Najlepsi pociągną resztę

/ 7 zdjęć
Zdjęcia i foto: Najlepsi pociągną resztę NGO lokalne sochaczew
+2

Jednym z najważniejszych wyzwań stojących dziś przed Polską jest zbudowanie kapitału społecznego oraz przygotowanie kadr publicznych do wprowadzania kluczowych zmian - takie cele stawia sobie Szkoła Liderów założona przez prof. Zbigniewa Pełczyńskiego.

Dzięki jego inicjatywie i pracy  nieprzerwanie od 1994 działa w Polsce Szkoła Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego – będąca jednym z flagowych projektów tej instytucji. Jest ona intensywnym szkoleniem dla osób z doświadczeniem w działalności publicznej – samorządzie terytorialnym, instytucjach i inicjatywach obywatelskich, środowiskach opiniotwórczych, partiach politycznych i organizacjach pozarządowych.Do jej absolwentów należą m.in. Krzysztof Kwiatkowski, były minister sprawiedliwości, poseł na Sejm obecnie prezes NIK, Urszula Pasławska, wiceminister skarbu, wiceprezes PSL, Robert Biedroń, poseł na Sejm, Zbigniew Girzyński, poseł na Sejm, Przemysław Wipler, poseł na Sejm,  Marek Wójcik, poseł na Sejm, Paweł Poncyljusz, wiceprezes PJN, Witold Ferenc, prezes Stowarzyszenia Konsultantów Politycznych, Marcin Walecki, OBWE,  Sergiusz Trzeciak, były prezes zarządu Instytutu Sobieskiego http://szkola-liderow.pl/szkola_liderow_organizacji_pozarzadowych.php

 

Jest to miejsce gdzie raz do roku 35 zakwalifikowanych osób ma możliwość przejść bardzo intensywne dwutygodniowe szkolenie dotyczące m.in. takich spraw jak:

- aktualnych politycznie tematów: gospodarka, ekologia, system socjalny, edukacja, kultura,  energetyka z perspektywy polskiej i europejskiej,

- dyskusji z politykami i liderami życia publicznego w Polsce,

- warsztatów formułowania stanowisk, negocjacji, wiązania koalicji,

- debaty oksfordzkie,

- prac parlamentarnych,

- treningu liderskiego,

- szkolenia „public speaking”.

 


Jednak największą wartością tej szkoły jest to, że wspólnie w zespołach współpracują osoby z Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Twojego Ruchu, Partii Zielonych, Stowarzyszenia Republikanów, Demokracji Bezpośredniej, Polskiej Partii Piratów oraz bezpartyjnych działaczy społeczno-politycznych. Daje to możliwość swobodnej wymiany myśli, debaty, budowy kultury otwartości oraz wzajemnego zrozumienia.
Bardzo cieszę się, że miałem możliwość wziąć udział w jego XXII edycji. Te niezwykle intensywne 14 dni będę wspominał bardzo długo.  Właśnie ze względu na możliwość poznania i współpracy liderów z różnych środowisk z całego kraju nie bez przesady powiem, że było to moje najbardziej konstruktywne życiowe doświadczenie. Jestem bardzo wdzięczy prof. Zbigniewowi Pełczyńskiemu za to, że stworzył takie miejsce.
Chciałbym także zachęcić wszystkie osoby działające na rzecz dobra wspólnego w naszym powiecie o aplikowanie do kolejnej edycji w przyszłym roku i latach następnych. Wyniesionej z niej wiedzy, konstruktywnych kontaktów oraz otwartości nie sposób przecenić.

Więcej informacji można znaleźć pod poniższym linkiem:

http://szkola-liderow.pl/nasze_projekty.php


Piotr Gaik

Z wykształcenia magister ekonomii, jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Absolwent XXII Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego. Pracuje na rzecz wspierania inicjatyw w zakresie rozwoju powiatu sochaczewskiego oraz dzielnicy Chodaków. Jest pomysłodawcą i współrealizatorem wielu inicjatyw na terenie miasta Sochaczew w tym wprowadzenia Budżetu Obywatelskiego w Sochaczewie.  Współzałożyciel Stowarzyszenia Przyjazne Miasto Sochaczew. Pełni także II kadencje funkcje Sekretarza Koła Sochaczew Platformy Obywatelskiej RP.  *Zdjęcia z XXII Szkoły Liderów - Łukasz Kohut 

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy