Niesamowite odkrycie na terenie budowy nowego amfiteatru

/ 2 komentarzy
Zdjęcia i foto: Niesamowite odkrycie na terenie budowy nowego amfiteatru Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Od 16 września u podnóża zamku Książąt Mazowieckich bezustannie trwają wykopaliska archeologiczne. Co krok odnajdywane są nowe przedmioty, będące częścią historii naszego miasta. 

Dotychczas na terenie budowy nowego amfiteatru odkryto już m.in. monety, fragmenty fajek, kule do muszkietów, ceramikę naczyniową w ogromnych ilościach oraz elementy biżuterii. Tym razem jednak znaleziono żeliwną tablicę, na której widnieje jeszcze ślad po czerwonej farbie. Napis na niej głosi ,,"Der Gouverneur des Distrikts Warschau".

Historię tego niesamowitego przedmiotu przybliża nam Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą:

Gubernatorem Dystryktu Warszawskiego był osławiony Ludwig Fisher. Jego siedzibą, praktycznie przez całą okupację był warszawski pałac Brühla, lecz w trakcie Powstania Warszawskiego, 9 sierpnia rozpoczęła się ewakuacja urzędu. Jego funkcjonariusze uciekli w ostatnim momencie, powstańcy ostrzelali wycofującą się ze stolicy kolumnę, raniąc dwie sekretarki, samego Fishera, oraz zabijając, jego zastępcę Hummela. Siedzibą urzędu stał się wpierw na krótko Helenów koło Pruszkowa, następnie Sochaczew, gdzie w okrojonym składzie funkcjonował on do stycznia 1945 r.

Przypominamy, że wszystkie wydobyte przedmioty trafią do muzeum. Jednak w związku z tym, że ich  konserwacja jest dosyć czasochłonna, na oficjalną wystawę musimy jeszcze trochę poczekać.

(źródło, zdj. Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą)


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (2)

stawik12stawik12
0
No i amfiteatru znow nie bedzie ,ato Ci fart . (2019-10-26 22:36)
robroyrobroy
0
nie propagować nazizmu,potłuc ,spalić,utopić a nie zachwycać się (2019-10-27 10:32)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy