Nie możemy zapomnieć

/ 12 zdjęć
Zdjęcia i foto: Nie możemy zapomnieć Historia i tradycja sochaczew
+7

W gawłowskim pałacu odbyła się kolejna impreza mająca historyczny kontekst. Składała się ona z dwu części. W pierwszej, pasjonat historii Andrzej Kornacki opowiedział o projekcie „zapomniani.pl”. Dokumentuje on fotograficznie nagrobki na okolicznych cmentarzach, a następnie pisze biografie ludzi zasłużonych dla rozwoju Mazowsza, a powszechnie zapomnianych. Opracowanych zostało już kilkadziesiąt bardzo ciekawych historii.

W części drugiej Marek Orzechowski zaprezentował swoją najnowszą książkę „Zapomniana cukrownia w Młodzieszynie”. Została ona wydana dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałka Województwa Mazowieckiego. Autor bardzo ciekawie opowiedział o miejscu, którego już nie ma. Fabryka cukru działała bardzo prężnie, a jej wyrób znany był nawet w Stanach Zjednoczonych. Zarządzana ona była jak na tamte czasy w sposób bardzo nowoczesny. Oprócz pracy zabezpieczała także inne potrzeby socjalne pracowników. Istniała w niej także straż pożarna, która miała swoją orkiestrę. O tych oraz innych faktach dotyczących nieistniejącej cukrowni można się dowiedzieć czytając kolejną ciekawą historyczną publikację dotyczącą naszego powiatu. Książkę z autografem autora można otrzymać podczas spotkań promocyjnych. Kolejne odbędzie się 24 listopada w Młodzieszynie.

Po prezentacji, sympatyczni właściciele pałacu Agnieszka i Zbyszek zaprosili na pyszne ciacha oraz kawę lub herbatę. Kolejny bardzo przyjemny wieczór można było spędzić w tym uroczym miejscu, które dzięki fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza zaczyna kolejny etap budowania swojej jakże interesującej historii.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy