Nie wpuszczaj do domu złodzieja!

W Sochaczewie do mieszkania przy ulicy Żeromskiego weszło troje ludzi i podając się za pracowników MOPS-u dokonali kradzieży pieniędzy. Policjanci cały czas apelują o zachowanie ostrożności. Komenda Powiatowa Policji w Sochaczewie ponownie ostrzega mieszkańców naszego powiatu o osobach, które pod pozorem zbiórki pieniędzy na leczenie lub rehabilitację, sprzedaży kocy lub pościeli, wykorzystują nieuwagę i łatwowierność, po czym kradną z naszego mieszkania pieniądze lub też inne cenne rzeczy.

Co zrobić żeby nie zostać ofiarą oszusta:

- bądźmy ostrożni przy nawiązywaniu kontaktu z nieznajomymi przychodzącymi do naszego domu, gdyż mogą być to oszuści, którzy w celu osiągnięcia własnych korzyści często stosują techniki manipulacji,

- nie wpuszczajmy pod żadnym pozorem nieznanych osób do mieszkań czy domów,

- nie należy angażować się w sytuacje przedstawiane przez obcych,

- początek spotkania jest najważniejszym momentem, gdyż już wtedy jesteśmy poddawani intensywnej manipulacji,

- nie wdawajmy się w dyskusje z nieznajomymi odwiedzającymi nasze domy, gdyż oni tego właśnie oczekują, a rozmowa jest sposobem na wzbudzenie zaufania,

- jeśli sytuacja czy rozmowa zaczyna się rozwijać - najlepiej od razu urwać kontakt z nieznajomym,

- oszuści bardzo często bazują na ludzkich uczuciach i emocjach, które próbują w nas wzbudzić.

Lekkomyślne wpuszczenie oszusta do domu może skończyć się znacznie gorzej. Przestępca, który zostanie przez nas przyłapany na kradzieży lub rozpoznamy jego zamiary, może być niebezpieczny i zagrozić naszemu zdrowiu, a nawet życiu.

Jeżeli uważacie Państwo, że odwiedzająca was osoba może być oszustem niezwłocznie zwróćcie się o pomoc do najbliższych lub sąsiadów i powiadomcie Policję – telefon 997 lub 112 z telefonu komórkowego.

W razie wątpliwości i obaw, że możemy stać się ofiarą oszustwa należy skontaktować się z najbliższa jednostka Policji. Patrol wylegitymuje taką osobę sprawdzając jej tożsamość. Pamiętajmy, że najczęściej ofiarami oszustów są osoby starsze lub dzieci pozostawione bez opieki. Oszuści próbują podszywać się np. pod inkasentów, pracowników pomocy społecznej, a nawet pracowników socjalnych czy tez handlowców.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Autor tego artykułu: Komenda Powiatowa Policji w Sochaczewie wyłączył możliwość komentowania.

e-Sochaczew.pl poleca filmy