„Niedziela współpracy w rodzinie” - relacja z kolejnego projektu

/ 10 zdjęć
Zdjęcia i foto: „Niedziela współpracy w rodzinie” - relacja z kolejnego projektu Imprezy cykliczne sochaczew
+5

Dzień 2 grudnia 2018 r. był dla rodzin zastępczych „niedzielą współpracy w rodzinie”, bo tak właśnie został nazwany nasz kolejny projekt, który mogliśmy zrealizować dzięki dofinansowaniu ze środków z budżetu województwa Mazowieckiego oraz uprzejmości Anglojęzycznego Niepublicznego Przedszkola Leśne Skrzaty, które nie pierwszy i mamy nadzieje nie ostatni raz udostępniło nam swoje sale i ugościło pysznym posiłkiem. Co się działo tego dnia?

Na początek warsztaty dotyczące współpracy i komunikacji:

·       dla młodszych dzieci (do 12 roku życia), krótka prezentacja na temat współpracy przeprowadzona przez pedagoga i połączona z zajęciami praktycznymi prowadzonymi przy wykorzystaniu klocków lego w ramach warsztatów „Edukido”. W czasie tych warsztatów dzieci rozwijały umiejętności konstrukcyjne i sensoryczno-motoryczne, ale przede wszystkim musiały ze sobą współpracować, aby osiągnąć pożądany efekt.

·       dla rodziców i starszych dzieci tj. powyżej 12 roku życia, przeprowadzone zostały przez psychologa warsztaty dotyczące współpracy i komunikacji w rodzinie, ukierunkowane na rozwijanie zdolności komunikacyjnych oraz wypracowanie umiejętności rozwiązywania codziennych trudności w oparciu o mocne strony i potrzeby każdej osoby. Praktyczna część warsztatów obejmowała wspólna zabawę w „PYTAKI” – grę polegającą na losowaniu przez każdego z graczy pytania dotyczącego np. sfery życia rodzinnego, wiedzy na temat upodobań i zainteresowań poszczególnych członków rodziny, emocji i uczuć.  Ta zabawa umożliwiła uczestnikom wykorzystanie zdobytej wiedzy podczas gry, ale także stanowiła element wglądu we własną rodzinę, okazję do poznania jej mocnych stron i odkrywania jej zasobów.

 

Po warsztatach zjedliśmy smakowity obiad, podczas którego każdej rodzinie rozdana została gra PYTAKI i pisakowe malowanki dla dzieci. Prezenty te stanowiły zachętę do wspólnego spędzania czasu i dalszego rozwijania umiejętności komunikacji i współpracy.

Po posiłku przyszła pora na wyjazd do pokoi zagadek w Warszawie, gdzie rodziny musiały wspólnie współpracować, aby rozwiązać szereg zagadek i móc wydostać się z pokoju. To wymagało od uczestników nie tylko logicznego myślenia i spostrzegawczości, ale przede wszystkim umiejętności współpracy i to pod presją czasu, ponieważ  na wydostanie się z pokoju uczestnicy mieli tylko godzinę. Wszystkim rodzinom udało się rozwiązać zadania i wyjść z pokoi w wyznaczonym czasie.. BRAWO.

Na zakończenie tego intensywnego dnia udaliśmy się do Wilanowa by w zimowy wieczór podziwiać iluminacje świetlne. Pomimo dość mroźnej pogody wrażenia były niezapomniane i jeszcze na długo pozostaną w naszej pamięci.

Już w następnym tygodniu 9 grudnia mogliśmy powspominać ten wyjazd na spotkaniu mikołajkowym które odbyło się w Ośrodku Kultury w Teresinie. Skorzystaliśmy z zaproszenia działającej w tym ośrodku grupy teatralnej na spektakl opowiadający o tradycjach bożonarodzeniowych i istocie Świat Bożego Narodzenia. Przedstawienie wprowadziło nas w pełną ciepła i miłości atmosferę przedświąteczną. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku i upominków dla dzieci.

Co dalej. Świąteczny czas i koniec roku, który będzie czasem podsumowań i przygotowań na kolejny rok. Co przyniesie? Zobaczymy i na pewno opowiemy.  

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy