Nie bądź bezmyślny podczas upałów!

/ 1 komentarzy
Zdjęcia i foto: Nie bądź bezmyślny podczas upałów! Komunikaty sochaczew

Sierpień zaskoczył wszystkich wyjątkowo wysoką temperaturą. Jednak taka pogoda niesie ze sobą ogromne zagrożenie. 6 sierpnia 2015 roku dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Sochaczewie odebrał zgłoszenie dotyczące pozostawionego w zamkniętym samochodzie psa. Samochód zaparkowany był w upalny dzień w centrum Sochaczewa. Niedługo po dojeździe na miejsce zastępu straży pożarnej, pojawił się właściciel pojazdu. Został pouczony przez strażaków, a o całym zajściu poinformowano Policję. Tym razem zwierzę zostało w porę uwolnione…

 

Pozostawianie dzieci lub zwierząt w nagrzanym samochodzie jest przejawem skrajnej głupoty i nieodpowiedzialności. Zamknięty samochód działa jak akumulator ciepła. Szyby przepuszczają promienie słoneczne, które nagrzewają wnętrze pojazdu, a jednocześnie te same szyby stanowią izolator zatrzymujący ciepło w środku. Temperatura wewnątrz auta zaparkowanego przy upalnej pogodzie może osiągnąć nawet 90oC. Wówczas wystarczy kilka minut by doszło do tragedii.

 

Widząc taką sytuację nie przechodźmy obojętnie. Reagujmy! Kiedy w szybki sposób nie jesteśmy w stanie odnaleźć właściciela pojazdu, właściwym zachowaniem jest wezwanie służb. W skrajnych przypadkach, dopuszczalne jest nawet wybicie szyby w samochodzie. Działamy wówczas w stanie wyższej konieczności, ratując zagrożone życie i zdrowie, co zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego wyłącza odpowiedzialność za zniszczone mienie.

 

Tekst: mł. kpt. R. Krupa – rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Sochaczewie

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

robroyrobroy
0
nieodpowiedzialność to nie tylko zamykanie w samochodzie,dzisiaj byłem rachmistrzem-liczyłem spacerujące i wożone wózkami dzieci,na dwadzieścia dwa przypadki-18 nie miało żadnych nakryć głowy ! mamuśka stojąc pod światłami spytała się synka-Rafałku,gorąco Ci? mały tylko kiwnął główką,gołą główką ! myśleć , myśleć,kilka dni temu napisałem że dobrą ochroną w czasie upałów są parasolki,lekkie,kolorowe-nie czarne ! widziałem dzisiaj jedną kobietę osłaniającą się od słońca białą parasolką i jakby lekko zdziwione spojrzenia niektórych przechodniów (2015-08-11 18:16)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy