Noc Muzeów 2019 w Sochaczewie – program oraz atrakcje

/ 1 komentarzy
Zdjęcia i foto: Noc Muzeów 2019 w Sochaczewie – program oraz atrakcje  Rekreacja sochaczew

Noc Muzeów to wydarzenie, które od kilku lat cieszy się coraz większym powodzeniem. Pomysł, który miał zachęcić do większej aktywności muzea oraz ośrodki kultury na stałe wpisał się w majowy kalendarz. W tym wyjątkowym wydarzeniu z powodzeniem bierze udział także Sochaczew. 18 maja możemy zaplanować swój wieczór oraz część nocy na udział w atrakcjach jakie będą dostępne na terenie miasta oraz powiatu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny co jest dodatkową zachętą. Oprawa, miejmy nadzieję, ciepłej majowej nocy także może być argumentem do wyjścia z domu.  


Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą przygotowało spotkania z historią oraz sztuką. Wśród atrakcji dostępnych dla zwiedzających będą wystawy, wykłady oraz koncert sochaczewskiego zespołu wokalno-mundurowego Patria, który zachwyci patriotycznym repertuarem. Dla gości na terenie muzeum będzie czekać fotobudka, plenerowe diagramy historyczne na terenie skansenu. Do dyspozycji najmłodszych a także starszych ciekawskich będą udostępnione umundurowania, uzbrojenia, ekwipunek piechoty oraz kawalerii polskiej z roku 1939. W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą odbędzie się także kiermasz, podczas którego dostępne będą publikacje dotyczące naszego miasta wśród których znajdzie się nowa książka „Bitwa nad Bzurą w dokumentach i wspomnieniach - tom 1 – 14 Dywizji Piechoty”.


- Po raz pierwszy w ramach Nocy Muzeów w naszej placówce odbędą się dwa koncerty. Najpierw wystąpią uzdolnieni wokaliści, laureaci ostatniej edycji festiwalu „Nie mówię szeptem, gdy mówię skąd jestem”. Ich prezentacje przypomną o heroicznej postawie żołnierzy niezłomnych, ale usłyszmy też piękne pieśni wojenne. Podobny, patriotyczny repertuar, szykuje Patria, czyli działający od kilku lat w SCK zespół wokalno-mundurowy. Dla historii miasta ten rok jest wyjątkowy. Od stycznia świętujemy 80 rocznicę wybuchu Bitwy nad Bzurą, a kulminacja obchodów nastąpi we wrześniu. Stąd w programie Nocy Muzeów tyle akcentów związanych z jubileuszem  - mówi naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Joanna Niewiadomska-Kocik.


Jak przedstawia się szczegółowy program Nocy Muzeum 2019 w Sochaczewie?


18.00 – nastąpi otwarcie wystawy zatytułowanej„ Bitwa nad Bzurą 1939-2019 r.”. 

18.10 – Jakub Wojewoda poprowadzi wykład „Szlakiem 14 Dywizji Piechoty na Ziemi Sochaczewskiej” 

18.30 – Laureaci Festiwalu „Nie mówię szeptem, gdy mówię skąd jestem” zaprezentują zwycięskie utwory 

19.00 – Radosław Jarosiński zaprezentuje prelekcję  „W obiektywie wrażego aparatu - Obrona Sochaczewa 1939 r., w niemieckiej fotografii archiwalnej” 

20.00 – Jakub Wojewoda opowie o eksponatach „Muzeum ziemi wydarte - Maciej Wojewoda i jego kolekcja podniesiona z pola bitwy”

20.20 – Mariusz Samborski wygłosi wykład „Badania archeologiczne terenu Bitwy nad Bzurą 1939 r.” 

20.40 - wykład poprowadzony przez Michała Górnego „Uzbrojenie i umundurowanie żołnierzy piechoty polskich i niemieckich w 1939 r. - porównanie” 

21.00- Koncert zespołu wokalno-mundurowego „Patria”.


Ponad to dostepne dla zwiedzających będą wystawy stałe – „Pole Bitwy 1939-1945”, „Nad Bzurą bez zmian 1914-15 r.”, „Przeszłość w ziemi ukryta - archeologia ziemi sochaczewskiej” a także  skansen sprzętu bojowego. Wśród organizatorów Nocy Muzeów w Sochaczewie w tym roku znajdują się Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II/18 pp, Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, która słynie ze swoich ciekawych przedstawień oraz wydarzeń.


Noc Muzeów 2019 w Sochaczewie nie może odbyć się bez udziału Muzeum Kolei Wąskotorowej a także Dom Urodzenia F. Chopina w Żelazowej Woli. Nieodłącznym elementem nocnego zwiedzania miasta jest wycieczka pociągiem retro do Żelazowej Woli. Jest to wyjątkowe wydarzenie a nocy zabytkowy peron Stacji Muzeum pozostawia fantastyczne wspomnienia. 

Tutaj program przedstawia się następująco:

18:10–18:35 – rozpocznie się przejazd zabytkowym składem z Muzeum Kolei Wąskotorowej do stacji Chodaków.

18:40–18:50 – goście będą przewiezieni autobusami do muzeum w Żelazowej Woli

19:00–20:00 –Dom Urodzenia Fryderyka Chopina zaprasza na recital, który zaprezentują pianista Janusz Olejniczak wraz z sopranistką Ewą Leszczyńską. Wśród dzieł będzie można usłyszeć dzieła takich kompozytorów jak Stanisław Moniuszko, Fryderyk Chopin, Maria Szymanowska, Kazimierz Lubomirski, Ignacy Komorowski i Michał Kleofas Ogiński. 

20:10–20:20 – zwiedzający korzystający z przejazdu wrócą autokarami z Żelazowej Woli do stacji Chodaków.

20:25–20:50 – powrót pociągiem ze stacji Chodaków do Muzeum Kolei Wąskotorowej. 

Link do wydarzenia https://e-sochaczew.pl/n/waskotorowa-noc/61159 


Noc Muzeów to także wyjątkowy czas w Pałacu w Gawłowie. Pisaliśmy o tym wydarzeniu a szczegóły można sprawdzić https://e-sochaczew.pl/n/noc-muzeow-w-palacu/61041/1 


W programie jaki przygotowała na tą szczególną noc Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza znajduje się bieg terenowy w którym udział może wziąć każdy uczestnik bez ograniczeń wiekowych. Dystans zmagań to 1814 metrów i będzie miał przełajowy charakter. Przed głównym biegiem odbędą się dwa mniejsze dla dzieci oraz młodzieży. Na terenie parku chętni będa mogli wziąc udział w ognisku czy tez zwiedzaniu obiektu.


Program Nocy Muzeów w Pałacu w Gawłowie godzinowo przedstawia się następująco:

17.00 do 18.00 zapisy do biegu 

18.00 do 20.00 biegi

19.00 do 22.00 odbędzie się ognisko oraz zwiedzanie pałącu wraz z przygotowaną wystawą „Franciszkanie z Niepokalanowa na przymusowych robotach fortyfikacyjnych w rejonie Sochaczewa 1944-45” a także  pocztówek starego Sochaczewa z kolekcji Andrzeja Kornackiego.

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

NietoperzNietoperz
0
Polecam bardzo posłuchać utworów laureatów konkursu„Nie mówię szeptem, gdy mówię skąd jestem”. Aż się łza w oku kręci... (2019-05-07 14:37)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy