Nasz powiat bogaty w tradycje

/ 29 zdjęć
Zdjęcia i foto: Nasz powiat bogaty w tradycje Promocja regionu sochaczew
+24

Kiermasz „Wielkanoc na Mazowszu”

Niedzieli Palmowej na Ziemi Sochaczewskiej od dziewięciu lat towarzyszy impreza wystawienniczo-promocyjna „Wielkanoc na Mazowszu” organizowana w hotelu Chabrowy Dworek, w miejscowości Seroki Wieś. Kiermasz wielkanocny to nie tylko prezentacja świątecznych dekoracji, własnoręcznie wykonanych wyrobów i wielkanocnych potraw, to także kultywowanie regionalnej mazowieckiej tradycji.


W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, można było kupić wiele świątecznych dekoracji. Były m.in. pisanki, palmy, baranki, serwety oraz inne wyroby, jak choćby rzeźby, obrazy czy biżuteria. Nie mogło też zabraknąć prezentacji stołu świątecznego zastawionego tradycyjnymi potrawami regionalnymi oraz możliwości ich degustacji. Można było spróbować takich dań, jak żur wielkanocny, schab pieczony z jabłkami, rolady z indyka, pasztet z zająca, jaja faszerowane w sosie tatarskim. Był też chleb domowy i ciasta, a także produkty ekologiczne, jak czosnek z ziołami w oleju, buraczki ćwikłowe w zalewie czy podgrzybki marynowane.
Po godzinie 13.00 palemki, koszyczki i całe stoiska poświęcił proboszcz parafii w Pawłowicach ks. dr Jarosław Wojcieski.

Twórcom i artystom ludowym za udział w „Wielkanocy na Mazowszu” oraz licznie przybyłym zwiedzającym podziękował starosta sochaczewski Tadeusz Koryś, który podkreślił potrzebę utrwalania polskich tradycji i zwyczajów związanych z nadchodzącym świątecznym czasem. - Wydarzenie to na stałe wpisało się w kalendarz imprez wystawienniczych organizowanych na Mazowszu – powiedział starosta Tadeusz Koryś i wskazał, iż z każdym rokiem cieszy się dużym uznaniem wśród mieszkańców, nie tylko naszego powiatu. - Każda z edycji przynosi spodziewane efekty społeczne i promocyjne oraz udowadnia potrzebę kontynuacji cyklu imprez wystawienniczych, czego dowodem jest ogromna liczba osób zainteresowanych udziałem – dodał starosta.
Atrakcją dla wystawców, którzy mają możliwość zaprezentowania swoich wyrobów, był organizowany konkurs na najładniejszą palemkę, dekorację wielkanocną, koszyczek oraz najciekawsze stoisko wystawiennicze. Puchary starosty trafiły do: Jagody Domagały z firmy GAJM. Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie oraz Jolanty Łopaty, zaś puchar firmy TWS – Ubezpieczenia Sochaczew za najładniejszą dekorację wielkanocną do Tatiany Śpiewak.

Starosta Tadeusz Koryś wraz z przewodniczącą Rady Powiatu Haliną Pędziejewską każdemu z wystawców wręczył podziękowania za udział w imprezie, zapraszając tym samym do udziału w kolejnych. Szczególne podziękowania starosta skierował do Marii i Jerzego Haber – współorganizatorów imprezy, u których już po raz dziewiąty impreza się odbywa.

Impreza współfinansowana była ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Honorowy patronat nad nią objął marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Wydarzenie to wsparła także firma TWS – Ubezpieczenia z Sochaczewa.

Na kiermasz przybyło wielu mieszkańców. W tym szczególnym przedświątecznym czasie byli z nami m.in. także wicestarosta sochaczewski Janusz Ciura, członek Zarządu Powiatu Przemysław Gaik, przewodnicząca Rady Powiatu Halina Pędziejewska, radny sejmiku woj. mazowieckiego Mirosław Adam Orliński, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Marcin Podsędek, wójt gminy Sochaczew Mirosław Orliński oraz wójt gminy Teresin Marek Olechowski. A także przewodniczący Rady Gminy w Teresinie Bogdan Linard oraz radni powiatowi, miejscy i gminni.

Organizatorzy – Wydział Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Sochaczewie oraz Hotel Chabrowy Dworek, składają serdeczne podziękowania wystawcom oraz mieszkańcom za tak liczny udział w kiermaszu, który wprowadził nas niewątpliwie w klimat pięknych świąt Wielkiejnocy.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy