyrygentury Chóralnej Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie, Zbigniew Szablewski – dyrygent Zespołu Wokalnego Towarzystwa Kultywowania Muzyki Chóralnej „Ars Antiqua”, członek Rady Artystycznej Federacji Caecilianum. Przegląd organizowany jest przez Miejski Ośrodek Kultury wspólnie z Chórem Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej.


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy