Zaloguj się do konta

Niepokalanów uczcił pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie
2014-06-04
Spotkania, jubileusze
W Niepokalanowie w minioną niedzielę (1 czerwca) miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej tragicznie zmarłych w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M 10 kwietnia 2010 roku. Tablicę ufundowali mieszkańcy gminy Teresin i Wspólnota Klasztorna Niepokalanowa, by w ten sposób uczcić pamięć śp. Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP, jego małżonki oraz pozostałych 94 ofiar, którzy, służąc Ojczyźnie, zginęli w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W uroczystości wziął udział Tadeusz Koryś, starosta sochaczewski.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą koncelebrowaną przez ks. bpa Józefa Zawitkowskiego z Łowicza. Wspólnie z licznie przybyłymi wiernymi modlił się on w intencji 96 osób, które zginęły na pokładzie rządowego samolotu. Podczas nabożeństwa, na którym obecne były poczty sztandarowe szkół z terenu parafii, Ochotniczej Straży Pożarnej z Niepokalanowa i Paprotni oraz wspólnot parafialnych, wystąpił chór z orkiestrą parafialną.

Po mszy wszyscy udali się na teren za bazyliką. Uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali wspólnie Jacek Sasin, poseł RP, Bartosz Fetliński, syn tragicznie zmarłej senator Janiny Fetlińskiej, oraz o. Mirosław Bartos, gwardian Niepokalanowa.

Jesteście świadkami śmierci, która nie powinna ulec zapomnieniu – głosi napis na tablicy, który jest cytatem z wypowiedzi św. Jana Pawła II, skierowanej do Rodzin Katyńskich w 1996 roku.

Na uroczystość miał przybyć Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, niestety zatrzymały go obowiązki służbowe. W jego imieniu specjalny list odczytał Jacek Sasin.
Przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod odsłonięta tablicą. W uroczystości uczestniczyli między innymi Maciej Małecki, poseł RP, Marek Olechowski, wójt gminy Teresin, Marek Jaworski, zastępca wójta, Bogdan Linard, przewodniczący Rady Gminy Teresin.
Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc