Noc Muzeów 2011 r. w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą

/ 1 komentarzy
Zdjęcia i foto: Noc Muzeów 2011 r. w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą Wystawy, projekty sochaczew

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w zaprasza do zwiedzania swoich wystaw. Tegoroczna Noc przypada w sobotę 14 maja 2011, w tym dniu sochaczewska placówka czynna będzie w godzinach 16.00 - 23.00.


W ramach Nocy zaplanowano bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych i czasowych:

- „Gdy bój nad Bzura wrzał- Pole Bitwy 1939 – 45 r.”

Wystawa poświęcona wydarzeniom II wojny światowej , od największej bitwy września - Bitwy nad Bzurą do operacji Berlińskiej i zdobycia Berlina w maju 1945 r. Na wystawie tej można zobaczyć największą w Polsce kolekcje pamiątek podniesioną z pobojowiska nad Bzurą…


- „ Nad Bzurą bez zmian- opowieść o wojnie w okopach 1914-15 r.”

Ekspozycja archiwów, fotografii i eksponatów , poświęcona wydarzeniom działań pierwszej wojny światowej na froncie Bzura-Rawka, od operacji warszawsko- iwanogrodzkiej w październiku 1914 r., poprzez walki o Sochaczew aż do zdobycia Warszawy i Modlina w sierpniu 1915 r.


- „ Przeszłość w ziemi ukryta- Archeologia Ziemi Sochaczewskiej
Ekspozycję otwierają eksponaty związane z pradziejami- starszą i środkową epoką kamienia- paleolitem i mezolitem, epoką kamienia – neolitem oraz epokę brązu i żelaza. Dalsza część związana jest z okresem, kiedy to przez ziemię sochaczewską, przechodziły karawany rzymskich kupców udających się po nadbałtycki bursztyn. Ostatnia część wystawy dotyczy średniowiecza i historii naszego miasta. Pokazujemy ceramikę, broń, kamienne kule armatnie wydobyte w czasie badań na wzgórzu zamkowym; część wystawy odnosi się do badań na miejscu zwanym Poświętne gdzie według przekazu historycznego miał jakoby w 1138 roku umrzeć książę Bolesław Krzywousty…

- „Sochaczewianie w dziele odbudowy Żelazowej Woli

Główna wystawa Roku Chopinowskiego 2010 w Muzeum ma na celu popularyzację ogromnego wkładu mieszkańców powiatu sochaczewskiego w akcję ratowania przed dewastacją miejsca urodzin Chopina i jego adaptacji na muzeum wielkiego artysty.

Zwiedzający otrzyma podstawy wiedzy o życiu Chopina i jego związkach z ziemią sochaczewską. Szczególną uwagę poświęcono również problematyce rodzinnego domu artysty w Żelazowej Woli, jego pierwotnego wyglądu i kolejnych przemian od początku XIX aż do momentu podjęcia prac remontowych i adaptacyjnych


Ekspozycja plenerowa sprzętu bojowego Wojska Polskiego .

Na dziedzińcu Muzeum prezentujemy sprzęt ciężki WP z okresu II wojny światowej a także okresu późniejszego. Na wystawie można zobaczyć unikalny ponton mostowy z okresu Bitwy nad Bzurą w 1939 r., armatę p- lotniczą 85 mm, wz.1939 używaną przez oddziały Ludowego Wojska Polskiego, ostatni samolot MIG-21 R z sochaczewskiego 32 Pułku Lotnictwa Rozpoznania Taktycznego w Bielicach oraz wiele innych, wyjątkowych egzemplarzy broni jakich używał żołnierz polski.

„ Historyczne centrum Sochaczewa- kolejny głos w dyskusji- wystawa czasowa
Ekspozycja jest prezentacją projektów studenckich z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej , poruszających problematykę konserwatorską modernizacji, adaptacji i konserwacji zabytkowych struktur centrum Sochaczewa.

Konkurs poruszył dwa tematy :

- Zamek Sochaczewie- koncepcja zagospodarowania rejonu wzgórza zamkowego
- Zabudowa przyrynkowa w Sochaczewie


Wsparcia imprezie udzieli kompania karabinów maszynowych z II batalionu 18 pp.
W godzinach 17-19.00 członkowie Muzealnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. II batalionu 18 pp ożywią eksponaty Muzeum i zaprezentują broń maszynową żołnierza polskiego z okresu wojny w 1920 i 1939 r.


Noc przyniesie też prezentację wyników ekspedycji muzeum przy wydobyciu wraku Messerschmitta BF-109 G-6. Rozbity Messerschmitt został odnaleziony na terenie Puszczy Kampinoskiej w miejscowości Truskaw , latem 2010 r. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów, elementy niemieckiego myśliwca, po długim procesie konserwacji zostaną zaprezentowane po raz pierwszy…Zapraszamy!!!


oprac.
Jakub Wojewoda

 

Informacje dodatkowe
  0
  Oceń
  (0 głosów)

   

  Lokalizacja wydarzenia
  Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:  wybieram się tam!

  Opinie i komentarze użytkowników (1)

  Kaśka75Kaśka75
  0
  To ma być NOC!!!A u nas noc trwa od 16 do 23 .Błagam,litości.
  (2011-05-14 18:09)

  skomentuj ten artykuł

  e-Sochaczew.pl poleca filmy