Naszym obowiązkiem jest pamiętać

/ 1 komentarzy / 12 zdjęć
Zdjęcia i foto: Naszym obowiązkiem jest pamiętać Historia i tradycja sochaczew

W historii Polski wrzesień 1939 roku naznaczony jest wieloma tragicznymi wydarzeniami. Współcześnie jest miesiącem uroczystości i inicjatyw upamiętniających poległych i pomordowanych w obronie naszej Ojczyzny. 17 września powiat sochaczewski udowodnił, że zna historię, pamięta bohaterskie czyny żołnierzy i swoich mieszkańców. Tego dnia w 75. rocznicę wydarzeń odbył się II rajd rowerowy „Ku chwale Bohaterom ‘39”, a w Łaziskach uroczystość odsłonięcia pomnika ofiar faszystowskich nalotów w dniach 17 i 18 września na drodze Iłów – Młodzieszyn – Witkowice.

Rajd rowerowy ruszył sprzed budynku Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego, skąd jego uczestników wystartowali Janusz Ciura, wicestarosta sochaczewski, Marcin Podsędek, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego, Tomasz Obrączka, dyrektor ZS RCKU, Jerzy Żelichowski, radny powiatowy, oraz Urszula Pawlak, radna miejska. W rajdzie udział wzięli uczniowie „Ogrodnika” oraz Gimnazjum w Młodzieszynie wraz z kadrą pedagogiczną – szkół, które noszą imię Bohaterów Walk nad Bzurą 1939 roku. Peleton prowadzony przez Ryszarda Nowakowskiego zatrzymywał się w miejscach pochówku żołnierzy, by złożyć kwiaty i zapalić znicze. Rowerzyści dojechali do Łazisk, gdzie odsłonięto pomnik pamięci ofiar niemieckiego nalotu i walk w dniu 17 września 1939 roku w rejonie Iłowa, Łazisk, Bud Starych i Młodzieszyna. Poświęcił go proboszcz z parafii w Młodzieszynie ksiądz Krzysztof Borucki.

Uroczystość miała niezwykle podniosły charakter. Wartę honorową wystawił 37. dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej, której towarzyszyli harcerze z 8. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Ostoja” z Iłowa. O historyczną oprawę zadbali członkowie Muzealnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, którzy po okolicznościowych przemówieniach składali kwiaty pod pomnikiem. Samorząd powiatowy reprezentował Tadeusz Koryś, starosta sochaczewski, który wraz z Powiatowym Zarządem Dróg znacząco przyczynił się do powstania pomnika. Kancelarię Prezydenta RP reprezentował Maciej Czulicki z Biura Bezpieczeństwa Narodowego, przybyli także przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej. Zatrzymana przez wcześniejsze zobowiązania prezydentowa Karolina Kaczorowska przekazała list odczytany przez Bogdana Rybickiego. Udział w uroczystości wzięła także Elżbieta Skotnicka-Tracka, wnuczka gen. Grzmota-Skotnickiego, który poległ we wrześniowych walkach w Tułowicach. Licznie przybyła również młodzież ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Iłowie oraz Liceum Ogólnokształcącego im. F. Chopina w Sochaczewie wraz z nauczycielami i dyrekcją, dołączając do rowerzystów z „Ogrodnika” i młodzieszyńskiego gimnazjum. Obecni byli także przedstawiciele Wojska Polskiego, strażacy z OSP Łaziska i mieszkańcy z okolicznych miejscowości.

Po uroczystości na uczestników czekała grochówka wojskowa przygotowana przez Dom Gościnny Radoszyna, po której rowerzyści bezpiecznie wrócili tym samym szlakiem do swoich szkół.
Rajd rowerowy zabezpieczali policjanci z Komendy Powiatowej w Sochaczewie oraz karetka pogotowia ze Szpitala Powiatowego. Serwis techniczny zapewniła firma Delta Sport państwa Wadeckich, która również ufundowała gadżety rowerowe dla uczestników.

Organizatorami tego wydarzenia byli: Stowarzyszenie „Droga 3838W – Trakt Pamięci 1939”, Starostwo Powiatowe w Sochaczewie, Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

jerzyk2205jerzyk2205
0
Jako członek Stowarzyszenia "Droga 3838W - Trakt Pamięci 1939" i osoba zaangażowana w sprawy organizacyjne związane z budową pierwszego pomnika Traktu Pamięci 1939, w imieniu założycieli Stowarzyszenia, pragnę serdecznie podziękować i pogratulować sukcesu Prezesowi Stowarzyszenia - Wojciechowi Dziurewiczowi i jego Małżonce Beacie. Jestem pełen uznania za ich determinację w dążeniu do celu, pokonanie wielu przeszkód, w tym braku zrozumienia. Mimo to z pomocą przyjaciół, ludzi dobrej woli, pasjonatów historii września 1939 roku oraz życzliwych samorządowców pomnik w Łaziskach stanął. Uroczystość odsłonięcia pomnika była godna, przy pięknej pogodzie, z licznym udziałem młodzieży, która jest głównym adresatem działań Stowarzyszenia i zapoczątkowanego projektu. Wszystkim uczestnikom uroczystości Stowarzyszenie "Droga 3838W - Trakt Pamięci 1939" składa serdeczne podziękowania. (2014-09-22 22:39)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy