Nikt nas nie chwali, chwalimy się więc sami?

/ 9 komentarzy
Zdjęcia i foto: Nikt nas nie chwali, chwalimy się więc sami? Konkursy, plebiscyty sochaczew

Laureaci XV Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej", fot. Stefan Mleczak


Nikt nas nie chwali, chwalimy się więc sami?

Chwalenie się nie jest niczym złym, zwłaszcza jeśli są ku temu powody, i jeśli te są bezsporne. W ostatnich latach przechwalanie się polubili zwłaszcza rządzący politycy. Uwierzyli oni w siłę sprawczą medialnej autopromocji i bez umiaru chwalą się nawet swoją bierną lub epizodyczną obecnością. Niestety teraz zjawisko autopromocji stało się codziennością również w wielu samorządach. Kilka dni temu sochaczewski magistrat pochwalił się w swoim biuletynie, że Sochaczew znalazł się wysoko w ogólnopolskim rankingu samorządów najbardziej samodzielnych finansowo w 2018 roku. Fakt godny uznania, bo w tym rankingu udało się wyprzedzić znane mazowieckie miasta - "tygrysy gospodarcze".


Burmistrz Osiecki polubił rankingi?

W artykule „Ziemi Sochaczewskiej” pt. „Sochaczew wysoko w rankingu”napisano, że „wysoka pozycja oznacza, że nasze miasto w mniejszym stopniu niż sąsiedzi korzysta z dotacji celowych i subwencji, nie jest od nich uzależnione, a wypracowane dochody może przeznaczać na to, co chce, a nie na wskazany z góry cel”. Sochaczew znalazł się w tym rankingu w trzeciej setce w kraju ze wskaźnikiem 57,06%. Średnia krajowa wynosi 50,71%. Dalej napisano: „Oznacza on, że ponad 57 procent rocznego dochodu miasta jest wypracowywane na miejscu, a im wyższy wskaźnik, tym mniejsze uzależnienie od transferów z rządu czy ministerstw. Niżej od Sochaczewa w zestawieniu znalazły się miasta Łowicz, Żyrardów i Skierniewice, a nawet Mszczonów i Grodzisk Mazowiecki. Nasi najbliżsi sąsiedzi osiągnęli następujące wskaźniki - gmina Teresin (53,85), Sochaczew (53,52)...”.

Pamiętam, że burmistrz Osiecki ubiegając się o fotel burmistrza krytykował mocno konkurenta za jego stosunek do rankingów pomimo, że Sochaczew w kilku renomowanych zestawieniach plasował się wówczas w czołówce krajowej, a fakty te były zauważane przez media krajowe. Dzisiaj to już historia, więc sukcesem jest miejsce w trzeciej setce wśród wszystkich gmin.

Z tych 57% dochodów własnych miasto najwięcej ma z podatku dochodowego PIT - ok. 41%. Szkoda, że w artykule nie wspomniano nic o znaczącym udziale w tej części dochodu miasta podatków płaconych przez mieszkańców pracujących poza Sochaczewem. Ponoć dzięki wyższym dochodom własnym miasto ma pieniądze na wkład własny przy ubieganiu się o środki zewnętrzne. Miałem i mam nadal odmienne zdanie na ten temat. Uważam, że wydatki bieżące są zbyt wysokie, a wkłady własne finansowane są głównie z obligacji, przy czym uzależnienie miasta od środków zewnętrznych znacznie wzrosło. Środki zewnętrzne trafiające do miasta są teraz okazją do autopromocji burmistrza, posła i niektórych radnych miejskich w mediach lokalnych. Ponadto wartości procentowe nie przemawiają do mieszkańca tak jak kwota w przeliczeniu na osobę (per capita). Niestety wszystkie wymienione miasta, które procentowo były za Sochaczewm, w rankingu zamożności za 2018 rok (per capita - p.c.), opublikowanym przez czasopismo samorządowe „Wspólnota”, miały lepsze wyniki od naszego miasta:

Grodzisk Mazowiecki - 4846,57 zł (per capita) – 3 miejsce w kraju

Mszczonów - 4574,26 zł,                                                   

Skierniewice - 4157,51 zł,

Żyrardów - 3508,94 zł,

Łowicz - 3280,60 zł,

Miasto Sochaczew - 3228,79 zł,

Lepsze wyniki osiągnęły też pobliskie gminy: Teresin - 4047,44 zł i Gmina Sochaczew - 3689,34 zł (p.c.).


Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia

Zapewne dlatego burmistrz nie dostrzega odległej pozycji miasta w innych renomowanych rankingach. W dniu 30.09.2019 r. Rzeczpospolita ogłosiła coroczny, XV Ranking Samorządowy, najlepszych miast i gmin:

https://regiony.rp.pl/ranking-samorzadow-2019-gminy-miejskie-miejsko-wiejskie

W relacji redaktor Anny Cieślak-Wróblewskiej, podsumowującej ranking, tym razem oceniano samorządy według osiąganych wyników w kształtowaniu trwałego, zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania.

Trwałość ekonomiczno-finansowa to m.in. zdolność samorządu do zwiększania dochodów własnych (w tym z podatków) i korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, a także efektywność zarządzania finansami czy budowa potencjału rozwojowego.

Trwałość społeczna obejmuje te obszary działalności samorządów, które mają wpływ na jakość życia mieszkańców oraz budowę tzw. społeczeństwa obywatelskiego. Bierzemy tu pod uwagą zarówno „twarde” dane o wydatkach samorządu (m.in. na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu i rekreację, transportu publicznego) i wymierne efekty tych wydatków (np. miejsca dla dzieci w żłobkach czy przedszkolach), ale też działania w zakresie budowy społeczeństwa obywatelskiego (np. budżet partycypacyjny czy współpraca z organizacjami pozarządowymi).

Z kolei trwałość środowiskowa obejmuje kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowaniem do zmian klimatycznych. Samorządy mają tu wiele do zrobienia choćby w zakresie gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowej czy redukcji emisji spalin i smogu. Osobną kategorią jest jakość zarządzania urzędem, procesem uchwałodawczym oraz poziom współpracy między samorządami.

Źródłem danych wykorzystywanych do tworzenia Rankingu Samorządów są publicznie dostępne bazy danych GUS i Ministerstwa Finansów oraz informacje udzielone przez samorządy w specjalnej e-ankiecie. Sochaczew zajął 458 miejsce wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Natomiast Teresin  znowu był w czołówce i zajął 30 miejsce w kategorii gmin wiejskich.                    Panie Wójcie - gratulacje!


Jerzy Żelichowski, radny powiatowy

 1
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (9)

zbigsochzbigsoch
0
Nie pamiętam czasów ,żeby rządzący nie chwalili się swoimi ,,sukcesami'' i nie rozumiem, dlaczego teraz miałoby być inaczej.Każdy z nas i tak ma własną ocenę sytuacji ,pamięta

Pan jak byliśmy ,,zieloną wyspą'' ja tego nie odczułem a Pan ?

 Tak jak rządzący lubią się chwalić, tak opozycja lubi narzekać i wytykać błędy. Myśle ,że jest dobry moment na podsumowanie rekrutacji do szkół średnich,ma Pan jakieś nowe dane, bo w prasie jakoś cicho. (2019-10-05 08:29)
RouterRouter
-1
Chwalą nas kto? wy mnie a ja was.A czym sie tak naprawdę chwalic,wszystko niby sie zmienia ale czy na dobre, czy na uciechę mieszkańcow,Co powstaje wkoło nas to pustynia ,inwestycje trwaja miesiacami utrudniając życie ,duzi by pisać ale szkoda nerw na te rządy,tyle napiszę nie było i nie ma dobrego gospodarza to miasto i tyle.A chwalić to sie lubią. (2019-10-06 15:55)
jerzyk2205jerzyk2205
-1
Ranking Rzeczpospolitej sprzed tygodnia okrutnie zweryfikował populizm burmistrza i jego "procentowe sukcesy". Załączyłem w artykule aktywny link do pełnych wyników rankingu. Ciekawy materiał, dotyczący wszystkich samorządów. Ranking ocenił gotowość samorządów do zrównoważonego rozwoju i poprawy jakości życia mieszkańców. Oceniano trwałość ekonomiczną, społeczną, środowiskową oraz jakość zarządzania urzędem, współpracą. Trwałość ekonomiczno-finansowa to m.in. zdolność samorządu do zwiększania dochodów własnych (w tym z podatków) i korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, a także efektywność zarządzania finansami czy budowa potencjału rozwojowego. Porównanie Sochaczewa - 458 miejsce z Grodziskiem - 4 miejsce, wygląda druzgocąco:

4      Grodzisk Mazowiecki    mazowieckie     7.66       7.96       7.65       8.5          31.77

458            Sochaczew         mazowieckie     3.53       3.47       3.29       1             11.28

Wynik Sochaczewa: trwałość ekonomiczna - 3.53, trwałość społeczna - 3.47, trwałość środowiskowa - 3.29, współpraca - 1 (!!!), łącznie - 11.28 (prawie 3 x mniej punktów niż Grodzisk Mazowiecki). A może burmistrz pokusi się o komentarz do tych faktów?

  (2019-10-08 23:39)
NovJanNovJan
+1
wydaje mi sie ze porównywanie nas do Grodziska/Mszczonowa troche nie ma sensu ponieważ te gminy sa gminami miejsko-wiejskimi a co za tym idzie mają mozliwość zaproponowania o wiele wiecej terenów pod inwestycje aniżeli sochaczew który jest gminą miejską.

przeciez my od ponad 15 lat nie pozyskalismy żadnego istotnego iwestora do gminy miasto Sochaczew bo nie mamy nic szczególnego do zaproponowania.

wiec moze Osiecki kiedyś dobrze zrobił ze wydział pozyskiwania inwestorów przeniósł do Wrocławia;)

a zupełnie inną juz sprawa jest sposób zarządania miastem i pozyskiwania funduszym itp. - tu mozemy sie wiele nauczyc od wyzej wymienionych

  (2019-10-09 08:49)
kacperskyykacperskyy
0
novjanznaczy co? miasto zaje.. sie rozwinelo bo to gmina miejsko-wjejska? patrzmy na rowzoj tylko miasta grodziska, co tam powstaje, jak przeprowadzane sa remonty, ile inwestycji a przede wszsystkim jak odstaja jakosciowo. to wszystko tylko dlatego ze gmina jest M-W?oni mają stawy goliana, walczewskiego (wypas na maksa co tam jest), park skarbkow a my pseudo grilla nad utratą, wytrysk betonowy przed wawrzyncem i sciezkę nad bzurą bez zaplecza... porownaj sobie jakosciowo te inwestycje.sciezki rowerowe tu a tam - bez komentarza, rowery miejskie, basen i strefa relaksu, boisko, orliki .. kur... moglbym wymieniac jeszcze godzine.dalej: remontowana droga odcinek okolo 400m, tydzien i... sladu nie ma a w sochaczewie, przejedz sie chocby kraszewskiego i kochanowskiego... remont zakonczony rok temu a obraz jak po wojnie.remont kramnic? po 3 miesiacach poprawki, do czego sie nie zabiora to od poczatku zje...pasnik na jordanku.. kto to zatwierdzil?? to nie spelnia zadnej funkcji oprocz tej ze zajmuje po prostu miejsce.park linowy .. juz niedlugo zostanie zamkniety.. czekamy tylko na pierwszy wypadeki to wszystko NIE JEST INICJATYWA MIASTA to SBO a w GRO kasa na takie rzeczy plynie z miasta.

  (2019-10-09 11:07)
NovJanNovJan
0
"miasto zaje.. sie rozwinelo bo to gmina miejsko-wjejska"tak to widze , przychodzi inwestor do takiej gminy i mają co mu zaproponować w kwestii terenu pod iwestycje , u nas nie ma nic - dziura i tyle - co my mamy pola czerwonkowskie i ten smieszny teren na zalewem boryszewskim co to juz kiedyś ogłaszali ze pana Boga na nogi złapali jesli chodzi o inwestora?

a jesli  te mają inwestorów to mają pieniądze aby sie rozwijać bo podatki, iwestycje itp...

a do nas pies z kulawa nogą nie zajrzy(duzo w tym winy włodarzy) i tak tkwimy w tym marazmie juz ze dwie dekady.

SBO moze w grodzisku jest inny poziom finansowy SBO? u nas za 1mln sie nie poszaleje , zreszta co tu pisac o SBO wszyscy widzimy na co idą(kible,szatnie)

ja nie jestem zwolennikiem obecnej władzy bo widze ze nie przepracowują sie , z poprzedniej też nie był zadowolony ale chyba bardziej trzymała reżim finansowy ale to skutkowało tym ze prawie nic sie nie robiło albo niewiele (2019-10-09 11:57)
jerzyk2205jerzyk2205
0
@NovJan

Tak to wygląda, jak Pan pisze: "przychodzi inwestor do takiej gminy i mają co mu zaproponować w kwestii terenu pod iwestycje , u nas nie ma nic - dziura i tyle - co my mamy pola czerwonkowskie i ten smieszny teren na zalewem boryszewskim co to juz kiedyś ogłaszali ze pana Boga na nogi złapali jesli chodzi o inwestora?".Inwestor przyjdzie jeśli będzie miał teren przekształcony w planie zagospodarowania przestrzennego. Sochaczew ma w granicach miasta ok.1530 ha, co stanowi ok. 58% ogólnej powierzchni miasta. Od 9 lat nie robi się w Sochaczewie żadnych zmian w planie zagospodarowania przestrzennego, aby przyciągnąć biznes. Wszystkie przekształcenia zaplanowane przez poprzednika zostały zahamowane i trafiły na półki, aby nie było związanych z przekształceniem kosztów. Efekt - brak rozwoju i perspektyw. Pisałem nie raz, że jeśli burmistrz nie ruszy się zza biurka i nie zobaczy co robią inne miasta, to będzie coraz gorzej. Jak wykorzystywać grunty w mieście pod rozwój miasta, wystarczy pojechać do Wyszkowa i zobaczyć co może robić samorząd. Wykorzystanie możliwości tkwiących w regulacjach prawnych dotyczących planowania przestrzennego i gospodarowania pozwala gminie stać się nowoczesnym animatorem działań wspierających i pobudzających miejscowy rozwój gospodarczy.https://www.academia.edu/34897154/Aktywna_gospodarka_nieruchomościami_jako_podstawa_stymulowania_rozwoju_gospodarczego_na_przykładzie_gminy_Wyszków_-_Rozwój_gospodarczy._Raport_o_stanie_polskich_miast_2016

  (2019-10-09 13:58)
jerzyk2205jerzyk2205
0
1530 ha użytków rolnych, z czego 84 % to grunty orne, w większości IV i V klasy bonitacyjnej. (2019-10-09 14:07)
jerzyk2205jerzyk2205
0

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy