Nagroda starosty dla Chóru Ecclesia Cantans z Błonia

/ 17 zdjęć

Niemal 200 chórzystów, wzruszające pieśni patriotyczne w ich wykonaniu, pamięć o historii Polski i integracja poprzez muzykę, to wszystko w ramach XIII Wrześniowych Spotkań z Pieśnią Chóralną „Pamięć - Wdzięczność - Nadzieja". Gala finałowa odbyła się w niedzielę 28 września w kościele św. Wawrzyńca w Sochaczewie.

Wrześniowe Spotkania z Pieśnią Chóralną im. Bohaterów Walk nad Bzurą cieszą się od lat ogromną popularnością wśród chórów oraz przypadły do gustu mieszkańcom powiatu sochaczewskiego, którzy chętnie przychodzą na koncerty finałowe. - Do muzycznej rywalizacji w tym roku przystąpiło 5 chórów z różnych regionów Polski. Sochaczewskiej publiczności zaprezentowały się grupy z Błonia, Sochaczewa i Żyrardowa. Jury pokreśliło, że zmagania konkursowe odbywały się na bardzo wysokim poziomie a wykonywanie pieśni patriotycznych wymaga od chórzystów szacunku do języka polskiego i historii Ojczyzny – wyjaśniła Halina Pędziejewska, przewodnicząca Rady Powiatu, dyrektor MOK.

Na pierwszym miejscu uplasował się Chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej pod dyrekcją Ewy Szałapskiej. Nagrodę starosty sochaczewskiego Tadeusza Korysia za zajęcie drugiego miejsca otrzymał Chór Ecclesia Cantans z Błonia. Nagrodę chórzystom wręczył wicestarosta Janusz Ciura. Natomiast trzecie miejsce zajął na Chór Vivace z Sochaczewa. Jury przyznało także dwa równorzędne wyróżnienia. Powędrowały one do Chóru Echo oraz Chóru Lira z Żyrardowa.

- Samorząd powiatowy zawsze wspiera imprezy, stanowiące o historii naszej Ziemi Sochaczewskiej. Przesłuchania i koncert galowy są żywą lekcją historii zarówno dla samych wykonawców, jak i słuchaczy, dlatego mieszkańcy powiatu sochaczewskiego bardzo chętnie uczestniczą w tej niezwykłej uczcie muzycznej. Jest to szansa, aby wysłuchać w wybitnym wykonaniu niekwestionowanych perełek muzyki polskiej oraz uczcić pamięć Bohaterów Walk nad Bzurą z września 1939 roku. Niezwykłe wrażenie na publiczności wywarło wspólne wykonanie pieśni przez niemal 200 chórzystów – podsumował Janusz Ciura, wicestarosta sochaczewski.

Symbolicznym gestem w trakcie gali było złożenie przez delegację kwiatów pod pomnikiem ofiar wojny. Publiczność mogła wysłuchać wzruszającej interpretacji pieśni patriotycznej przygotowanej przez laureatki I Powiatowego Konkursu Piosenki Patriotycznej 2013 - Marię Stasiak, Julię Górnicką oraz Julię Woźnicką. Koordynatorką konkursu jest Kinga Zdankiewicz-Przybylska.

W jury konkursu Wrześniowych Spotkań z Pieśnią Chóralną zasiedli: Krzysztof Kusiel-Moroz profesor Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie, Dariusz Zimnicki – adiunkt w Katedrze Dyrygentury Chóralnej Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie, Zbigniew Szablewski – dyrygent Zespołu Wokalnego Towarzystwa Kultywowania Muzyki Chóralnej „Ars Antiqua”, członek Rady Artystycznej Federacji Caecilianum. Przegląd organizowany jest przez Miejski Ośrodek Kultury wspólnie z Chórem Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy