Niereformowalni i już, bo niczego nie da się im narzucić

Zdjęcia i foto: Niereformowalni i już, bo niczego nie da się im narzucić Sztuki sceniczne sochaczew

Powstali spontanicznie, od słowa do słowa, z potrzeby serca w czerwcu 2012 roku. Najpierw był przewrotny pomysł zrobienia dla uczniów z okazji Dnia Dziecka przedstawienia zagranego przez nauczycieli. W samym sercu twórczej żyłki Szkoły Podstawowej nr 4 w Sochaczewie. Chwyciło dzieci, i chwyciło nauczycieli. Zapragnęli grać dalej. Również dla dorosłych. Ale nie sztampę, nie powielane sztuki. Czysto autorsko, na osi talentu Beaty Oziemblewskiej.  I zawsze po coś, bo owocem każdego przedstawienia jest materialna pomoc dla potrzebujących. To zasada, od której nigdy nie odstępują.

 

 

- Chodzę na każde przedstawienie. Są bardzo zabawne, świeże, prawdziwe. Fakt, że aktorami są amatorzy, nauczyciele i nie tylko, dodaje tylko sztukom smaczku. Prawda jest taka, że są świetni, niektórzy prezentują wybitne talenty, zwłaszcza komediowe – mówi Marta, wierna Niereformowalnym i już od samego początku.

 

Działają w Miejskim Ośrodku Kultury przy ul. Żeromskiego w Sochaczewie. Spotykają się systematycznie, w każdą środę, przed kolejnym przedstawieniem oczywiście częściej i dłużej. Dlaczego Niereformowalni i już? Bo, jak twierdzą, nie da się im niczego narzucić. I są wdzięczni wszystkim, którzy tego nie próbują, np. dyrektor MOK Halinie Pędziejewskiej, która dała im całkowitą wolność twórczą.


- Zawsze się wciągamy, każdy dokłada coś od siebie, na bieżąco zmieniamy, doskonalimy scenariusz. Teraz, gdy mamy już trochę doświadczenia, łatwiej się tym wszystkim bawić, wiemy też, czego oczekuje publiczność, jak reaguje. Zawsze staramy się tak przygotować, tak grać, by podobać się właśnie publiczności , a nie sobie. To dla niej to wszystko robimy – mówi Magdalena Gomulińska ze stałego składu Niereformowalnych.

 

W ten sposób scenariusze kolejnych przedstawień stają się ich wspólnym dziełem, choć nikt nie wątpi, że ich faktyczną matką chrzestną jest Beata Oziemblewska. Nikt nie wątpi, mimo że Beata nigdy nie zabiega o afisz, przemyka w cieniu swojej grupy, skromnie nie opowiada o sobie, zawsze mówi „my”.


- Spisuję pomysły po burzy mózgów. Na takiej drodze właśnie „Kopciuch II” zmieniał swój scenariusz w zasadzie do końca. Dosłownie na dwa dni przed premierą zmieniliśmy jego zakończenie – opowiada. – Dzięki dialogowi z publicznością, którą staramy się zapraszać do udziału w przedstawieniach, wpadamy na proste, trafiające do ludzi, do ich poczucia humoru historie i pomysły, które na bieżąco wdrażamy. I o to chodzi, bo ludzie lubią się śmiać i my im to dajemy.

 

Za nami kilka bardzo udanych sztuk: „Spotkajmy się na przystanku Betlejem”, „Ukryte trudne sprawy z wakacji”, „Kopciuch I”, „Kopciuch II” . W czasie każdego przedstawienia prowadzona jest zbiórka pieniędzy przede wszystkim dla chorych dzieci z Sochaczewa i okolic: dla Kacperka Kamińskiego, Kacperka Janiaka, Julii Dmowskiej. I zawsze udaje się sporo zebrać, bilety rozsprzedają się do ostatniego na wiele dni przed spektaklami, a potem widzowie wypełniający salę MOK-u po brzegi chętnie wrzucają do puszek.

 

- Skoro jest już pasja, chęć, by swój prywatny czas poświęcać na Niereformowalnych, skoro na szczęście ludzie chcą nas oglądać, niech ma to sens, niech ma to wymiar charytatywny. Mieszkamy w stosunkowo niedużym mieście i powinnyśmy sobie pomagać. My staramy się to czynić najlepiej jak potrafimy – podsumowuje Beata.

 

Przed nami… niespodzianka. – Jak niespodzianka, to niespodzianka, nic nie zdradzimy. Ale już dziś zapraszamy – mówi Aleksandra Zielińska z Niereformowalnych.


figa

 

TUTAJ zapraszamy na nowiutką stronę internetową grupy.

 

Poniżej skład zespołu, podkreślamy przy tym, że nie wszyscy są nauczycielami w Szkole Podstawowej nr 4 (panuje takie mylne przekonanie):

 

1.       Beata Oziemblewska

2.       Małgorzata Kiełbasińska

3.       Magdalena Gomulińska

4.       Aleksandra Zielińska

5.       Małgorzata Szyrle

6.       Sylwia Cichal

7.       Dorota Rachoń

8.       Marta Frej

9.       Karolina Makowska

10.   Katarzyna Pawłowska

11.   Beata Lewandowska – współpracowała

12.   Joanna Rolewska – współpracuje (pięknie śpiewa)

13.   Piotr Marcinkowski

14.   Bartosz Targaszewski

15.   Bartłomiej Pyk (uczeń klasy maturalnej)

16.   Piotr Zieliński – współpracuje

17.   Piotr Zieliński II - współpracuje

 

 

 

 

 

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy