Zaloguj się do konta

Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości: program uroczystości miejskich

Redakcja
2018-11-04
Spotkania, jubileusze

Poniżej przedstawiamy Program Jubileuszowych Uroczystości Miejskich z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości. Uroczystości związane z świętem rozłożone są na dwa dni – sobotę, 10 listopada i niedzielę, 11 listopada i obejmą teren całego miasta.

Uroczystości rozpoczną się 10 listopada o godzinie 14.00 otwarciem wystawy Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość i wykładem konsula RP na Litwie, Piotra Wdowiaka pt. Dziedzictwo ideowe Marszałka Józefa Piłsudskiego na tle innych koncepcji litewskich Polaków, który połączony zostanie z przedstawieniem prezentacji multimedialnej Marszałek Józef Piłsudski i pierwsi Niepodlegli na pl. Kościuszki i w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Tego dnia, w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą możemy spodziewać się również, o 15.00, otwarcia wystawy przygotowanej przez Komendę Powiatową Policji w Sochaczewie pt. Legiony Polskie, a także, o 15.30, promocji książki Bogusława Kwiatkowskiego pt. Kalendarium Sochaczewa 1918 – 1939. Co więcej, o godzinie 17.00, w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. Chopina 101 odbędzie się musical Niepodległa – i iskra tylko oraz otwarcie wystawy Duma oręża polskiego. O godzinie 20.00 na pl. Kościuszki będziemy mogli obejrzeć spektakl laserowy z animacjami Historia niepodległej Polski.

W niedzielę, 11 listopada o godzinie 13.00 nastąpi złożenie kwiatów na grobach Ignacego Włodzimierza Garbolewskiego i majora Feliksa Kozubowskiego na cmentarzu parafialnym przy ulicy Traugutta, a pół godziny później na ul. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego odbędzie się uroczysty przemarsz harcerzy z Hufca ZHP Ziemi Sochaczewskiej im. II batalionu 18 p.p. O godzinie 14.00 nastąpi odsłonięcie popiersia marszałka Józefa Piłsudskiego na skwerze przed budynkiem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą bohaterskich strażaków, a także będziemy mogli wysłuchać wystąpienia kustosza Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą – Jakuba Wojewody pt. Józef Piłsudski – życie i działalność. Około godziny 15.00 odbędzie się rekonstrukcja przedwojennego wystąpienia burmistrza, złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą sochaczewskich bohaterów ufundowaną z racji 100 rocznicy odzyskanie Niepodległości oraz pod figurą Chrystusa Zmartwychwstałego, ufundowaną przez mieszkańców Sochaczewa w 1919 r., w pierwszą rocznicę odrodzenia Polski oraz, na pl. Kościuszki, uroczystości miejskie z udziałem pododdziałów 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej. Uroczystości związane ze Świętem Niepodległości zakończy uroczysta msza święta o godzinie 16.00 w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w parafii św. Wawrzyńca, a zaraz po niej koncert Pamiętajmy o przeszłości, o nas też wspominać będą 250 osobowego Chóru „Niepodległa”

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc